کاندیدای ریاست کمیته ملی المپیک نمی‌شوم/ تصمیمم به خاطر دغدغه رای نبود
کد خبر: 1087903
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Z0p
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
صالحی امیری:
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پایان خدمت چهار ساله خود در این نهاد ورزشی گفت: تاریخ بازنشستگی من براساس ۳۰ سال خدمت ۱۵ تیر ماه امسال خواهد بود. هر چند به لحاظ قانونی امکان فعالیت در ۴ سال آینده را دارم اما چنین تصمیمی ندارم و در انتخابات کمیته شرکت نخواهم کرد.
 

نشست خبری سیدرضا صالحی امیری امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با اشاره به پایان دوران مدیریت خود در کمیته ملی المپیک ایران اظهار داشت: به عنوان رییس کمیته ملی المپیک خود را همیشه پاسخگو می‌دانستم. چهار سال قبل از برنامه‌ها حرف زدم و امروز از عملکردها. هر چه از روز اول اعلام کردم و به سرانجام رسیده به عنوان بخشی از کارنامه کمیته ملی ایران ثبت خواهد شد. در این چهار سال تلاشمان این بود که با برنامه و اهداف معین گزارش عملکرد دهیم. قول دادیم از حاشیه پرهیز کرده و در متن حرکت کنیم و وحدت عمل داشته باشیم و امروز بعد از پایان چهار سال باید رسانه‌ها در خصوص عملکرد قضاوت کنند. چهار سال پیش برخی باور داشتند ۲  دستگاه ورزش با ۲ ماموریت کاملا موازی، دچار چالش خواهند شد ولی علی‌رغم همه هم‌پوشانی‌ها، بدون مناقشه و با وحدت مسیر را طی کردیم.

بودجه ۳۲۰ میلیارد تومانی کمیته

وی در خصوص توسعه دیپلماسی ورزشی کمیته ملی المپیک گفت: اصل ما بر توسعه دیپلماسی ورزشی بود و محصول این دیپلماسی، کاهش تهدید ورزش قهرمانی ایران و تولید فرصت‌های جدید است. امروز بهترین روابط سازنده را با کمیته بین‌المللی المپیک و شورای المپیک آسیا داریم. برای توسعه ورزش ایران هر کاری لازم بود انجام دادیم و قرار بود منابع بودجه‌ای را افزایش دهیم که این اتفاق رخ داد. بودجه کمیته ملی المپیک بیش از ٣٢٠ میلیارد تومان است و تخصیصص از سازمان برنامه و بودجه صد درصد و در برخی مواقع بیش از صد درصد بود. همچنین بودجه فدراسیون‌ها را افزایش دادیم و با وجود افزایش، نرخ ارز تاب‌آوری قابل توجهی داشتیم و به همه فدراسیون‌ها به طور میانگین تا ١٥٠ درصد پرداختی داشتیم. بخشی از این بودجه نیز به نوسازی زیرساخت‌ها اختصاص داشت و این بازسازی حداقل برای ٢٠ سال آینده قابل استفاده است.

رییس کمیته ملی المپیک در زمینه توسعه فرهنگی در ورزش ایران افزود: این هم یکی از وعده های من در چهار سال گذشته بود که با کمک دیگر همکاران محقق شد. امروز شاهد تصور جدیدی از فرهنگ در حوزه ورزش  ایران هستیم.

صالحی‌امیری ادامه داد: ١٨ کمیسیون فعال را تشکیل دادیم. رسانه را رکن چهارم ورزش ایران در کنار وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و همچنین فدراسیون‌ها قرار دادیم. موزه ورزش را بنیان‌گذاری کردیم و امروز جزو ٥ موزه برتر ورزش در سطح بین‌المللی است و به عنوان کانون میراث ورزش ایران زمین است.

وی ادامه داد: وعده کردیم تاریخ شفاهی ورزش ایران را ثبت و ضبط کنیم و این کار در حال انجام است. با مدیران صدا و سیما توافق کردیم این مستندها برای عموم پخش سود.

صالحی امیری با اشاره به تقدیر از پیشکسوتان ورزش ایران گفت: در این دوره بیشترین توجه به پیشکسوتان صورت گرفت و ٣ میلیارد در سال گذشته برای تمجید از پیشکسوتان صرف کردیم و پیش‌بینی امسال ٥ میلیارد تومان است.

وی با شاره به مباحث مطرح شده در شورای المپیک آسیا گفت: مسئولان ستاد بازی‌های آسیایی به طور مجازی گزارش مشروح از نحوه اقدامات لازم برای برگزاری بازی‌ها و میزبانی از ٢٠ هزار ورزشکار و کادر سرپرستی ارائه کرد، ولی با ایجاد شرایط پاندمی، این کشور تصمیم به تعویق یکساله گرفت. کمیته اضطراری موظف شد طی یک ماه آینده زمان بعدی را اعلام کند. بازی‌های آسیای لغو نشده و به سال آینده موکول شد. اما بازی‌های آسیایی جوانان در شهر شانتو چین لغو و به سال ٢٠٢٥ موکول شد.

برگزاری انتخابات کمیته تیر یا مرداد ماه امسال

رییس کمیته ملی المپیک همچنین گفت: در تاشکند نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال کرده و تقاضا کردم آیین‌نامه انتخاباتی را زودتر تصویب و به ما اعلام کنند. بعد از حضور در تهران، جلسه فوق‌العاده هیئت اجرایی را برگزار کردیم و ٢ دیدگاه مطرح شد. در نهایت جمع‌بندی شد ۲ پیشنهاد به رای مجمع گذاشته و همان روز در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. آنچه قطعی است، انتخابات در تیر یا مرداد برگزار خواهد شد. پیشنهادی را مطرح کردم که مجمع به عنوان عالی‌ترین مقام کمیته، در خصوص تاریخ انتخابات تصمیم‌گیری کند.

صالحی امیری ادامه داد: گفت: در مجمع فوق‌العاده کمیته ملی المپیک عنوان شد اگر آیین‌نامه نیامد، چه خواهد شد؛ پیش‌بینی ما این است که طی ٤٥ روز خواهد آمد و این مسئله پیچیده‌ای نیست.

تا ۴ سال دیگر امکان خدمت دارم

رییس کمیته ملی المپیک همچنین در خصوص تاریخ بازنشستگی خود گفت: تاریخ بازنشستگی من بر اساس ٣٥ سال خدمت، ١٥ تیرماه خواهد بود. اساسنامه فعلی مصوبه مجلس است و قبل از حضور من، اصلاح اساسنامه آغاز شده بود. با حضور من روند اصلاح اساسنامه تسریع شد و به تصویب هیئت اجرایی، مجمع، کمیسیون اجتماعی، صحن دولت، شورای نگهبان به تصویب رسید و شورای نگهبان در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ اساسنامه را تایید کرد و دی ماه توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. طبق ماده ١٩ اساسنامه کمیته، ریاست کمیته شغل نیست. به لحاظ سابقه ایثارگری و علمی قانوگذار تاریخ ٣٥ سال را برای من اعلام می‌کند و با توجه به اینکه ٦١ سال سن دارم، تا ٤ سال آینده امکان خدمت دارم ولی چنین تصمیمی ندارم. همین حالا سه نفر از اعضای هیئت اجرایی بازنشسته هستند ولی طبق قانون امکان حضور دارند.

وی گفت: نکته مهم این است که برنامه من از ابتدا حضور ٤ ساله در کمیته بود و پرچم را به فرد دیگری خواهم سپرد.

صالحی‌امیری همچنین در پاسخ به اینکه چرا حرمت مجمع در تاریخ ١٧ اسفند و در روز مجمع عمومی رعایت نشد و آرا به حدنصاب نرسید گفت: این برداشت شماست، نهادهای نظارتی آن را تایید کرد. اعضای مجمع هم صورت جلسه و صلاحیت آن را تایید کردند. بنا نیست وقتی مصوبات آن روز مجمع توسط نهادهای نظارتی تایید شد، دوباره در خصوص آن بحث شود.

وی در پاسخ به اینکه خودش در ابتدای مجمع اعلام کرد موافق برگزاری مجمع انتخاباتی در تاریخ مقرر است اما به گفته کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته، در نهایت به برگزاری مجمع بعد از بازی‌های آسیایی رای مثبت داد، گفت: من هیچ رایی ندادم و باید در این خصوص از خودم سوال می‌کردید. بنا نیست هر کسی ابهام داشت ما برایش فیلم جلسه را به نمایش بگذاریم.

رییس کمیته ملی المپیک در واکنش به مهندسی شدن انتخابات ریاست فدراسیون‌ها و سکوت کمیته ملی المپیک گفت: در خصوص مهندسی شدن انتخابات فدراسیون‌ها از جای دیگری سوال کنید. برگزاری مجامع در چارچوب اساسنامه مصوب فدراسیون‌ها باید باشد. ریاست مجمع برعهده وزارت ورزش است و ما فقط یک رای داریم. اگر به صلاحیت مجمع اعتراضی وجود دارد برعهده نهادهای نظارتی است یا دیگران؟

به نفع  یا علیه کسی وارد انتخابات نخواهم شد

وی همچنین در خصوص اینکه علت حاشیه‌های ایجاد شده برای او چیست؟ توضیح داد: نمی‌دانم برخی با چه انگیزه‌ای اخلاق را زیر پا گذاشتند. از یکسال قبل و قبل از تشکیل دولت جدید، بنا به شهادت اعضای مجمع، هیات اجرایی و کمیسیون رسانه، اعلام کردم برای دوره آینده کاندیدا نمی‌شوم و فقط برای یک دوره ٤ ساله آمده‌ام و تا امروز هیچ مرجعی با من برای کاندیدا نشدن صحبت نکرده است. علت این حاشیه‌ها را نمی‌دانم و از کسانی که بداخلاقی می‌کنند، سوال کنید.

به گفته وی، یک رای دارم و رای خود را به طور مخفی در صندوق می‌اندازم. در فرایند انتخابات به نفع یا علیه کسی وارد نخواهم شد.

کسانی که برای ورزش هزینه داشتند حق قضاوت ندارند

صالحی‌امیری در پاسخ به شایعاتی در خصوص این که از اول اردیبهشت حق امضا از او گرفته شده است، گفت: این‌ها ساخته و پرداخته ذهن کسانی است که دوست دارند اینگونه باشد. مسئله اصلی باید ورزش قهرمانی باشد و حاشیه برای ورزش قهرمانی زیان‌آفرین و بزرگترین تهدید است. برخی که سابقه ناکارمدی در ورزش داشتند، نباید خود را قیم و صاحب ورزش قهرمانی بدانند و برای دیگران تعیین تکلیف کنند. کسانی که برای ورزش قهرمانی هزینه داشتند، حق قضاوت و اظهارنظر ندارند.

اعلام تاریخ جدید برگزاری بازی‌های آسیایی ۳ هفته آینده

وی همچنین در خصوص احتمال برگزار نشدن بازی‌های آسیایی گفت: شورای المپیک آسیا مصمم به برگزاری بازی‌های آسیایی است، ولی شورای المپیک آسیا مصوب کرد تعویق یکساله باشد. زمان دقیق برگزاری بر اساس تقویم فدراسیون‌های جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) خواهد بود و تاریخ جدید طی سه هفته آینده اعلام خواهد شد.

رییس کمیته ملی المپیک درباره این که آیا عدم  حضورش در انتخابات کمیته ملی المپیک، به خاطر ترس از کسب نکردن آرای لازم است، گفت: صادقانه بگویم، من به دلیل محبت مجمع دغدغه رای ندارم. دلیل این موضوع هم سنجش عملکردم توسط اعضای مجمع است. با این حال، در انتخابات حضور نخواهم داشت.

هاشمی‌طبا با خبرنگار شوخی کرده بود

وی همچنین در پاسخ به اینکه نگران نقد مدیر بعدی نیست و آیا از مصاحبه اخیر مصطفی هاشمی‌طبا دلخور است یا خیر؟ گفت: هاشمی‌طبا سرمایه ماندگار ورزش و مورد احترام من است. احتمال می‌دهم با آن خبرنگار شوخی کرده باشد چون وقتی به او گفتم ماده ١٩ اساسنامه در زمان شما بوده، حرف مرا قبول کرد. این بند در همه اساسنامه‌ها هست. من همیشه از گذشته‌ها تقدیر کرده‌ام از هاشمی‌طبا گرفته تا کیومرث هاشمی. تندیس پیشکسوتان ورزش را ساختم و هیچ‌گاه از کسی نقد نکردم. معتقدم ورزش یک ریشه دارد و همه در این ریشه سهیم هستند. نقد آیندگان از من هم مبحث دیگری است.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار