تأکید نماینده ایران بر رفع تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه
کد خبر: 1077311
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WFz
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل بر رفع تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه تأکید کرد و گفت: باید اطمینان حاصل شود کمک‌هایی که از طریق عملیات فرامرزی وارد سوریه شده به دست مردم نیازمند برسد و به دست گروه‌های تروریستی نیفتد.

«زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست روز پنجشنبه (هفتم بهمن ماه) شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت و تحولات بشردوستانه در سوریه، با اشاره به نشست اخیر ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه گفت: در این نشست کشورهای عضو به عنوان ضامن، خواستار بهبود وضعیت انسانی در سوریه شدند و از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل و کارگزاری‌های بشردوستانه خواستند تا کمک‌های خود را به مردم سوریه افزایش دهند.

گفتنی است براساس توافقات صورت گرفته قرار است نشست سران روند آستانه درباره سوریه در ابتدای سال جدید میلادی در تهران برگزار شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۶ دی ماه در دیدار «گیر پدرسون» نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با تأکید بر حل سیاسی بحران سوریه، حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در این کشور و هم‌چنین حملات رژیم صهیونیستی را عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه برشمرد.

نماینده کشورمان در این نشست مجددا بر موضع جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت رعایت و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تأکید کرد و اظهار داشت: این امر تنها از طریق پایان دادن به اشغال سوریه، توقف تجاوزات رژیم اسرائیل به سوریه، مقابله با تهدیدات تروریست‌ها و رفع کامل تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی علیه مردم سوریه انجام می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به وضعیت نسبتا آرام در سوریه گفت: این امر امکان بازگشت بیشتر آوارگان به سوریه و همچنین تسریع تلاش‌های بازسازی را فراهم کرده است.

وی با بیان این‌که فعالیت‌های جاری برای اجرای مؤثر قطعنامه ۲۵۸۵ شورای امنیت، به‌ویژه در مورد پروژه‌های آب، بهداشت، آموزش، و زیرساخت‌ها باید تسریع شود، افزود: چنین فعالیت‌هایی در «جلوگیری از افزایش بیشتر تعداد افراد نیازمند و همچنین کاهش نیازهای فوری بشردوستانه» و «در نتیجه کاهش وابستگی به کمک‌های خارجی» کلیدی هستند.

نماینده ایران در سازمان ملل با ذکر این نکته که برای رفع تحریم‌های یکجانبه اعمال شده علیه سوریه به تلاش‌های جدی نیاز است، یادآور شد: این اقدامات غیرقانونی رنج و مشکلات مردم را طولانی کرده و بر روند کار کارگزاری‌های بشردوستانه در کمک رسانی به مردم در سوریه تأثیر منفی گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت وخامت شرایط انسانی در سوریه، که بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، «بخش‌های قابل توجهی از زیرساخت‌های غیرنظام سوریه ویران شده یا در حال فروپاشی است»، شورای امنیت باید به طور جدی برای اجرای کامل، متعادل و موثر قطعنامه ۲۵۸۵ تلاش کند.

ارشادی اظهار داشت: باید اطمینان حاصل شود که کمک‌هایی که از طریق عملیات فرامرزی وارد سوریه شده به دست مردم نیازمند برسد و به دست گروه‌های تروریستی نیفتد.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: ما خواستار تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان سوری هستیم و در عین حال، در مورد تلاش‌ها برای منصرف کردن آنها از بازگشت به خانه، از جمله با انتشار اطلاعات نادرست درباره شرایط فعلی سوریه، هشدار می‌دهیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار