کد خبر: 1077212
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
خیز ایران برای هت‌تریک مقابل عراق
هت‌تریک با چاشنی صعود، هدفی است که اسکوچیچ عصر امروز (ساعت ۱۸) شاگردانش را برای دستیابی به آن در آزادی روانه میدان می‌کند، آن هم برابر عراقی که اگرچه در پنج بازی اخیرش با ایران دو برد و یک تساوی به جیب زده، اما در هر دو دیدار قبلی تن به شکست داده است. نتیجه‌ای که تکرار آن برای سومین بار پله صعود ایران به جام جهانی قطر است.
دنیا حیدری

هت‌تریک با چاشنی صعود، هدفی است که اسکوچیچ عصر امروز (ساعت ۱۸) شاگردانش را برای دستیابی به آن در آزادی روانه میدان می‌کند، آن هم برابر عراقی که اگرچه در پنج بازی اخیرش با ایران دو برد و یک تساوی به جیب زده، اما در هر دو دیدار قبلی تن به شکست داده است. نتیجه‌ای که تکرار آن برای سومین بار پله صعود ایران به جام جهانی قطر است.

کمتر از پنج ماه پیش بود که باز شدن دروازه عراق به واسطه جهانبخش، طارمی و قلی‌زاده شکست سنگینی را به این تیم تحمیل کرد. شکستی که عراق حتی در مصاف‌های بعدی نیز موفق به جبران آن نشد، به طوری که حالا در شرایطی عصر امروز با نگاهی انتقامی راهی آزادی می‌شود که در شش بازی گذشته خود هیچ بردی کسب نکرده و با چهار تساوی و دو باخت یک پله بالاتر از سوریه در رده پنجم جدول ایستاده است!
حال آنکه شاگردان اسکوچیچ، میزبان امروز که در اندیشه قطعی کردن صعودشان به جام جهانی قطر در آزادی هستند با پنج برد، یک مساوی و بدون هیچ باختی در صدر جدول گروه A جولان می‌دهند!

روی کاغذ عراق، گربه سیاه ایران با دو باخت پی درپی برابر شاهزادگان پارسی حرفی برای گفتن ندارد. شاگردان اسکوچیچ در شش بازی اخیر ۱۱ مرتبه موفق به گشودن دروازه حریفان شده‌اند و این نشان از قدرت بالای خط حمله تیم ملی فوتبال ایران دارد. مهاجمانی که به راحتی می‌توانند قدرت خود را به خط دفاعی عراق با ۹ گل خورده در شش مصاف قبلی دیکته کنند، خصوصاً که مهاجمان عراق با سه گل زده نیز چندان زهردار نشان نداده‌اند که بتوانند دغدغه‌ای برای خط دفاع ایران با دو گل خورده ایجاد کنند. با وجود این دست‌کم گرفتن عراق ته‌جدولی می‌تواند یاران اسکوچیچ را در آزادی که قرار است بعد از مدت‌ها روی تماشاگران را به خود ببیند به مخاطره بیندازد و صعود ایران را با تأخیر مواجه کند، چراکه تجربه ثابت کرده مصاف ایران و عراق هرگز تابع شرایط جدولی نیست و عراق اگر کورسوی امیدی هم نداشته باشد برای اعاده حیثیت و جبران ناکامی‌های خود هم که شده با تمام توان به میدان می‌آید.

مسئله نگران‌کننده، اما برای سرمربیان دو تیم قبل از این مصاف حساس، مثبت شدن تست بازیکنان کلیدی ایران و عراق بود. قبول این مسئله برای مهمان عراقی کار ساده‌ای نبود. آن‌ها قبل از ورود به ایران تست داده بودند و مشکلی وجود نداشت، اما تست برخی بازیکنان‌شان در ایران مثبت شده بود. مسئله‌ای که عراقی‌ها را بر آن داشت تا دست به دامان کنفدراسیون فوتبال آسیا شوند برای دادن تست مجدد در آزمایشگاه‌های دیگر که این درخواست رد شد تا دست پتروویچ با توجه به مثبت شدن تست یاسر قاسم، مناف یونس، امجد عطوان و حتی سعد ناطق که به عنوان بازیکن جایگزین راهی ایران شده بود در پوست گردو بماند.
اوضاع اسکوچیچ نیز چندان بهتر از همتای او روی نیمکت عراق نبود. سرمربی ایران هم خیلی زود متوجه شد نوراللهی، مجید حسینی و حاج‌صفی را به دلیل ابتلا به کرونا در اختیار ندارد. مشکل اسکوچیچ، اما به اینجا ختم نمی‌شد و ماندن طارمی در ترکیه و پشت پرواز‌های لغو شده این کشور به دلیل شرایط نامساعد جوی و تلاش‌ها برای حضور او در کنار ملی‌پوشان از یک‌سو و کارشکنی زنیت برای فراهم کردن حضور آزمون در ایران برای همراهی تیم ملی از سوی دیگر باعث ایجاد نگرانی‌های بسیاری برای سرمربی ایران شده بود. هرچند در خصوص آزمون هم گفته می‌شد تستش مثبت شده که بعد این خبر با اعلام منفی شدن تست او به نوعی تکذیب شد، اما اتفاقات غیرمترقیه روحیه هر دو تیم ایران و عراق را قبل از مصاف با یکدیگر تحت تأثیر قرار داده است. با وجود این سرمربی عراق تأکید دارد به کسب نتیجه برابر ایران امیدوار است.

تیم ملی فوتبال ایران که در دور دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی خوش درخشیده در هفتمین بازی می‌تواند صعود خود را در آزادی و مقابل هوادارانش جشن بگیرد، اما مثبت شدن تست برخی بازیکنان و خستگی ناشی از طولانی شدن مسیر حضور در ایران برای برخی بازیکنان (اللهیار صیادمنش، پیام نیازمند و کریم انصاری‌فرد) و داستان‌هایی که برای طارمی و آزمون رخ داد، می‌تواند تمرکز لازم را از یاران اسکوچیچ در این مصاف حساس بگیرد و کار را در خانه سخت کند، خصوصاً که عدم حضور طارمی و آزمون یا حتی خستگی آن‌ها می‌تواند باعث کاهش قدرت خط حمله ایران شود و این کار را برای عراقی‌ها که تنها در پی اعاده حیثیت بعد از دو باخت پیاپی هستند راحت‌تر می‌کند. با وجود این تیم ملی فوتبال ایران آنقدر مهره‌های تأثیر‌گذار و قابل اتکا دارد که در صورت استفاده درست سرمربی از آن‌ها می‌تواند نتیجه‌ای مشابه بازی قبل را تکرار کند و با هت‌تریک پیروزی برابر عراق صعودش به جام جهانی قطر را جشن بگیرد. باید دید اسکوچیچ که تا اینجای کار نقش یک مربی موفق را در تیم ملی ایران بازی کرده، می‌تواند با ادامه این روند و کنار زدن گربه سیاه تیم ملی برای سومین مرتبه پیاپی نام خود را در فوتبال ایران ماندگار کند یا نه.
قضاوت دیداری را که می‌تواند کار حضور ایران در جام جهانی را یکسره کند، کریستوفر جیمز بیث استرالیایی با کمک آنتون شتینینو اشلی وارویک بیکام به عهده دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار