به بهانه کنار رفتن «ریچارد نفیو» از تیم مذاکره‌کننده امریکا
کد خبر: 1077096
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WCW
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸

کنار رفتن یا کنار گذاشته شدن ریچارد نفیو که به نوعی متخصص‌ترین چهره دولت بایدن در حوزه تحریم‌هاست و دموکرات‌ها او را چهره‌ای موفق در تحریم اثرگذار و هوشمند علیه ایران می‌دانند، بحث اختلاف در تیم مذاکره‌کننده امریکا را داغ کرده است. برخی کارشناسان داخلی این اختلاف را نمایشی و با اهداف پشت پرده ارزیابی کردند ولی با انتشار اخبار جدید مبنی بر اینکه حداقل دو نفر دیگر نیز از تیم مذاکره‌کننده امریکا کنار گذاشته شده‌اند، گمانه وجود اختلاف را جدی‌تر از قبل کرده است، اما این اختلاف چرا و چگونه به وجود آمده است؟!
۱) خود منابع امریکایی می‌گویند عمده اختلاف درباره میزان سختگیری علیه ایران با ابزار تحریم و تصمیم درباره روند ادامه مذاکرات بوده است. اختلاف در تصمیم‌گیری درباره چگونگی مدت، میزان و موضوعات تحریم‌ها گویای این مطلب است که عالی‌ترین سطوح حاکمیتی امریکا درباره ابزار تحریم به عنوان سلاح ۴۰ ساله خود علیه ایران، دچار بحران برآورد و پیش‌بینی شده است.
۲) در بطن روایتی که رسانه‌های امریکا از اختلافات در تیم مذاکره‌کننده امریکایی مطرح می‌کنند، یک موفقیت مهم درباره تیم مذاکره‌کننده ایرانی نهفته است. توضیح ساده این موضوع به این شکل است که تیم‌های مذاکره‌کننده قبل از شروع رسمی مذاکرات علاوه بر توافق درونی بر هدف‌گذاری‌ها، تاکتیک‌های مذاکره و موضوعات مورد بحث روی پیش‌بینی سناریو‌های تیم حریف تمرکز ویژه داشته و پیشاپیش مواضع خود را واحد می‌کنند. به نظر می‌رسد تاکتیک‌ها و دستورالعمل‌های تیم مذاکره‌کننده ایرانی سبب تحمیل سناریو‌های جدیدی برای تیم مذاکره‌کننده امریکایی شده است که در پیش‌بینی طرف مقابل نبوده و آن‌ها را مجبور به اتخاذ تصمیمات جدید کرده و همین موضوع سبب ایجاد مباحث کارشناسی جدید و به وجود آمدن اختلافات شده است، حتی اگر این فرضیه را هم نپذیریم، حداقل‌ترین برآورد این است که تیم امریکایی در تحمیل روند مذاکرات و خواسته‌های طراحی شده خود به طرف ایرانی به بن‌بستی رسیده که مجبور به بازنگری در تصمیمات خود شده و در این بازنگری دچار اختلاف کارشناسی و محاسباتی شده است.
۳) یک گمانه تحلیلی قابل تأمل دیگر نیز این است که رفتار حرفه‌ای ریچارد نفیو راهبردی‌تر و همراه با حوصله بیشتر است ولی رابرت مالی به رفتار‌های سیاسی زودبازه در مقطع کنونی علاقه‌مندتر است. رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه امریکا در امور ایران هم به علت فشار در عدم‌موفقیت دیپلماتیک در برابر ایران و هم به علت شرایط داخلی دولت بایدن در امریکا، اعلام زودهنگام یک پیروزی سیاسی برایش اولویت دارد. او به همین دلیل چه از طریق طرح توافق موقت و چه از طریق طرح آزادی زندانیان امریکایی و پیوست کردن آن به مذاکرات، این هد‌ف‌گذاری سیاسی را دنبال می‌کند.
۴) آنچه از فرصت بازتاب اختلاف تیم مذاکره‌کننده امریکایی در رسانه‌های بین‌المللی دیده می‌شود، این است که ایران باید این اختلافات را چه ظاهری، چه واقعی، تبدیل به فرصتی برای امتیازگیری بیشتر کند.
منبع: جهان‌نیوز

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار