خبر دروغ اسرائیل تیتر یک شرق
کد خبر: 1076336
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W0G
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰

روزنامه اصلاح‌طلب شرق، روز دو شنبه تیتر یک خود را به خبری اختصاص داد که تنها منبع آن اسرائیلی‌ها بودند و البته طرف دیگر ماجرا، رسماً آن را تکذیب کرده بود!
شرق با تیتر «توافق بی‌سابقه دشمنان» و زیرتیتر «لبنان در اقدامی تاریخی با اسرائیل قرارداد انتقال گاز امضا کرد» از جزئیات توافق لبنان و اسرائیل برای صدور گاز نوشت و از «میانجیگری امریکا و چراغ سبز روسیه» برای امضای این قرارداد گفت.
این در حالی است که تنها منبع و جزئیات خبر مذکور روزنامه «جروزالم‌پست» اسرائیل است و وزارت انرژی لبنان هم بیانیه رسمی داده و همه اخبار پیرامون توافق با اسرائیل را تکذیب کرده است. کانال۱۲ تلویزیون اسرائیل هم در یک گزارش تلویزیونی بدون اشاره به منابع خود مدعی شد که این قرارداد با میانجیگری عاموس هوکشتاین، فرستاده ویژه ایالات‌متحده و هماهنگ کننده ویژه امور انرژی بین‌الملل در اواخر هفته به شکل مخفیانه امضا شده است. اما شبکه المنار اعلام کرد که وزارت انرژی لبنان قاطعانه از کذب بودن گزارش کانال۱۲ تلویزیون اسرائیل مبنی‌بر موافقت امریکا با توافقنامه واردات گاز از فلسطین‌اشغالی به لبنان خبر داد. در بیانیه وزارت انرژی لبنان آمده، در توافق گازی میان دولت لبنان و دولت مصر که بر روی آن کار می‌شود به شکلی صریح عنوان شده که این گاز از مصر است، مصر مقادیر زیادی از این گاز را در اختیار دارد و داخل کشور خودش صدبرابر آنچه قرار است برای لبنان تأمین کند، مصرف می‌کند. بنابراین، بخش کوچکی از تولید خود را در اختیار لبنان قرار خواهد داد. در ادامه این بیانیه عنوان شده، این گاز از اردن عبور خواهد کرد و سپس به سوریه می‌رسد تا در پایان خط لوله از آن استفاده شود. براساس توافقنامه ترانزیت و سوآپ مقادیر موازی گاز از میدان‌های گازی در حمص به ایستگاه دیرعمار در شمال لبنان وارد می‌شود تا برای تأمین برق شهروندان لبنانی مورد استفاده قرار گیرد. وزارت انرژی لبنان همچنین تأکید کرده اخبار منتشر‌شده مبنی بر آنکه این گاز اسرائیلی است کاملاً کذب است.
از عناوین تیتر و زیرتیتر روزنامه شرق، ذوق زدگی و بهره‌برداری سیاسی هویداست. خبر دروغ از امضای قرارداد لبنان و اسرائیل، در راستای همان سیاستی است که خود فلسطینی‌ها با اسرائیل خوب هستند و ایران کاسه داغ‌تر از آش شده است. از سویی تأکید بر دشمن بودن طرفین این توافق خیالی برای آن است که گفته شود دشمنان هم می‌توانند با هم توافق کنند! با این حال سنگ شرق به هدف نخورد، زیرا اصل خبر تکذیب شده و شرق هم در مورد این تکذیبیه سکوت کرده است.
در بخشی از مطلب شرق هم آمده: «به نوشته رسانه‌های اسرائیلی یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های کابینه بنت برای امضای چنین قراردادی این است که برای لبنانی‌ها جایگزینی برای واردکردن سوخت از ایران فراهم شود و ایران به عنوان حامی اصلی حزب‌الله لبنان را از نقش‌آفرینی در حوزه واردات سوخت به لبنان بیرون نگه دارد. در ماه‌های گذشته و به درخواست سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، ایران کشتی‌های حامل سوخت را از طریق بندری در سوریه برای لبنان ارسال کرد...» البته شرق اشاره نکرده که ایران فقط ارسال نکرد، بلکه در واقع سوخت را به حزب‌الله لبنان فروخت و ابتدا پول آن را دریافت کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار