میزبان جشنواره فیلم فجر، یا میلاد یا چارسو!
کد خبر: 1076142
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Vx8
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
همه فیلم‌ها به فجر رسیدند، نیمکت ذخیره‌ها تعطیل شد
با ارسال نسخه کامل فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران، امکان حذف و جایگزینی آثار این دوره از جشنواره از بین رفت.
محمدصادق عابدینی

با ارسال نسخه کامل فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران، امکان حذف و جایگزینی آثار این دوره از جشنواره از بین رفت.
در حالی که برخی سینماگران در حال رایزنی برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فجر بودند، دبیرخانه این دوره از جشنواره، از ارسال نسخه کامل فیلم‌های اعلامی خبر داد تا به همه شایعات درباره احتمال حذف فیلم‌های فهرست و ورود آثار جدید پایان داده شود.
یزدان عشیری، مدیر روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر از ارسال نسخه نهایی همه فیلم‌های جشنواره به دبیرخانه خبر داد. به گفته او، پس از بررسی فنی دبیرخانه، اسامی این آثار اعلام رسمی می‌شود.
چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را آغاز می‌کند که دبیر این رویداد تأکید ویژه بر رعایت گاه‌شمار ذکرشده در فراخوان دارد. این گفته عشیری است که اعلام کرد: پیش‌فروش بلیت‌ها و همچنین مراسم قرعه‌کشی سالن‌های اصلی که میزبان اهالی رسانه و منتقدان خواهند بود، اواخر دی برگزار می‌شود.
سینما‌های مردمی هم بعد از مشخص شدن جدول اکران و اعلام پیش‌فروش، تبلیغات محیطی را برای آماده‌سازی ۶۲ سالن شروع می‌کنند. در عین حال همین برنامه از سوی معاونت امور استان‌های جشنواره برای مراکز ۳۱ استان دیگر کشور هم انجام می‌شود.
بر اساس گفته‌های مشاور رئیس سازمان سینمایی، پردیس ملت، چهارسو و میلاد گزینه‌های اصلی برای میزبانی از اهالی رسانه بودند. بعد از اضافه شدن پردیس ملت به سینما‌های مردمی، انتخاب جشنواره بین برج میلاد و چهارسو انجام خواهد شد. مکان دقیق جشنواره صبح چهارشنبه اعلام رسمی می‌شود.
انتخاب نه چندان سخت میزبان جشنواره
مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر می‌گوید برای انتخاب میزبان چهلمین جشنواره فیلم فجر، میان دو گزینه برج میلاد و پردیس سینمایی چارسو در حال جمع‌بندی هستند. تا پیش از این چند سالی پردیس سینمایی ملت میزبان جشنواره بود و در سنوات پیش از آن نیز مرکز همایش‌های برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره، میزبان اهالی رسانه و هنرمندان سینما بود. اکنون با حذف پردیس ملت و اضافه شدن آن به فهرست سینما‌های مردمی جشنواره، گویا دو گزینه پردیس چارسو و برج میلاد پیش روی جشنواره است.
به نظر می‌رسد انتخاب بین چارسو یا میلاد، انتخاب چندان سختی نیست. میلاد سال‌ها میزبان جشنواره فیلم فجر بوده است و سالن بزرگ آن می‌تواند میزبان همه خبرنگاران و منتقدان حاضر در جشنواره باشد. در مقابل چارسو چند دوره میزبان جشنواره‌های تخصصی بوده است، با این حال پردیس چارسو در یکی از شلوغ‌ترین مناطق تهران واقع شده و به خاطر طرح ترافیک، عملاً در ساعاتی از روز دسترسی به آن بسیار سخت می‌شود. چارسو دارای سالن‌های متعدد است ولی در عین حال بخش عمده‌ای از آن به دلیل فعالیت فروشندگان موبایل همیشه پر از مشتریانی است که می‌تواند حضور آن‌ها بر کیفیت برگزاری جشنواره فیلم فجر تأثیر منفی بگذارد، با این حال مطرح شدن چارسو به عنوان میزبان جشنواره شاید نشانه‌ای از گوشه چشم برگزارکنندگان فجر به عدم‌وابستگی به میلاد باشد.
محمد خزاعی یک بار پیش از این در دوره‌ای که خود دبیری جشنواره فیلم فجر را بر عهده داشت، صحبت از لزوم ایجاد یک مرکز دائمی برای میزبانی جشنواره فیلم فجر کرد، اما نزدیک ۱۰ سال پس از آن پیشنهاد، هنوز هم جشنواره فیلم فجر بدون داشتن یک میزبان ثابت و دائمی، در دو هفته مانده به برگزاری دوره چهلم بر سر دوراهی رفتن به چارسو یا بازگشت به میلاد است!
این نکته هم جالب است که امسال پردیس ایرانمال که تمایل زیادی به میزبانی رخداد‌های سینمایی دارد، در میان مدعیان میزبانی فجر نیست. این پردیس بزرگ که متعلق به مجموعه متمول ایرانمال است، امسال میزبانی جشنواره فیلم کوتاه تهران را به دست آورده بود که حضور رئیس سازمان سینمایی و اظهارات وی باعث ایجاد حواشی برای این پردیس شد. خزاعی در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از تبلیغات زیاد پردیس ایرانمال گلایه کرد و به کنایه گفت که تصور کرده است در جشنواره ایرانمال حضور دارد و نه در جشنواره فیلم کوتاه تهران!
برگزاری مراسم قرعه‌کشی
مراسم قرعه‌کشی نوبت اکران فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، روز سه‌شنبه در محل موزه سینما برگزار خواهد شد. قرعه‌کشی مراسمی است که به تازگی به سازوکار برگزاری جشنواره اضافه شده است. این مراسم برای نشان دادن عدالت در اکران‌های جشنواره و پایان دادن به حرف و حدیث‌ها درباره نحوه چینش اکران‌هاست. در سال‌های گذشته فیلمسازانی که آثارشان در روز‌های پایانی جشنواره اکران می‌شود، از اینکه در روز‌های پایانی فیلم‌شان رونمایی می‌شود، گلایه داشتند و معتقد بودند آن زمان، فرصت لازم برای دیده شدن فیلم و احتمالاً فضاسازی برای مطرح شدن آن در میان نامزد‌های جشنواره از بین می‌رود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار