نگاه به شرق، درچارچوب منافع ملی است نه عملکرد غرب
کد خبر: 1076141
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Vx7
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴
علاء الدین بروجردی:

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مجلس دهم می‌گوید: ایالات متحده دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی ایران است و اروپایی‌ها هم از آن تبعیت می‌کنند و آن‌ها هیچ‌گاه اراده‌ای برای تقویت همکاری‌ها از خودشان نشان نداده‌اند؛ جمهوری اسلامی هم که نمی‌تواند منتظر غربی‌ها بماند.
علاءالدین بروجردی در گفتگو با ایلنا، در ارزیابی اهداف و برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور به روسیه گفت: سفر آقای رئیسی به روسیه سفر بسیار مهمی است؛ این سفر به دعوت آقای پوتین انجام خواهد شد که این امر نشان‌دهنده اهمیتی است که روسیه برای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه تحولات منطقه و سیاست خارجی این کشور قائل است.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باتوجه به عضویت دائم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل و اهمیت تحولات منطقه و تحولات راهبردی که در عرصه جهانی در حال وقوع است ارتباط با این کشور بسیار حائز اهمیت است. بروجردی خاطر نشان کرد: باتوجه به افول قدرت امریکا و ظهور قدرت‌های جدید مانند چین و روسیه و انتقال محور قدرت در عرصه جهانی از غرب به شرق این سفر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما باید بتوانیم به طور متقابل در چارچوب منافع ملی خودمان روابط‌مان را با این کشور‌ها هرچه بیشتر تقویت کنیم. وی درباره این‌که این روز‌ها نقد‌هایی نسبت به سیاست خارجی ایران مطرح می‌شود مبنی بر این‌که ایران سیاست خودش را به شرق گره زده است و برای ارتباط با غرب راهکاری ارائه نمی‌دهد، بیان کرد: به هیچ عنوان این گونه نیست؛ غربی‌ها در طول چهار دهه بعداز انقلاب هیچ‌گاه از خودشان اراده‌ای برای ارتباط با جمهوری اسلامی ایران نشان ندادند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم یادآور شد: کشور‌های اروپایی هیچگاه این اراده را نشان ندادند که می‌خواهند با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط باشند. از سوی دیگر ایالات متحده دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی ایران است و اروپایی‌ها هم از آن تبعیت می‌کنند و آن‌ها هیچ‌گاه اراده‌ای برای تقویت همکاری‌ها از خودشان نشان ندادند؛ جمهوری اسلامی هم که نمی‌تواند تا ابد منتظر غربی‌ها بماند.
وی با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام بیان کرد: جدای از نحوه عملکرد غربی‌ها در قبال جمهوری اسلامی ایران، همه جهانیان شاهد بودند ایالات متحده برخلاف همه اصول جهانی از پیمان و قرار داد برجام خارج شد و تحریم‌های ظالمانه‌ای به کشور ما تحمیل کرد و به کشور‌های اروپایی هم فشار آورد که آن‌ها هم به وظایف خودشان عمل نکنند؛ بنابراین اروپا و غربی‌ها به شدت بدهکار جمهوری اسلامی ایران هستند نه طلبکار.
بروجردی تأکید کرد: ما روابط‌مان با چین و روسیه را تقویت و گسترش خواهیم داد و نگاهمان به شرق نه به دلیل این‌که غربی‌ها عملکرد بدی در قبال جمهوری اسلامی ایران داشتند بلکه به این دلیل که معتقد هستیم باید روابط‌‎مان را به صورت راهبردی پیش ببریم، خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار