حضور آشکار و پنهان اسرائیل در ایران
کد خبر: 1073971
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VO7
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
در بازشناخت یک رابطه ناشناخته
حضور آشکار و پنهان اسرائیل در ایران، در دوران سلطنت پهلوی دوم از رازآلود‌ترین موضوعات و نیز مدخلی مهم به تاریخچه حکمرانی اوست
محمدرضا کائینی

حضور آشکار و پنهان اسرائیل در ایران، در دوران سلطنت پهلوی دوم از رازآلود‌ترین موضوعات و نیز مدخلی مهم به تاریخچه حکمرانی اوست. آنچه از اسناد تاریخی برمی‌آید آن است که این ارتباط، با پنهانکاری و پرهیز از حساسیت‌زایی ایجاد شد، اما در عین حال در تحکیم پایه‌های سلطنت پهلوی دوم و به ویژه بازسازی سیستم امنیتی او، نقشی بس مهم و گسترده داشت. اثر «امریکای دوم» در سراسر خود، سعی دارد تا ابعاد گوناگون این ارتباط ناشناخته را با استناد به شواهد موجود، مورد بازخوانی و تحلیل قرار دهد. این پژوهش توسط رضا زارع‌فاروقی عضو هیئت علمی دانشگاه و مدیرمسئول مؤسسه مرودشت‌شناسی انجام شده و پژوهشکده تاریخ معاصر ایران به انتشار آن دست زده است. مؤلف در دیباچه خویش بر این تحقیق، در باب موضوع آن چنین آورده است:
«کتاب ارتباط ناشناخته که به بررسی روابط رژیم پهلوی و اسرائیل می‌پردازد، در سال ۱۳۸۴ به همت مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در ۴۵۰ صفحه انتشار یافت و در برخی همایش‌ها، مقام اول تا سوم را کسب کرد. این کتاب قبل از چاپ در پاورقی روزنامه کیهان و بعد از چاپ در پاورقی روزنامه جمهوری اسلامی به طور کامل منتشر شد و قرار است به زودی، چاپ جدید آن انتشار یابد. اما از آنجا که حجم کتاب نسبتاً زیاد است، مسئولان مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به نگارنده پیشنهاد کردند تا کتاب را برای جوانان و به ویژه دانشجویان عزیز خلاصه کند. کتاب پیش‌رو تحت عنوان امریکای کوچک، افزون بر خلاصه کتاب ارتباط ناشناخته، دو فصل جدید دارد که آن را از کتاب پیشین متمایز می‌کند. یکی فصل اول، تحت عنوان: چگونگی پیدایش صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین که به سه مقطع زمانی و تلاش صهیونیست‌ها با حمایت قدرت‌ها برای دستیابی به عناصر اصلی تشکیل دهنده یک کشور، یعنی سرزمین، جمعیت و دولت می‌پردازد و دیگری فصل پایانی که تحت عنوان: امریکا و شیطان کوچک، به موضوعاتی از جمله: دلایل نگاه شاه به اسرائیل به عنوان امریکای کوچک و نگاه پس از انقلاب اسلامی به پدیده اسرائیل به عنوان شیطان کوچک، دلایل علاقه‌مندی اسرائیل به ارتباط با ایران، پیروزی انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین گام استراتژیک در حمایت از فلسطین و...، محور‌های آسیب‌پذیری اسرائیل و در انتها به پیش‌بینی حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری درباره آینده اسرائیل مبنی بر اینکه اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، اشاراتی خواهد داشت.
روابط سی ساله ایران و اسرائیل، به اندازه‌ای ناشناخته است که می‌توان آن را از اسرارآمیزترین و ناشناخته‌ترین روابطی دانست که با هیچ یک از کشور‌های دیگر خاورمیانه قابل مقایسه نیست. یعقوب نیمرودی به عنوان یکی از فعال‌ترین نمایندگان اسرائیل در تهران که به مدت ۱۳‌سال در ایران بوده است و این دوران را شادترین دوران زندگی‌اش می‌داند، در این باره اظهار می‌کند: اگر روزی به تو اجازه دهند از کار‌هایی که ما در تهران انجام داده‌ایم، آگاه شوی، از آنچه می‌شنوی وحشت‌خواهی کرد و حتی نمی‌توانی آن را تصور کنی!... بنابراین با توجه به مواضع اسلامی در برابر اسرائیل و جایگاه و‌یژه فلسطین نزد مسلمانان و بحران‌آفرینی رژیم صهیونیستی و لزوم دشمن‌شناسی، ضرورت شناخت و فهم دقیق و عمیق‌تر شیطان کوچک از زوایای مختلف به منظور تصمیم‌گیری و اتخاذ سیاست‌های راهبردی و رفتار مناسب در برابر آن در حال حاضر و آینده، امری بدیهی و آشکار است. در پایان بر خود فرض می‌دانم از زحمات مسئولان محترم مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و متصدیان مؤسسه فرهنگی- هنری مطالعات مرودشت‌شناسی که نقش ویژه‌ای در به انجام رساندن پژوهش حاضر داشتند قدردانی و تشکر کنم...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار