انتقاد یا عقده‌گشایی؟
کد خبر: 1073638
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VIk
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
چوب مهاجرت ارسلان بر تن محمد بنا
آقای خاص کشتی فرنگی سال‌هاست که به سبب نوع نگاهش به روند انتخاب ملی‌پوشان این رشته مورد انتقاد قرار می‌گیرد. محمد بنا معتقد است هرچند رقابت‌های انتخابی مهم است و باید انجام شود، اما در نهایت این سرمربی است که باید انتخاب کند کدام کشتی‌گیر می‌تواند دوبنده تیم ملی را به تن کند.
فریدون حسن

آقای خاص کشتی فرنگی سال‌هاست که به سبب نوع نگاهش به روند انتخاب ملی‌پوشان این رشته مورد انتقاد قرار می‌گیرد. محمد بنا معتقد است هرچند رقابت‌های انتخابی مهم است و باید انجام شود، اما در نهایت این سرمربی است که باید انتخاب کند کدام کشتی‌گیر می‌تواند دوبنده تیم ملی را به تن کند.
همین نقطه‌نظر سال‌هاست که باعث انتقاد‌های زیادی از او شده، انتقاد‌هایی که هر بار با موفقیت‌هایی که او در عرصه‌های المپیک، جهانی و آسیایی کسب کرده رنگ باخته و همه به این روش بنا آفرین گفته‌اند. این‌بار، اما انتقاد‌ها تیزتر و حتی گستاخانه‌تر مطرح می‌شود، علت آن هم مهاجرت علی ارسلان به صربستان است. کشتی‌گیر جوانی که گفته می‌شود به‌رغم درخشش در مسابقات جوانان، نوجوانان و رده بزرگسالان به سبب اینکه از سوی محمد بنا به تیم ملی دعوت نشده جلای وطن کرده تا شاید بتواند در جایی مثل صربستان به حق خود از کشتی دست یابد و آنجا به سرمربی تیم ملی ایران ثابت کند که در حقش اجحاف شده است.
همین مسئله دستاویزی برای مخالفان محمد بنا شد تا بی‌محابا به سرمربی تیم ملی بتازند و او را به باد انتقاد بگیرند. تأسف‌بار اینکه در میان منتقدان نام‌هایی دیده می‌شود که شاگردان بنا بوده‌اند و تحت مربیگری او به مدال دست پیدا کرده و نامی برای خود دست و پا کرده‌اند. امید نوروزی، سعید عبدولی و قاسم رضایی از جمله این افراد هستند یا کسانی مانند جمشید خیرآبادی که در کنار محمد بنا کار کرده و موفق هم شده، اما معتقد است انتخاب‌ها از قبل صورت می‌گیرد و بقیه تنها بدن‌های‌شان را خسته می‌کنند. مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی می‌گوید: «در انتخابی اعلام شده نظرکرده‌ها کنار گذاشته می‌شوند و بقیه باید این مسیر را طی کنند تا به نفرات اصلی برسند، آن وقت دیگر جان ندارند. نکته دیگر اینکه مردم ما کجا باید انتخابی قهرمانان درجه یک را ببینند، مثلاً در کشتی آزاد کامران قاسم‌پور و حسین یزدانی بخواهند برای وزن ۸۶ کیلوگرم رقابت کنند مردم کجا باید این انتخابی خوب را ببینند. مورد دیگر اینکه سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند. اگر مسابقه رودررو باشد همه این انتقادات جمع می‌شود. علی ارسلان هم همین را می‌گوید که فرصت به او داده نشده است. می‌گویند کشتی‌گیران را به تورنمنت بین‌المللی اعزام می‌کنند تا شناخت به دست آید، اما یکسری نفرات را به تورنمنت ضعیف اعزام می‌کنند و آن‌هایی را که نمی‌خواهند در تیم باشند به تورنمنت قوی می‌فرستند.»
این اظهارنظر‌های تند و بعضاً غیرمنصفانه در کنار حرف‌های علی ارسلان در خصوص ضایع شدن حقش در پروسه انتخابی تیم ملی و در نهایت مهاجرت او از ایران به صربستان طی روز‌های اخیر اینقدر بالا گرفته که حالا بیشتر از آنکه جنبه فنی داشته باشد، به نوعی عقده‌گشایی تبدیل شده تا کار به جایی برسد که سرانجام محمدرضا طالقانی، پیشکسوت نام‌آشنای کشتی در حمایت از محمد بنا وارد میدان شود.
رئیس سابق فدراسیون کشتی و عضو کنونی هیئت رئیسه فدراسیون می‌گوید: «وقتی مردم به محمد بنا اعتقاد دارند، هیچ مشکلی نیست و کسی نمی‌تواند جایگاه او را در بین مردم خراب کنند. بار‌ها دیده‌ایم محمد بنا با بعضی از صحبت‌ها از تیم ملی رفته، ولی دیدیم چقدر عشق بین او و کشتی زیاد است که با یک تلنگر بلافاصله برگشته است، چون مردم خواستند و آن‌ها هستند که می‌گویند محمد بنا باشد و به همین دلیل وی ماندگار شده است.»
طالقانی در مورد اظهارات اخیر برخی از مدال‌آوران المپیکی کشتی فرنگی نیز عنوان می‌کند: «باید حرف بنا را هم شنید و دوطرفه قضاوت کرد. درخواست من از حمید سوریان این است که، چون با همه این دوستان رفاقت دارد، اگر صلاح دانستند من هم بیایم و بنشینیم و صحبت کنیم. این مسائل نباید به جایی ختم شود که کشتی فرنگی دوباره دچار رکود شود و در نهایت کشتی ضربه بخورد. بنا فردی است که عاشق این مملکت است و هیچ چیزی هم نخواسته و با آبرو زندگی کرده است. من بیشتر از همه می‌دانم که چه علاقه‌ای به ایران دارد و دعوت بسیاری از کشور‌ها را نپذیرفته است.»
محمدعلی گرایی، کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی هم با دفاع از محمد بنا می‌گوید: «همیشه از کار‌های بزرگ انتقاد می‌شود. رزومه محمد بنا مشخص است و همین رزومه است که صحبت می‌کند و گویای همه چیز است. بنابراین دیگر نیازی به صحبت نیست.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار