بوستانی از معرفت و آگاهی
کد خبر: 1073481
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VGD
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
یادواره حکیمی که از دوردست‌های خاطره آمده بود
عالم و اندیشمند محقق، زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمد عزالدین حسینی‌زنجانی در زمره فق‌ها و حکمای پرآوازه معاصر به شمار می‌رفت. اثری که هم اینک به شما معرفی می‌شود، اوصاف آن دانشی‌مرد را از زبان برخی شاگردان و مصاحبانش روایت کرده است. «یادنگار استاد حکیم»، از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه خراسان رضوی (ع) منتشر شده است
محمدرضا کائینی

عالم و اندیشمند محقق، زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمد عزالدین حسینی‌زنجانی در زمره فق‌ها و حکمای پرآوازه معاصر به شمار می‌رفت. اثری که هم اینک به شما معرفی می‌شود، اوصاف آن دانشی‌مرد را از زبان برخی شاگردان و مصاحبانش روایت کرده است. «یادنگار استاد حکیم»، از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه خراسان رضوی (ع) منتشر شده است. دیباچه این اثر، اشاراتی به شرح ذیل آمده دارد:
«چه خوش‌اقبال بود سرزمین مادری ما که هم مهد حکیمانی بود ریشه دوانده در این خاک و هم میزبان حکیمانی مهاجر که با این خاک میثاقی ماندگار بستند. ۴۰ سال تمام، آبی آسمان این دیار، مهمان‌پذیر حکیم و فقیهی بود که از دوردست‌های خاطره آمده بود، از قله‌های بلند حکمت و فلسفه، به خطه خورشید و نور تا در پهن دشت استعداد و شعور این دیار، بذر خرد و اندیشه بیفشاند. او تنها بود، اما به تنهایی بوستانی از معرفت و آگاهی برای ما به همراه آورد که شمیم آن تا قرون و هزاره‌های بسیار تنفس خواهد شد. او اگرچه امروز در میانمان نیست، اما شمار بی‌پایانی از حکمت‌ها و خاطراتش، ما را با او پیوند می‌زند. در حیاتش به ما گفته‌ها آموخت و امروز که خاموش است، ناگفته‌های وجودش، آنچه در عمل و سلوک از او دیدیم و تجربه کردیم، ما را در تاریکی‌های راه‌های نرفته و جهان‌های معنوی ناگشوده، راهنما و دلالت است. اکنون ۴۰ طلوع آفتاب، از غروب وجودش می‌گذرد و در این مدت، هزاران بامداد از اندیشه‌هایش در گفت این و آن برآمده است. این اندیشه‌ها و گفته‌ها را که لحظه‌ای کوتاه از حیات پر فروغ او را روایت است، به پیشگاه صاحبان حکمت و اندیشه تقدیم می‌داریم تا ترنمی دوباره باشد از زمزمه‌های جاودانه خرد و تذکاری باشد بر این نکته که حکیمان دیر می‌پایند و دیر می‌میرند، اما درخت ستبر حکمت که حاصل وجود آنان است، همیشه سبز و‌تر خواهد بود. گفتنی است به مناسبت چهلمین روز ارتحال آن استاد فقید و مرجع عالی‌مقام، گروهی از شاگردان ایشان و اصحاب اندیشه گرد هم آمدند تا خاطرات علمی و معنوی خود را از معظم‌له با تأکید بر جنبه‌های حکمی، فلسفی و عرفانی ایشان به رشته تحریر درآورند. مجموعه حاضر حاصل تلاش این عزیزان است. بر خود فرض می‌دانیم تا از تمامی آنان که به انحای مختلف، در انجام این وظیفه معنوی ما را یاری رساندند، تشکر و قدردانی داشته باشیم. همینطور از تمامی نهاد‌ها و مجموعه‌هایی که با مشارکت و همراهی خویش، به پاسداشت و بزرگداشت میراث ماندگار علمی و فرهنگی این سرزمین ادای دین نمودند، به‌ویژه: استانداری خراسان‌رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد، مجمع‌عالی حکمت اسلامی، صداوسیمای جمهوری اسلامی مرکز خراسان‌رضوی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی، اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی، مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام و شهرداری مشهد. شایان ذکر است، گروهی از دوستان و همکاران دفتر تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی (ع)، در تمهید و تهیه این اثر نقش مضاعفی ایفا نموده‌اند. سزاوار است از این عزیزان، تقدیر و سپاس ویژه داشته باشیم، آقایان موسی عمرانی، محمد روزبهمن و حمید محدث. از جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی عضو محترم هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، همین طور ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی (ع) جناب حجت‌الاسلام محمدمهدی مسعودی و نیز معاونین محترم آموزش و پژوهش و به‌ویژه معاون محترم فرهنگی جناب حجت‌الاسلام عیسی‌نژاد نیز نهایت تشکر و سپاسگزاری را داریم، زیرا بدون حمایت، همراهی و پشت‌گرمی آنان این یادنامه به فرجام شایسته خود نمی‌رسید.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار