حرکت قطار‌های حومه‌ای به وقت مدیران!
کد خبر: 1071170
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uew
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
هر روز تعداد قابل‌توجهی از افراد شاغل در پایتخت خود را از گوشه و کنار استان تهران به محل کار خود می‌رسانند. اکثر این افراد از قطار‌های حومه‌ای استفاده می‌کنند که این قطار‌ها مخصوص انتقال مسافر از شهر‌های اطراف به تهران است. به تازگی تغییر ساعت کاری این قطار‌ها بدون توجه به ساعت کاری شاغلان، موجب سرگردانی و مشکلات زیادی برای مسافران شده‌است.
علیرضا سزاوار

هر روز تعداد قابل‌توجهی از افراد شاغل در پایتخت خود را از گوشه و کنار استان تهران به محل کار خود می‌رسانند. اکثر این افراد از قطار‌های حومه‌ای استفاده می‌کنند که این قطار‌ها مخصوص انتقال مسافر از شهر‌های اطراف به تهران است. به تازگی تغییر ساعت کاری این قطار‌ها بدون توجه به ساعت کاری شاغلان، موجب سرگردانی و مشکلات زیادی برای مسافران شده‌است.

قطار‌های حومه‌ای بیش از اینکه جنبه گردشگری داشته باشند، جنبه اشتغالی دارند. یعنی اکثر مسافران آن افرادی هستند که برای کار یا تحصیل به پایتخت می‌آیند و سپس به محل سکونت خود برمی‌گردند. یکی از مسافران این خطوط به نمایندگی از دیگر مسافران قطار‌های حومه‌ای در گفتگو با «جوان» از مشکلات‌شان در این زمینه حکایت کرد.

مسیر طولانی که مسافران سرپا هستند
یکی از مسافران که یک خانم شاغل است، در این خصوص با بیان اینکه مسئولان ساعت حرکت قطار مسیر قزوین را که قبلاً در ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه از ایستگاه راه آهن تهران حرکت می‌کرد، بدون اطلاع تغییر داده‌اند، گفت: این قطار که مسافران بسیاری هم دارد حالا ۲۵ دقیقه زودتر حرکت می‌کند که هیچ ساعت تعطیلی اداره‌ای با آن همخوانی ندارد. مسافران مسیر هشتگرد هم که در ساعت یک‌ربع به ۵ قبلاً می‌توانستند از قطار استفاده کنند حالا باید تا ساعت ۵ و ۲۰ دقیقه منتظر قطار بمانند؛ یعنی بدون توجه به برنامه کاری و اداری مسافران، ساعت حرکت قطار قزوین را جلو و قطار هشتگرد را عقب انداختند.
وی افزود: با تغییر ساعت، قطار قزوین در ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه که همیشه مملو از مسافر بود، حالا با ازدحام بسیار بیشتری روبه‌رو است. من هم از ایستگاه تهران تا هشتگرد را سرپا می‌ایستم (حدود یکساعت) و خانم‌های دیگری حتی با فرزند کوچک چنین وضعیتی دارند.

مشکل سوار‌شدن در ایستگاه راه آهن
این مسافر ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز کرونا هم از میان نرفته، آنقدر ازدحام در قطار‌های قزوین و هشتگرد زیاد است که وضعیت این قطار‌ها از قطار پرند هم بدتر شده‌است. قطار‌های پرند از لحاظ مملو بودن از جمعیت در بین قطار‌های حومه‌ای معروف هستند. البته مسافران قطار پرند این شانس را دارند که مسیر آن‌ها کوتاه است، اما مسافران دیگر قطارها، مسیر‌های طولانی را باید تحمل کنند.
وی در خصوص دیگر مشکلات مسافران در این زمینه گفت: مشکل دیگری که برای مسافران هست، نحوه سوار شدن در ایستگاه راه آهن است. قطار‌های پرند پشت سر قطار‌های هشتگرد حرکت می‌کنند. به همین دلیل در ایستگاه یک راه آهن تهران دو قطار از پرند در کنار سکو می‌ایستند و در انتهای سکو هم قطار قزوین و هشتگرد برای مسافر‌گیری توقف می‌کند. به همین دلیل مسافران مسیر قزوین با کیف، وسیله و فرزند کوچک باید یک مسیر طولانی تا انتهای سکو را برای سوار شدن به قطار طی کنند و حالا شلوغی و بی‌نظمی برای سوار شدن که دیگر بماند.

از دست دادن قطار با اندکی اضافه کار!
این مسافر در این زمینه پیشنهاد کرد: این مشکل سوار شدن در حالی است که به راحتی مسئولان ایستگاه می‌توانند در زمانی زودتر قطار قزوین را مسافرگیری کنند که اتفاقاً مسافران زیادی هم دارد و همه به سرعت خود را می‌رسانند تا از قطار جا نمانند. سپس قطار‌های پرند وارد ایستگاه شود که آن‌ها هم به خاطر مسافر زیاد سریع تکمیل می‌شود.
وی ادامه داد: قطار دیگری که برای مسیر قزوین قبلاً در ساعت ۱۸ و ۴۰ دقیقه حرکت می‌کرد حالا ۲۵ دقیقه زودتر حرکت می‌کند. همین حرکت زودتر باعث‌شده افراد شاغل مثل من که قبلاً خودشان را به این قطار می‌رساندند، حالا این قطار را از دست داده‌اند، چون شاغلان مخصوصاً بخش غیر‌دولتی تا بخواهند از محل کار به راه آهن بیایند، این قطار رفته‌است. شاغلان دولتی هم اگر مجبور به اندکی اضافه کار باشند، این قطار را از دست می‌دهند.

لااقل تغییر ساعت در حد یک ربع باشد
این مسافر افزود: یکی دیگر از قطار‌های مسیر قزوین که قبلاً در ساعت ۱۹ و ۵ دقیقه حرکت می‌کرد و آخرین امید افراد شاغل برای رسیدن زودتر به کنار خانواده بود حالا در تغییر ساعتی عجیب، حرکت آن به ۱۹ و ۴۵ دقیقه موکول شده‌است. یعنی اگر کار افراد شاغلی مثل من طولانی‌تر باشد باید بیش از یک ساعت در ایستگاه راه آهن منتظر سوار شدن به این قطار باشیم! چون قطار قبلی در ساعت ۱۸ و ۱۵ دقیقه حرکت کرده‌است و فاصله زمانی این دو قطار دقیقاً یک‌ساعت و نیم است!
وی در نهایت گفت: مشکل دیگر هم اطلاع‌رسانی نکردن درباره مسیر قطارهاست که موجب می‌شود برخی مسافران به خاطر عجله و جا نماندن از قطار وارد قطار اشتباهی شوند و در نهایت از مسیری دیگر سردرآورند! مسافران واقعاً خواستار این هستند که برنامه حرکت قطار‌های حومه‌ای برگردد به همان ساعت‌های قبلی، چون ساعت کار افراد شاغل تغییر نکرده که مسئولان ساعت حرکت قطار‌ها را تغییر داده‌اند. اگر مسئولان در تغییر ساعت حرکت قطار‌ها جدی هستند و اصرار دارند، لااقل تغییر ساعت در حد یک‌ربع باشد که مسافران خسته از محل کار آمده بتوانند تحمل کنند. تمام تمرکز مسافران به این است که خود را زودتر به خانواده برسانند و تغییر ساعت‌های قطار‌ها با فاصله بسیار زیاد فقط مسافران را خسته‌تر به خانه می‌رساند. از آنجایی که مسافران قطار‌های حومه‌ای هر روز باید در مسیر‌های اطراف پایتخت تردد کنند، رسیدگی به این مشکل واقعاً مهم است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار