سفر هیئت اماراتی به تهران همزمان با مذاکرات وین
کد خبر: 1071161
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uen
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱
نشانه‌هایی از تحول در روابط ایران با همسایه جنوبی

برخی اخبار و گزارش‌ها از تحول در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و همسایه جنوبی یعنی امارات متحده عربی حکایت دارد.
نورنیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خبری نوشت: روز چهارشنبه خبری از سوی مقامات امارات متحده عربی منتشر شد که در میان اخبار پرحجم مربوط به مذاکرات وین و حواشی آن خیلی مورد توجه قرار نگرفت. «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات اعلام کرد، به زودی هیئتی برای بررسی روابط دو کشور از سوی امارات متحده عربی به ایران اعزام خواهد شد.
اخبار رسیده به «نورنیوز» حاکی است که خبر اعلام شده از سوی مقامات امارات، مربوط به سفر هیئت عالی‌رتبه‌ای است که با اختیارات کامل برای بررسی و بازسازی روابط دو کشور و تلاش برای تغییر شرایط موجود، احتمالاً طی روز‌های آینده وارد تهران خواهد شد. در حال حاضر چالش‌هایی مهم، مناسبات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و همچنین سیاست‌های منطقه‌ای دو کشور را تحت تأثیر قرار داده که به صورت طبیعی لازم است پیرامون رفع آن‌ها گفتگو‌های عمیق صورت بگیرد.
به طور قطع، اصل انجام این سفر می‌تواند به عنوان گامی مثبت از سوی امارات برای کاهش موانع موجود در توسعه همکاری میان تهران و ابوظبی واجد ارزش و اهمیت باشد، اما شکل‌گیری این رخداد در میانه مذاکرات ایران با ۱+۴ می‌تواند پیام‌های فرامتنی نیز داشته باشد. اگرچه دستیابی به توافق در مذاکرات وین بیشتر از نقطه نظر اقتصادی مورد توجه و تحلیل قرار می‌گیرد، اما بسیار روشن است که «دستاورد‌های امنیتی» توافق احتمالی نیز اگر بیش از منافع اقتصادی ارزش نداشته باشد، حداقل می‌تواند معادل گزاره‌های اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد. امارات متحده عربی به دلیل آنکه در طول سال‌های گذشته با صرف هزینه‌های هنگفت مالی و امنیتی تلاش کرده است خود را در جایگاه یکی از بازیگران مهم منطقه‌ای قرار دهد، اکنون در تلاش است از چرخه منافع اقتصادی و سیاسی توافق احتمالی جا نماند و در این مسیر پیشگام باشد.
بررسی سیاست خارجی امارات طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد این کشور با نقش‌آفرینی مستقیم و نیابتی در یمن، سوریه، عراق، لیبی و افغانستان و تلاش برای ایجاد جای پا در کشور‌های شمال شرق آفریقا در حاشیه دریای سرخ، اقدامات دامنه‌داری را برای پیگیری «ایجاد امنیت فرامرزی» انجام داده است. بسیاری از کارشناسان مسائل راهبردی معتقدند گام گذاردن امارات در این مسیر تناسبی با ظرفیت‌های ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک این کشور ندارد و می‌تواند منشأ تهدیدات پیش‌بینی نشده برای ابوظبی شود. برای کشوری با مشخصات امارات که ستون اصلی اقتصاد آن، تجارت و جذب سرمایه‌گذار خارجی است، موضوع «امنیت پایدار» پیش‌شرط هرگونه فعالیت اقتصادی، تجاری و سیاسی به حساب می‌آید، از این رو نمی‌تواند به نقش و تأثیرگذاری بازیگران قدرتمند منطقه‌ای بی‌توجه باشد. توجه به داشتن روابط دوستانه و گرم با جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از اصلی‌ترین قدرت‌های منطقه‌ای، ستون محکم تحولات سیاسی، امنیتی و اقتصادی در منطقه است، نشان‌دهنده هوشمندی راهبردی حاکمان امارات است که می‌تواند تأمین‌کننده منافع متقابل دو کشور باشد. انجام این سفر و موضوعات مهمی که در ملاقات‌های پیش‌بینی شده برای هیئت اماراتی به بحث گذارده خواهد شد، می‌تواند گام اول در مسیر پایه‌گذاری روابط جدید و همه‌جانبه میان دو کشور باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار