هزینه ۲۲ میلیاردی برای شهر آفتاب بدون استفاده!
کد خبر: 1070900
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uaa
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران خبر داده که مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، عملاً بدون استفاده مانده و سالانه ۲۲ میلیارد تومان، صرف نگهداشت آن می‌شود.
مهم‌ترین دلیل توسعه‌نیافتگی شهر آفتاب این است که شهرداری تاکنون منابع لازم برای توسعه این مکان را در جا‌های دیگر خرج کرده‌است. شهر آفتاب ۳۰۰ هکتار وسعت دارد و نباید از اتخاذ تصمیمات بزرگ برای آن صرف‌نظر کرد. برای تکمیل زیرساخت‌های شهر آفتاب و تبدیل به سایتی که بهترین دسترسی را به شبکه آزاد راهی، فرودگاه و شهر داشته باشد، نیاز به سرمایه‌گذاری مدیریت شهری در سال‌های اخیر بود. شهر آفتاب به عنوان یک مجموعه نمایشگاهی هم در طرح جامع و هم در طرح تفصیلی مصوب شده و هیچ کاربری دیگری هم نباید برای آن تعریف شود.
در چهار سال گذشته در خصوص شهرآفتاب، پیشنهادات مختلفی مطرح بوده‌است. از واگذاری به بخش خصوصی با سرمایه‌گذار خارجی تا پیشنهاداتی مبنی بر تهاتر این مجموعه با شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی که عملاً به دلیل فضای راکد اقتصادی به نتیجه نرسید.
جالب اینکه تاکنون فقط یک نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شده که آن هم به دلیل فقدان امکانات اولیه ناموفق بوده و عملاً از این سرمایه هنگفت بهره‌برداری لازم صورت نگرفته‌است. سید جعفر تشکری هاشمی در جلسه علنی شورای شهر در نطق پیش از دستور خود، اشاره به بلا استفاده ماندن برخی امکانات مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب کرد و گفت: به رغم سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای طراحی و احداث مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب که متکی بر کار کارشناسی، بررسی‌های علمی و مطالعات دقیق است و مورد موافقت دولت و سایر دستگاه‌های ذیربط نیز قرار گرفته است، کماکان شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها در داخل شهر هستیم و تا امروز، گام مؤثری در زمینه انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برداشته نشده‌است. وی افزود: با وجود همه این امکانات، مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، عملاً بدون استفاده مانده و سالانه ۲۲ میلیارد تومان، صرف نگهداشت آن می‌شود در صورتی که از درآمد ۶۱ میلیارد تومانی که در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران برای این مجموعه پیش‌بینی شده‌بود، به دلیل برگزاری اکثر نمایشگاه‌ها در نمایشگاه بین‌المللی تهران، تا این تاریخ تنها ۵/۴ میلیارد تومان محقق شده‌است. رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در نهایت گفت: امیدوارم که با پیگیری‌های شهردار محترم تهران و همکاری دولت محترم، ضمن تعامل مؤثر با تمامی متولیان امر، بتوانیم با انتقال هر چه سریع‌تر نمایشگاه بین‌المللی تهران به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، ضمن تدبیر برای جلوگیری از تشدید معضلات ترافیکی و محیط‌زیستی شهر تهران، اقدام علمی و گام عملی برداریم و آن را به عنوان حرکتی ماندگار در کارنامه مدیریت شهری به ثبت برسانیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار