بیانیه وزارت خارجه درباره پرونده هواپیمای اوکراینی
کد خبر: 1070893
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UaT
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه اوکراین صادر شد

روابط عمومی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه تمامی ابعاد سانحه هواپیمای اوکراینی در قالب سه دور مذاکرات انجام شده به حد کفایت مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ایران همواره آماده است به تعاملات دوجانبه از طریق سفارتخانه‌های دو طرف یا سایر دیدار‌ها و تعاملات میان مقامات دو کشور ادامه دهد.
به گزارش ایرنا، روابط عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود با توجه به بیانیه منتشر شده وزارت امور خارجه اوکراین و همچنین آخرین تحولات پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی نوشته است: به دنبال وقوع سانحه تأسفبار سقوط هواپیمای اوکراینی، جمهوری اسلامی ایران بر اساس حسن نیت و زدودن سوءتفاهم‌های احتمالی در روابط دوجانبه، نهایت تلاش خود را به کار بست که در فضایی سازنده و حرفه‌ای، تعامل مقتضی با دولت اوکراین در خصوص ابعاد مختلف این سانحه را انجام دهد.
براین اساس همان طور که آگاهی دارند، علاوه بر چندین ملاقات و تماس در سطوح مختلف میان مسئولان ذی‌ربط در دو کشور، هیئت‌های دو طرف با حضور نمایندگان تمامی بخش‌های مربوطه در سه دور مذاکرات دو جانبه، مرداد ۱۳۹۹ در کی یف، مهر ۱۳۹۹ در تهران و خرداد ۱۴۰۰ در کی یف شرکت کرده و در قالب مذاکرات یادشده، به تمام جوانب فنی، نظامی، حقوقی، کیفری و پرداخت‌ها به تفصیل و متناسب با تعهدات بین‌المللی و حتی فراتر از آن پرداخته شد. هیئت جمهوری اسلامی ایران، با حسن نیت، کلیه یافته‌های خود و شرح مبسوطی از اقدامات انجام شده را به اطلاع هیئت اوکراینی رسانده و در محدوده قوانین و مقررات تلاش کرد که به سؤالات هیئت اوکراینی پاسخ‌های لازم را ارائه کند.
در این اطلاعیه آمده است: با وجود عدم تمایل طرف اوکراینی برای مذاکره راجع به زیان‌های وارده به خانواده‌های جان‌باختگان و شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (مائو) که در دور دوم مذاکرات دوجانبه اعلام شد، هماهنگی‌های لازم به منظور آغاز هرچه سریع‌تر مذاکره بین شرکت هواپیمایی یادشده با دولت جمهوری اسلامی ایران (به نمایندگی مرکز امور حقوقی بین‌المللی) انجام شده و اولین دور مذاکرات در تاریخ ۹ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد و تماس بین طرفین در این زمینه ادامه دارد.
بر اساس اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه، در خصوص ابعاد فنی سانحه نیز، با خوانش جعبه‌های سیاه در پاریس وفق مقررات بین‌المللی مربوطه و با مشارکت دولت‌های ذی‌ربط، وفق ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیکاگو، تیم تحقیقات سانحه، فرایند تحقیقات و بازرسی را به سرانجام رسانده و گزارش فنی سانحه در موعد زمانی مقرر، پس از انجام هماهنگی‌های لازم با دولت‌های ذی‌ربط، منتشر و به نحو مقتضی به سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) نیز ارائه شد. این موضوع در مشارکت هیئت ایرانی در نشست شورای ایکائو، طی سخنرانی معاون وقت وزیر امور خارجه در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به اطلاع دولت‌های شرکت‌کننده رسید.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در زمینه کیفری و قضایی، جمهوری اسلامی ایران با مد نظر قرار دادن کلیه جوانب حقوقی و کیفری و وفق قوانین و مقررات خود، اقدامات لازم در زمینه انجام تحقیقات و بررسی‌های کیفری را از طریق دادستانی نظامی تهران در قبال متهمان انجام داده و کیفرخواست از سوی دادستانی به دادگاه تقدیم گردید. نخستین جلسه دادگاه در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰ تشکیل گردید. جلسات دادگاه وفق نظرات قضات محترم و با رعایت کلیه استاندارد‌های قانونی در موعد زمانی مقتضی برگزار می‌شود و تا حصول نتیجه و اجرای عدالت ادامه خواهد یافت.
بر اساس این اطلاعیه، جمهوری اسلامی ایران بر اساس حسن نیت و بر مبنای ex-gratia و در راستای دلجویی از خانواده‌های جان‌باختگان، نسبت به تعیین رقمی برای پرداخت به خانواده‌های کلیه قربانیان (بدون هیچ‌گونه تبعیض از قبیل تابعیت آنها) اقدام کرده و با تشکیل «ستاد پرداخت» در وزارت راه و شهرسازی، تاکنون به تعداد زیادی از خانواده‌ها پرداخت صورت گرفته و مراحل قانونی برای پرداخت به مابقی نیز در دست انجام است. در همین راستا، علاوه بر اطلاع رسانی و پرداخت به اتباع ایرانی، طی یادداشت‌هایی، مراتب به دولت‌های اوکراین، کانادا، افغانستان و سوئد که برخی از اتباع آنان در میان جان‌باختگان قرار دارند اطلاع رسانی شده و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت به خانواده‌های اتباع جان‌باخته آن‌ها اعلام گردیده است.
در نتیجه، این وزارتخانه بر این باور است که کلیه ابعاد سانحه هواپیمای اوکراینی در قالب سه دور مذاکرات انجام شده بین هیئت‌های دو طرف و سایر تماس‌های رسمی فی مابین، به حد کفایت مورد توجه قرار گرفته است. مع الوصف، جمهوری اسلامی ایران همواره آماده است به تعاملات دوجانبه از طریق سفارتخانه‌های دو طرف یا سایر دیدار‌ها و تعاملات میان مقامات دو کشور ادامه دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار