سایه خشکسالی بر تنها تالاب طبیعی و زیستگاه پرندگان مهاجر در شرق کشور
کد خبر: 1070617
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UW1
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷

دریاچه بزنگان که تنها دریاچه طبیعی کشور و مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر است در جنوب رشته کوه‌های هزار مسجد واقع شده و وسعت آن حدود ۸۰ هکتار است، به دلیل کم آبی در آستانه خشک‌شدن قرار گرفته‌است.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سرخس گفت: یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در شهرستان سرخس، دریاچه بزنگان است، اما در حال حاضر به دلیل خشکسالی سطح آب دریاچه پایین افتاده‌است و اگر خشکسالی ادامه داشته باشد این دریاچه تا آستانه خشک شدن هم پیش خواهد رفت.
حسن ابراهیمی عنوان کرد: دریاچه بزنگان، نقطه تلاقی مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر سیبری و سایر مناطق است؛ به همین دلیل این منطقه زیستگاه امنی برای پرندگان مهاجر است. به دلیل خشکسالی بیشتر چشمه‌هایی که تالاب بزنگان را تغذیه می‌کردند، خشک شده‌است.
وی تأکید کرد: سایت بزنگان یکی از سایت‌های شاخص پرنده‌نگاری در کشور است، اما اگر خشکسالی به همین منوال ادامه داشته باشد و بارندگی نداشته باشیم، احتمال این می‌رود که دریاچه به حالت بحرانی سال ۹۷ که در آستانه خشک‌شدن بود، برسد.
ابراهیمی افزود: بر اثر خشکسالی سطح آب دریاچه پایین افتاده‌است و قطعاً این کاهش سطح آب، روی کیفیت آب، تأثیر گذاشته و شوری آن بیشتر می‌شود و همین عامل بر میزان ماندگاری پرندگان مهاجر هم تأثیر منفی دارد؛ چراکه با پایین بودن کیفیت آب، بحث تغذیه پرندگان هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و اگر کیفیت آب پایین باشد، پرندگان کمتری در دریاچه مستقر خواهند شد.
وی با بیان اینکه تعداد پرندگان مهاجر ساکن در منطقه، نسبت به سال گذشته کمتر شده‌است، گفت: انواع اردک از جمله اردک سرسبز، اردک سرحنایی، اردک سرسیاه و چنگر از جمله مهم‌ترین پرندگان مهاجر مستقر در منطقه هستند.
وی همچنین بیان کرد: از جمله مهم‌ترین پرندگان مهاجری که به صورت گذری در تالاب‌های سرخس مشاهده می‌شوند می‌توان به فلامینگو، پلیکان خاکستری، آنقوت و کشیم اشاره کرد.
دریاچه بزنگان تنها دریاچه طبیعی کشور و از معروف‌ترین دریاچه‌های خراسان رضوی است که در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۷۰ کیلومتری سرخس بعد از مزداوند و در جنوب رشته کوه‌های هزار مسجد واقع شده‌است و وسعت آن حدود ۸۰ هکتار است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار