۹۰ درصد از تجهیزات آب سرقت می‌شود!
کد خبر: 1070615
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UVz
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
معاون توسعه شرکت فاضلاب تهران:

به گفته معاون شرکت فاضلاب تهران ۹۰ درصد تجهیزات فاضلاب در پایتخت سرقت می‌شود و البته به دلیل اینکه این ورق‌ها علامت‌گذاری شده، پیمانکاران باردیابی این ورق‌ها مجبور به خرید آن‌ها از بازار خلازیر هستند! وی تأیید کرده که با تکمیل چرخه فاضلاب، به زودی ۸۴ درصد از فاضلاب پایتخت تصفیه خواهد شد.
عملیات اجرایی طرح فاضلاب پایتخت از اوایل دهه ۷۰ شروع شد، اما از سال ۷۵ شکل جدی به خود گرفت. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آن زمان مشخص شد که تهران به ۹ هزار کیلومتر شبکه و احداث ۲۲ مدول (ایستگاه تصفیه که بخشی از تصفیه خانه است) جهت جمع‌آوری فاضلاب نیاز دارد. در حال حاضر بخش بزرگی از پروژه فاضلاب یعنی بیش از ۸۰ درصد آن تکمیل و احداث شده‌است.
۱۲ ایستگاه تصفیه برای پایتخت
در حال حاضر جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب پایتخت شامل ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر و حجم فاضلاب جمع‌آوری شده هم در روز ۶۸۴ هزار متر مکعب است. واحد‌های تصفیه خانه فاضلاب در یک دهه اخیر روند قابل‌قبولی داشته‌اند. فقط امسال در جنوب تهران شش مدول اجرا شده که حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال آب برای کشاورزان تولید می‌کند.
علاوه بر آن شش مدول، دو فاز در حال ساخت هم برای افزایش حجم پساب تولیدی تصفیه‌خانه جنوب در دست است که با تکمیل این هشت مدول، حجم پساب تولیدی به ۳۴۰ میلیون متر مکعب در سال می‌رسد.
همچنین چهار مدول هم در تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران برای تحت پوشش قرار دادن جمعیت غرب پایتخت در حال تکمیل است که با راه‌اندازی آن حجم فاضلاب تصفیه شده تهران ۱۹۲ میلیون متر مکعب دیگر بیشتر می‌شود.
طبق آمار‌های معاونت توسعه شرکت فاضلاب تهران، هزینه هر متر مکعب تصفیه فاضلاب ۶ هزار تومان است که بسیار بیشتر از آبونمانی است که از مشترکین گرفته می‌شود. بخشی از پروژه‌های فاضلاب هم با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و بخشی هم با همکاری کشور‌های خارجی انجام می‌شود. مثلاً شرکت مجری پروژه فاضلاب غرب تهران، یک شرکت ترکیه‌ای است. شبکه فاضلاب جنوب تهران هم با کمک اتریشی‌ها ساخته شده و ۹۰ درصد تجهیزات وارداتی بوده، اما اکنون بسیاری از پروژه‌ها با تجهیزات بومی شده اجرایی می‌شوند.
گلایه از دستگاه قضا و ناجا
در همین راستا روز گذشته معاون توسعه شرکت فاضلاب تهران در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران گفت: در تهران یک میلیارد متر مکعب در سال مصرف آب داریم که با تکمیل چرخه فاضلاب ۸۴ درصد از فاضلاب تصفیه خواهد شد و در اختیار بخش کشاورزی و فضای سبز قرار خواهد گرفت.
مسعودرضا ثامنی افزود: هم اکنون نیز بخش عمده فاضلاب جنوب تهران در اختیار کشاورزان جنوب شرق و دشت ورامین قرار می‌گیرد. پروژه غرب تهران نیز در حال راه‌اندازی است و در آینده‌ای نزدیک پساب تصفیه شده در اختیار مناطق جنوب غرب تهران قرار خواهد گرفت. میزان ۱۴۰ میلیون متر مکعب نیز طبق توافق با شهرداری در اختیار فضای سبز شهر تهران قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه به تأمین امنیت در طول اجرای شبکه اشاره کرد و گفت: ما در حوزه درون‌شهری به لحاظ امنیتی مشکل داریم. اکنون با سرقت حجم قابل‌توجهی از تجهیزات مواجه هستیم. مجبوریم در تمام معابر نگهبان مستقر کنیم و این منجر به درگیری‌های گسترده شبانه شده‌است.
معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران افزود: تجهیزات، ماشین‌آلات، کمپرسور و ورق مورد سرقت قرار می‌گیرند. طبق ردیابی‌هایی که صورت گرفته این ورق‌ها در بازار خلازیر فروخته می‌شود. به نیروی انتظامی هم اعلام کردیم که امنیت شرط اجرای پروژه است، اما تاکنون برخورد مناسبی را از سوی حوزه قضایی و نیروی انتظامی با سارقین شبکه فاضلاب شاهد نبودیم.
اجناس خلازیر با یک چهارم قیمت
ثامنی ادامه داد: اکنون وضعیت به گونه‌ای شده که پیمانکاران با موضوع کنار آمده‌اند و ورق موج‌دار را که ما یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم، در بازار خلازیر ۳۰۰ هزار تومان باید تهیه شود که امیدواریم کمک کنند تا شرایط ایمنی برای اجرای پروژه ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ تا ۹۰ درصد ورق‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرند و ما مجبوریم دوباره همان ورق‌های سرقتی را خریداری کنیم، افزود: علاوه بر ورق‌ها، سرقت دریچه‌های چدنی را نیز شاهدیم که برای کارگزاری مجدد این دریچه‌ها مجبور می‌شویم از دریچه‌های بتنی که از روش‌های استاندارد هم دور هستند، استفاده کنیم.
معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران با بیان اینکه در طول یک سال در برخی مناطق سرقت چند هزار دریچه را شاهد هستیم، گفت: این سرقت‌ها در چند ماه اخیر در غرب تهران شدت یافته‌است.
ثامنی هزینه هر دریچه را ۲ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: ما به طور کلی حدود ۱۴۰ هزار دریچه داریم که با رقم قیمتی آن هزینه زیادی را به ما تحمیل می‌کند.
وی با اشاره به معضل تأمین منابع جهت اجرای پروژه‌ها خاطر نشان کرد: به رغم این موضوع، ما خود را موظف می‌دانیم نسبت به تکمیل پروژه اقدام کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار