پروژه «جداسازی قدس از فلسطین» روی میز تل‌آویو
کد خبر: 1070319
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004URD
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

رژیم صهیونیستی که از انتفاضه سوم فلسطینی‌ها در کرانه باختری و قدس به وحشت افتاده است، گزینه‌های جدیدی را روی میز قرار داده و آنگونه که تشکیلات خودگردان فلسطین گفته رژیم صهیونیستی با شهرک‌سازی در شمال، جنوب و شرق قدس اشغالی، به دنبال جدا کردن قدس از محدوده فلسطینی است.
در ماه‌های گذشته و به ویژه پس از جنگ ۱۲ روزه غزه و نیز فرار شش اسیر فلسطینی از یک زندان فوق امنیتی در اراضی اشغالی، نگرانی صهیونیست‌ها از وقوع موج دیگری از انتفاضه شدت گرفته است. افزایش قابلیت‌های نظامی فلسطینیان از یک سو و تأکید سران مقاومت بر جایگاه متزلزل اشغالگران، صهیونیست‌ها را بر آن داشته که با جدیت، اقداماتی را برای جدا کردن قدس از بافت فلسطینی دنبال کنند.
فادی الهدمی، وزیر امور قدس در تشکیلات خودگردان فلسطین روز جمعه در سخنانی طرح‌های شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در شمال، جنوب و شرق قدس اشغالی را گامی در همین راستا و با عنوان «سونامی جنون‌آمیز» ارزیابی کرد که با هدف جدا کردن قدس از محدوده فلسطینی آن در کرانه باختری صورت می‌گیرد.
به گزارش روزنامه رأی‌الیوم، الهدمی پروژه ساخت ۱۷ هزار واحد مسکونی در بخش‌های مختلفی از شهر قدس را به منزله از بین رفتن هرگونه احتمال «راهکار دو‌دولتی» دانست و هشدار داد که احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی در اراضی فرودگاه قدس نیز می‌تواند قدس را از بخش شمالی آن و استان رام‌الله جدا کند.
وی در تشریح برنامه صهیونیست‌ها گفت که طرح احداث ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نیز به جدایی بخش شرقی قدس از کرانه باختری منجر خواهد شد که از طریق کمربندی با ساخت هزاران واحد، کرانه باختری را نیز به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند. همچنین، در شرق قدس، ساخت هزار و ۲۵۰ واحد، این منطقه را به صورت کامل از شهر بیت‌لحم جدا می‌کند و اجرای چنین طرح‌هایی می‌تواند کمربندی را در زمینه شهرک‌سازی به وجود آورد که شرق قدس را از بخش فلسطینی آن در کرانه باختری جدا کند.
اخراج ده‌ها خانواده فلسطینی از منطقه الشیخ جراح و شهرک سلوان و شدت گرفتن عملیات تخریب منازل مردم فلسطین به طوری که از اوایل سال جاری میلادی بیش از ۱۴۰ ساختمان در قدس تخریب شده، دیگر اقداماتی است که این وزیر فلسطینی به آن‌ها اشاره کرده و با استناد به آن‌ها از جامعه بین‌الملل خواست به جای حرف زدن، جلوی شهرک‌سازی، آواره کردن فلسطینیان و تخریب منازل آنان را بگیرد و راهکار دو دولتی را نجات دهد. شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری و اخیراً در قدس اشغالی، واکنش جامعه جهانی را در پی داشته است و سازمان ملل و دیگر کشور‌ها اعلام کرده‌اند که این اقدام می‌تواند تنش‌ها بین رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها را تشدید کند.
محمود الزهار از رهبران جنبش حماس نیز دیروز در سخنانی تأیید کرد که پیام عملیات شهادت‌طلبانه اخیر در داخل سرزمین‌های اشغالی این است که صهیونیست‌ها در فلسطین آینده‌ای ندارند. وی در این مورد به فارس گفت: «پیام روشن است، در شمال، جنوب، شرق و غرب فلسطین و قدس، هیچ آینده‌ای برای یهودیان صهیونیست وجود ندارد، حتی اگر بهایی که مردم فلسطین بپردازند، جان بهترین فرزندان به عنوان شهدای فلسطین باشد.»
از سوی دیگر، عکرمه صبری، خطیب مسجدالاقصی هم با اعلام اینکه اشغالگران صهیونیست از روز یک شنبه گذشته شهر قدس را به پادگان نظامی تبدیل کرده‌اند، گفت: «اشغالگران اسرائیلی محاصره مسجدالاقصی و فرآیند تفتیش و بازرسی نمازگزاران را تشدید کرده و زمینه برای ورود یهودیان و گشت‌زنی آن‌ها در این مسجد باز شده است. یورش‌ها نه تنها با حمایت‌ها در سطوح رسمی و سیاسی بلکه در سطوح گروه‌های شهرک‌نشین نیز افزایش یافته است.» وی ضمن مخالفت با این اقدامات، رژیم صهیونیستی را مسئول کامل هرگونه اقدامی دانست که به مسجدالاقصی لطمه وارد کند. وی از شهروندان فلسطینی خواست به این مسجد بروند و با هرگونه اقدام شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه آن مقابله کنند.
بازی ضد فلسطینی انگلیس
در پی تلاش صهیونیست‌ها برای افزایش فشار‌های جهانی علیه جنبش حماس، متحدان رژیم صهیونیستی برنامه‌های خود را برای خوش‌خدمتی به این رژیم شروع کرده‌اند. روزنامه اسرائیل‌الیوم دیروز در گزارشی نوشت، دولت انگلیس پس از اقدام اخیرش در تروریستی خواندن گروه حماس، بازداشت اعضای این جنبش را نیز در دست بررسی دارد. یک منبع انگلیسی به این روزنامه گفت که در حال حاضر برخی از افراد و سازمان‌ها در انگلیس تحت نظر هستند و انتقال از مرحله اعلام حماس به عنوان یک سازمان تروریستی به مرحله انجام اقدامات عملی در گرو رویکرد‌های بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس است. سفیر انگلیس در اراضی اشغالی هم گفت که تصمیم لندن برای تروریستی خواندن حماس براساس اطلاعاتی است که از رژیم صهیونیستی دریافت کرده است. انگلیس اطلاعاتی را در جریان جنگ نوار غزه در ماه مه از رژیم صهیونیستی دریافت کرد که لندن را متقاعد کرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار