٢٠ درصد دارو‌های ایران به خارج قاچاق می‌شود
کد خبر: 1069434
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UCw
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره بر اینکه ٢٠ درصد دارو از ایران قاچاق می‌شود، گفت: با حذف ارز ۴هزارو۲۰۰ تومانی، بخش مهمی از قاچاق معکوس دارو از ایران متوقف خواهد شد.
ناصر ریاحی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: در رابطه با حذف ارز ۴هزارو۲۰۰ تومانی دارو، باید برای مردم شفاف کرد که این حوزه با مرغ و تخم مرغ متفاوت است. یعنی قیمت نهایی دارو که به دست مصرف‌کننده می‌رسد بر اساس سهمی تعیین می‌شود که بیمه‌ها پرداخت می‌کنند و به این ترتیب با حذف این ارز، بحث بر سر این خواهد بود که سهم بیمه‌ها چقدر است و چه میزان بودجه در اختیار آن‌ها قرار دارد.
به گفته وی، برای برخی بیماری‌های خاص، حتی دارو‌های وارداتی نیز در تمام این سال‌ها با قیمتی ثابت به دست مصرف کننده رسیده‌است؛ یعنی با افزایش قیمت یا گران شدن دلار، بیمه سهم بیشتری را تقبل کرده و مصرف‌کننده تغییر قیمتی را تجربه نکرده‌است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه می‌توان مکانیزم مشابهی را نیز برای حذف ارز ۴هزارو۲۰۰ تومانی در نظر گرفت، توضیح داد: ما برنامه‌هایی را در این زمینه ارائه کرده‌ایم که محوریت ارز دولتی را کنار می‌گذارد و با پرداخت مابه‌التفاوت‌ها به بیمه و سپس از طریق بیمه به مردم، عملاً فشاری به مصرف‌کننده نهایی وارد نمی‌شود. ریاحی به ایسنا تأکید کرد: در حال حاضر که بنا شده تخصیص ارز ۴هزارو۲۰۰ تومانی تا پایان امسال ادامه یابد، به همین دلیل در صورتی که مواد اولیه رشد قیمت نداشته باشد، قیمت دارو نیز افزایش نخواهد یافت. ما معتقدیم حتی در صورت حذف ارز ۴هزارو۲۰۰ تومانی نیز قیمت دارو بالا نخواهد رفت.
وی با بیان اینکه برآورد‌ها از قاچاق معکوس دارو‌های وارداتی و تولیدی ایران به خارج از کشور حکایت دارند، تصریح کرد: در برخی گزارش‌ها سهم این موضوع از کل دارو‌های کشور حتی به ۲۰ درصد نیز می‌رسد که بخش مهمی از آن به دلیل ارز ارزانقیمت دولتی به وجود آمده‌است؛ در صورت حذف این ارز بخش مهمی از این دارو به چرخه مصرفی کشور باز می‌گردد که خود جنبه مثبتی خواهد بود. در کنار آن، در صورت افزایش سهم بیمه‌ها و پرداخت مابه التفاوت از سوی آنها، باز هم فشاری به اقشار مختلف جامعه وارد نمی‌شود و تنها راه رانت و عدم شفافیت بسته می‌شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تولید دارو اختصاصی کرونا در ایران نیز گفت: داروی اختصاصی این ویروس که از سوی یک یا دو شرکت معرفی شده و حتی تأییدیه‌هایی نیز در اروپا و امریکا نیز دریافت کرده فعلاً در بازار جهانی مطرح است.
یکی از این شرکت‌ها اعلام کرده برای اهداف بشردوستانه محدودیتی برای تولید جهانی آن وضع نخواهد کرد و به همین دلیل مواد اولیه آن نیز در چین در حال تولید شدن است. در صورت دریافت این مواد اولیه و فراهم کردن مقدمات تولید، شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند در این حوزه فعال شوند؛ هر چند فعلاً خبر قطعی در این زمینه وجود ندارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار