افزایش سه برابری اعتبارات آبخیزداری
کد خبر: 1067443
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Tgp
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
مدیرکل منابع طبیعی خراسان رضوی خبر داد
مدیرکل منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: الفبای ما در منابع طبیعی ابتدا حراست از اراضی ملی سپس توسعه و بهره‌برداری از این منابع درخصوص اشتغال و اقتصاد حال حاضر مردم، به‌خصوص مردم روستاست.

محسن فنودی در دیدار با بیان اینکه یکی از کارهای سختی که باید انجام دهیم جلوگیری از تخریب و حراست از منابع ملی است، افزود: هدف ما بهره‌برداری اصولی و درست از منابع طبیعی و اراضی ملی و حفظ و حراست زمین‌ها برای نسل آینده است. وی تصریح کرد: ما به تنهایی نمی‌توانیم در حفظ این منابع موفق باشیم و هر پروژه‌ای را که با همکاری مردم انجام دادیم هم در اجرا و هم در نگهداری اثرات مثبت آن نمایان‌تر بوده است و این، ضرورت ترویج فرهنگ آبخیزداری در بین روستاییان و مردم را بیش از پیش نمایان می‌کند.

وی به بودجه خوبی که امسال برای استان در نظر گرفته شده است اشاره کرد و افزود: سال گذشته کل بودجه آبخیزداری ۲۶میلیارد تومان بود ...

فنودی افزود: امسال خوشبختانه ۱۳۴میلیارد تومان اعتبار آبخیزداری پیش‌بینی شده است، اگر ۷۰درصد از این مبلغ هم تخصیص پیدا کند سه‌برابر سال گذشته بودجه خواهیم داشت که این اتفاق بسیار خوبی در حوزه آبخیزداری استان خواهد بود. وی با بیان اینکه سال‌هاست

درخصوص آبخیزداری و بحث سازه، ساخت سدها و عملیات‌های آبخیزداری و کنترل رسوب در بالادست و بالا بردن سطح پوشش گیاهی فعال هستیم، بیان کرد: ما در بحث آبخیزداری آمادگی داریم در هر مکانی در استان که نیاز باشد کارهای مطالعاتی و عملیات آبخیزداری را انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه توجه ویژه‌ای به آبخیزداری در استان شده و اعتبارات خوبی به این موضوع اختصاص داده شده است، افزود: با اعتبارات پیش‌بینی شده و در صورت تخصیص آن، سه برابر سال گذشته پروژه‌های آبخیزداری اجرا خواهد شد به گونه‌ای که مقدمات آن در مشهد و شهرستان‌ها انجام شده است. وی به عملیات آبخیزداری در گناباد به عنوان یکی از موفق‌ترین حوزه‌ها در کشور که مجهز به ایستگاه هواشناسی و تحقیقاتی شامل حوزه نمونه به مساحت ۵/۱۰۶هکتار و حوزه شاهد به مساحت ۶/۱۱۰ هکتار است اشاره و تأکید کرد: حوزه آبخیز زوجی کاخک گناباد بخشی از حوزه آبخیز کویر نمک ایران و از جنوبی‌ترین حوزه‌های آبخیز خراسان رضوی محسوب می‌شود که در این بخش در کنترل رواناب، سیل، رسوب و... کار کردیم و تأثیر بسیار خوبی در بحث کم کردن رسوب و فرسایش خاک داشته است.

وی به بررسی پروژه‌های آبخیزداری اجرا شده در داخل حوزه نمونه کاخک پرداخت و توضیح داد: مساحت عملیات بیولوژیکی اجرا شده در چهار پروژه بانکت‌بندی همراه با نهال‌کاری، بذر پاشی، قرق و نهال‌کاری در مجموع ۲۱۳هکتار بوده است.

وی با اشاره به کاهش بیش از ۹ تن در هکتار از میزان فرسایش خاک بر اثر اجرای چهار عملیات بیولوژیکی و آبخیزداری در حوزه آبخیز نمونه و شاهد گفت: میانگین پوشش گیاهی در حوزه نمونه و شاهد در مجموع بیش از ۴۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: تولید علوفه قابل بهره‌برداری سالانه مراتع در دو حوزه نمونه و شاهد در کاخک گناباد در طول دوره آماری ۱۱ساله این منطقه در مجموع بیش از ۲۸هزار و۹۵۳ کیلوگرم بوده است.

وی همچنین به اجرای عملیات آبخیزداری در جمعاب چناران به عنوان یکی از پروژه‌های مهم آبخیزداری استان از سال ۷۴ تاکنون با ۲۸مرحله سیل‌گیری و پخش سیلاب اشاره و عنوان کرد: آبی که در این حوزه ذخیره می‌شود ۸ مترمکعب در ثانیه است و در سال ۲ میلیون مترمکعب آب را کنترل که آبدهی تمام چاه‌های چناران، گلبهار، دشت مشهد و قنوات پایین‌دست را تأمین می‌کند.

وی در بحث جلوگیری از بیابان‌زایی در استان با اشاره به اینکه در ۲۲شهرستان نهال‌کاری و کنترل رواناب‌ها، حفظ پوشش گیاهی و کنترل ریزگردها را در حال اجرا داریم، عنوان کرد: اعتبارات ویژه‌ای برای حفظ پوشش گیاهی و کنترل رواناب‌ها اختصاص داده‌ایم و جزو اولویت‌های منابع طبیعی استان است.

وی با اشاره به فعالیت و ایجاد طرح‌های تسهیلگری و تعاونی‌ها در استان توضیح داد: ما یازدهمین استان در تأسیس صندوق حمایت از بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در کشور هستیم که برای کمک به معیشت دامداران و مرتع‌داران تسهیلات قرض‌الحسنه اختصاص می‌دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بحث معادن تخریب‌ها بسیار زیاد است، عنوان کرد: ما به دلیل کمبود نیرو نمی‌توانیم به تنهایی با این افراد برخورد کنیم و حمایت‌های همه‌جانبه از سوی دیگر دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه و محیط زیست را هم نیاز داریم.

 تعویض رویکرد تقابل با تعامل

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی خراسان رضوی هم با اشاره به اینکه تمام هم وغم ما در این اداره کل تعویض رویکرد تقابل با تعامل با مردم است، عنوان کرد: در بحث منابع طبیعی همه فکر می‌کنند ما در مقابل مردم هستیم، اما این رویکرد کاملاً تغییر کرده و تمام کارشناسان فنی ما به این نتیجه رسیده‌اند که بدون تعامل با مردم کاری از دست بخش دولتی ساخته نیست.

علی شکاری به تشکیل شورای سیاست‌گذاری زراعت چوب در استان اشاره و عنوان کرد: در بحث اراضی ملی، هم در بحث زمین و هم اشتغال با کمیته فنی همکاری داریم و متقاضیانی که بخواهند در این زمینه بهره‌برداری اصولی در زمینه زراعت چوب داشته باشند درآمدزایی بسیار خوبی دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار