رژیم صهیونیستی در زندان اسرای فلسطینی
کد خبر: 1066125
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TLZ
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
دامنه اعتصاب نامحدود به بیش از ۲۵۰ نفر گسترش یافت

حالا دیگر بیش از یک هفته است که ۲۵۰ اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی در اعتراض به آزار و اذیت اسرا، دست به اعتصاب نامحدود زده‌اند. وضع جسمی شماری از این اسرا که از خوردن غذا و آب امتناع می‌کنند، وخیم شده و زندانبانان مجبور شده‌اند آن‌ها را به بیمارستان منتقل کنند. جهاد اسلامی هشدار داده که اگر رژیم اشغالگر شرایط زندان‌ها را بهبود ندهد، تنش‌ها به میدان کشیده خواهد شد.
از دیروز که اعتصاب اسرای دربند رژیم صهیونیستی وارد روز هفتم شده، دبیرکل و اعضای هیئت عالی رهبری اسرای جنبش جهاد اسلامی فلسطین که در زندان النقب در سلول انفرادی به سر می‌برند نیز به اعتصاب غذا پیوسته‌اند. این اعتصاب‌ها از هفته قبل در اعتراض به شرایط بد زندان‌ها، گسترش یافته و آمار اعتصاب‌کنندگان، از ۱۵۰ نفر به ۲۵۰ نفر رسیده است. روز یک شنبه گذشته اعلام شد که سه اسیر زن فلسطینی به اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند. اصل اعتصاب‌ها به فرار شش اسیر فلسطینی از زندان جلبوع برمی‌گردد که هرچند اسرائیلی‌ها هر شش نفر را مجدداً به زندان برگردانند، ولی با تشدید سختگیری در زندان‌ها، یک سیاست تنبیه عمومی اسرای فلسطینی را شروع کرده‌اند.
بعضی از اسرای فلسطینی بیشتر از یک هفته است که اعتصاب غذا را شروع کرده‌اند. مقداد القواسمی، اسیر فلسطینی از حدود ۱۰۰ روز قبل، در اعتراض به تصمیم دادگاه رژیم صهیونیستی برای بازداشت موقتش دست به اعتصاب زده که با پیوستن شمار بیشتری از اسرا، دامنه اعتصاب او به دیگر فلسطینیان هم کشیده شده است. «علاء الاعرج» یک اسیر فلسطینی دیگر که از ۷۳ روز پیش اعتصاب غذا کرده بود، درپی وخامت حالش، به تازگی از زندان الرمله به بیمارستان منتقل شد. دیروز هم اعلام شد که «محمد العامودی» و «حسنی عیسی»، دو نفر دیگر از زندانیان که دامنه اعتصاب خود را گسترش داده و علاوه بر غذا، از نوشیدن آب هم امتناع می‌کنند، وضعیت جسمانی‌شان وخیم شده و مسئولان زندان مجبور شده‌اند آن‌ها را به درمانگاه زندان منتقل کنند. همچنین حال محمد مرداوی، دیگر اسیر فلسطینی به دلیل اعتصاب غذای مستمر، وخامت یافت و به دلیل امتناع از خوردن غذا و دارو دچار یک بیماری مزمن ریوی شده است. «کاید الفسفوس»، اسیر فلسطینی اعتصاب غذا کرده وضعیت جسمانی بسیار بدی دارد. برادر «کاید» از نهاد‌های حقوقی و مؤسسه‌های اسرا خواست در موضوع ورود کرده و با صدای بلند مانع اقدامات رژیم اشغالگر شوند. طی روز‌های اخیر منابع فلسطینی هشدار بودند در صورتی که سازمان زندان‌های صهیونیستی با خواسته‌های اسرا موافقت نکند، طی روز‌های آینده شمار بیشتری از اسرا دست به اعتصاب غذا خواهند زد.
«داوود شهاب»، مسئول رسانه‌ای جنبش جهاد اسلامی فلسطین پیش‌بینی کرده که با گسترش اعتصاب ها، اداره زندان‌های رژیم اسرائیل مجبور خواهد شد رفته رفته از خشونت و سختگیری‌های خود کم کند. با این حال، «عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس گفته که مسئله آزادی اسرای فلسطینی در رأس اولویت‌های حماس خواهد بود و این جنبش از همه ابزار‌ها برای آزادی زندانیان استفاده خواهد کرد. جنبش جهاد اسلامی در کرانه باختری روز سه شنبه از آغاز برخی فعالیت‌ها در این هفته با هدف پشتیبانی از اسرای زندان‌های رژیم صهیونیستی خبر داد. احسان عطایا، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان خاطرنشان کرد، اعتصاب غذای اسرای فلسطینی داخل زندان‌های رژیم صهیونیستی اقدامی برای بسیج ملت و مقاومت فلسطین در تلاش برای آزادی و خلاص کردن آن‌ها از شر بربریت صهیونیستی از طریق شعله‌ور ساختن انتفاضه‌ای جدید است. وی تأکید کرد مقاومت برای ورود به نبردی جدید با اشغالگران در حمایت از اسیران آمادگی کامل دارد همان طور که در دفاع از مسجدالاقصی وارد نبرد شمشیر قدس شد. زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین هم تأکید کرد که نبرد اسیران امروز نبرد گروه‌های مقاومت و نبرد کل ملت فلسطین است و هشدار داد: «جنبش جهاد اسلامی در کنار اسیران قرار دارد و آماده وارد شدن به جنگ به خاطر آن‌ها و برای دفاع از آنهاست.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار