احتمال واردات ۷۰ هزار خودرو برای تنظیم بازار
کد خبر: 1065887
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004THj
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نشست این کمیسیون را با حضور وزیر صمت و معاونان وی تشریح کرد.
به گزارش فارس به نقل از شاتا، روح‌الله عباس‌پور گفت: نشست روز یک‌شنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی برگزار شد.
وی با بیان اینکه دستور کار جلسه روز گذشته کمیسیون بررسی ابهامات شورای نگهبان و ایراد شورای عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به طرح ساماندهی صنعت خودرو بود، افزود: در این نشست مقرر شد، کارگروهی به ریاست رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن تشکیل شود تا سازوکار‌های مورد نیاز برای واردات خودرو پیش‌بینی شود.
وی اضافه کرد: در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت از کمیسیون صنایع و معادن خواست که برای ساماندهی بازار خودرو مهلتی داده شود، زیرا وی برنامه‌ای شش ماهه برای مسائل مربوط به صنعت خودرو مانند افزایش تولید و تعدیل قیمت دارد.
وی تصریح کرد: هرچند وزارت صمت و معاونت ارزی بانک مرکزی به دلیل ارز مورد نیاز برای واردات خودرو با این موضوع مخالفند، اما کمیسیون صنایع و معادن به دنبال واردات خودرو بدون تحمیل فشار به منابع ارزی کشور است تا برای رفع کمبود خودرو سالانه ۰۵ تا ۰۷ هزار دستگاه خودرو وارد کشور و از این محل عرضه خودرو تشدید و قیمت در بازار تعدیل شود.
عباسپور در تشریح طرح ساماندهی صنعت خودرو توضیح داد: این طرح در مجلس دهم تدوین و تصویب شد، اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت.
درخواست وزارت صمت برای مهلت‌دهی به ساماندهی بازار فولاد
وی ادامه داد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم به منظور تأمین نظر شورای نگهبان، طرح ساماندهی صنعت خودرو را اصلاح کرد که بر اساس آن، خودرو به صورت محدود و با توجه به نیاز کشور وارد خواهد شد.
عباسپور اضافه کرد: در این مصوبه منابع ارزی مورد نیاز برای واردات خودرو از طریق ارز منشأ خارجی و صادرات قطعات خودرو تأمین می‌شود و شورای رقابت نیز هر شش ماه میزان نیاز کشور را به واردات خودرو تأمین می‌کند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین درباره طرح تولید پایدار زنجیره فولاد تصریح کرد: هرچند کمیسیون صنایع و معادن طرحی درباره ساماندهی بازار فولاد دارد که در دستور کار صحن مجلس قرار گرفته، اما وزیر صمت در این نشست از کمیسیون خواست که برای بررسی این طرح فرصتی به وزارت صمت داده شود، زیرا این وزارتخانه برنامه جامعی برای ساماندهی این حوزه دارد.
وی افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جریان بررسی این طرح، نظرات دولت دوازدهم و کارشناسان را دریافت کرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار