طغیان کرونا با کاهش رعایت پروتکل‌ها
کد خبر: 1065863
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004THL
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
کبری فرشچی

نگرانی‌ها از بروز موج ششم کرونا در کشور با طغیان بیماری در برخی استان‌ها جدی‌تر شده‌است. از سوی دیگر میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافته و در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان شرایط تا حدودی نگران‌کننده است. با این شرایط پروتکل سفر به ایران برای گردشگران خارجی با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، امور خارجه و میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به نظر مشورتی جمعی از تورگردان‌ها تدوین شده و به گفته وزیر بهداشت تزریق دو دوز واکسن، شرط ورود گردشگران به ایران است.
کرونا همچنان ادامه دارد و بر اساس آخرین آمار ۲۴ ساعته تا روز ۲۶ مهرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۸۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۰۴ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۵۹ نفر رسید. در همین زمان، ۱۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲۴ هزار و ۲۵۶ نفر رسید. همچنین ۴ هزار و ۶۹۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
طغیان کرونا
حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس سابق تیم واکنش سریع کووید معتقد است برخی طغیان‌ها در برخی استان‌ها رخ داده و رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته‌است و این در حالی است که طی دو تا سه هفته گذشته مسافرت‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی زیادی شکل گرفته‌است.
این اپیدمیولوژیست درباره علت قرمز بودن شهرستان‌های نوار غربی کشور گفت: «رنگ شهر‌ها بر اساس میزان بیمار بستری ذکر می‌شود و نه بر اساس شاخص‌های دیگر تعیین خطر؛ در اپیدمی‌ها خطر تابع تعداد موارد بستری نیست، بلکه تابع متغیر‌های دیگری هم هست که متأسفانه در رنگ‌بندی شهر‌های کشور لحاظ نمی‌شود؛ بنابراین خیلی نمی‌توان رنگ‌بندی شهر‌ها را مبنای قضاوت قرار داد که کدام شهر‌ها وضعیت پرخطر یا کم خطری دارند.»
به گفته وی طی مدت اخیر استان‌های غربی رفت و آمد‌های بیشتری را تجربه کردند و همین سبب شده است تعداد بستری‌ها افزایش یابد. از طرفی متأسفانه در مناطق مرزی کنترل بهداشتی به خوبی صورت نمی‌گیرد و رعایت پروتکل‌ها در این شهر‌ها نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر و طبیعی است که زمینه برای آغاز اپیدمی و آغاز پیک ششم در این استان‌ها فراهم شود. در آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان شرایط تا حدودی نگران‌کننده دارند. از نگاه سوری معیار‌های رنگ‌بندی کرونایی شهر‌ها صحیح نیست، اما به پیشنهادات مطرح توجه چندانی نمی‌شود.
وی ضمن محتمل دانستن وقوع پیک ششم کرونا، اینگونه توضیح داد: «زمان وقوع پیک بعدی به رفتار ما با ویروس بستگی دارد. مردم باید متوجه باشند شرایط عادی نیست و مسئولان هم باید متوجه باشند با وجود اینکه واکسیناسیون عامل مهمی در مدیریت اپیدمی است، اما به تنهایی کافی نیست.»
نباید در بازگشت به شرایط عادی زندگی تعجیل کرد
سوری در خصوص سامانه هوشمند مدیریت کرونا نیز گفت: «اینکه سامانه هوشمند برای مدیریت اپیدمی داشته باشیم فی‌نفسه اقدام پسندیده‌ای است، اما مهم این است که با چه شیوه و ابزاری اجرایی شود. شرایط مطلوب این است که از فناوری‌های نوین برای این موضوع استفاده کنیم. همچنین نباید در بازگشت به شرایط عادی زندگی تعجیل کرد و همه چیز را صفر و صدی دید؛ یعنی بازگشایی و تعطیلی نباید به شکل مطلق باشد، بلکه باید با مدیریت هوشمند و برآورد خطر و استفاده از روش‌های نوین بتوانیم متناسب با سهم خطر، سختگیری و سهلگیری در رفتار روزمره زندگی داشته باشیم.»
از نگاه وی با توجه به الگوی زیستی ویروس به نظر می‌رسد واریانت‌های جدید هم در کشور داشته باشیم، اما متأسفانه خیلی غربالگری واریانت‌های ویروس انجام نمی‌شود که قطعی بگوییم واریانت‌های جدید تا چه میزان وجود داشته و گسترش یافته‌اند. در چنین شرایطی به گفته اکبر غمخوار، عضو هیئت‌مدیره جامعه تورگردانان ایران با برنامه‌ریزی انجام‌شده به‌زودی مرز‌های ایران برای سفر گردشگران کشور‌هایی که کمترین آلودگی به کووید را دارند، باز می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار