نخستین خوشه ستاره‌ای دوگانه قدیمی کشف شد
کد خبر: 1065147
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T5n
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
یک اخترفیزیکدان با استفاده از داده‌های ابزار‌هایی مانند "کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع"، " ۲ MASS و GAIA-EDR ۳ اولین خوشه ستاره‌ای دوگانه قدیمی کهکشان ما را کشف کرد. این خوشه‌ها با نام‌های NGC ۱۶۰۵ a و NGC ۱۶۰۵ b شناخته می‌شوند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به نقل از تی ای، سن خوشه ستاره‌ای اول دو میلیارد سال و سن خوشه ستاره‌ای دوم ۶۰۰ میلیون سال است. هر دو خوشه در یک رقص گرانشی که به آرامی آن‌ها را از هم جدا کرده و آن‌ها را از خوشه‌های کوچک‌تر و ستارگان دور می‌کند، قرار گرفته‌اند.

هر دو خوشه در فاصله یکسانی از زمین واقع شده‌اند و فاصله تقریبی میان هسته مرکزی آن‌ها تقریبا ۵.۹ سال نوری است. این پارامتر‌ها نه تنها به یک ارتباط فیزیکی بلکه به تفاوت سنی شکل گرفتن این دو خوشه طی یک برخورد نزدیک توسط نیروی کشندی نیز اشاره دارد. نیروی کشندی یا نیروی جزر و مدی یک اثر ثانویه از نیروی جاذبه و باعث به وجود آمدن پدیده جزر و مد می‌باشد.

پروفسور "دنیلسون کامارگو" (Denilson Camargo) از موسسه " Colégio Militar de Porto Alegre " برزیل گفت: این خوشه دوگانه، محصول جانبی یک برخورد نزدیک با انرژی بالا بین دو خوشه ستاره‌ای باز قدیمی است. علاوه بر این این خوشه‌ها در حال ادغام هستند.

پیشتر NGC ۱۶۰۵ به عنوان یک خوشه ستاره‌ای باز شناخته می‌شد، اما بررسی پروفسور کامارگو نشان داد که NGC ۱۶۰۵ یک خوشه ستاره‌ای باز نیست. این خوشه که در اصل در سال ۱۷۸۶ و توسط ویلیام هرشل کشف شد، حدود ۸۳۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی برساووش واقع شده است.

این مطالعه شواهدی ارائه داد که نشان می‌داد NGC ۱۶۰۵ شامل دو خوشه باز است: NGC ۱۶۰۵ a و NGC ۱۶۰۵ b که به نظر می‌رسد هر دو خوشه هم طی یک برخورد نزدیک در حال ادغام شدن هستند.

پروفسور کامارگو در این باره افزود: تصور می‌کنم که طی این برخورد نزدیک، گروه‌های ستاره‌ای توسط نیروی کشندی از خوشه‌های در حال ادغام خارج شده و این زیرساخت‌ها سبب تشکیل خوشه‌های ستاره‌ای جدیدی شود.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار