بررسی توسعه روابط ایران و سوئیس در دیدار رؤسای مجلس دو کشور
کد خبر: 1064913
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T21
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت گسترش روابط دوجانبه تهران و برن، اظهار کرد: در برهه حساس کنونی نیازمند تعمیق روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف به خصوص کشاورزی، آب، دامپروری، گردشگری و مسائل حقوق بشری در خصوص افغانستان هستیم.
به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری مشترک خود با آنداراس اییبی رئیس مجلس شورای ملی سوئیس بعد از دیدار دوجانبه با وی که صبح روز گذشته در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: ارتباط قدیمی و عمیقی میان ایران و سوئیس به لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و امیدواریم این سفر در برهه حساس کنونی به عمق روابط دو کشور به لحاظ دوجانبه و چندجانبه تأثیرگذار باشد.
قالیباف با بیان اینکه سفارت کشور سوئیس عهده‌دار روابط میان ایران با امریکا، کانادا و عربستان سعودی نیز است، اظهار داشت: در این نشست درباره این روابط نیز صحبت شد. وی در ادامه با اشاره به مباحثی که در حوزه برجام و مسائل هسته‌ای صورت گرفت، عنوان کرد: در این جلسه همچنین درباره مسائل کشاورزی، آب، دامپروری و ... نیز صحبت شد و همکاری‌ها در این زمینه‌ها ادامه پیدا خواهد کرد، همچنین رؤسای کمیسیون‌های کشاورزی و امنیت ملی مجلس نیز جلساتی با وی خواهند داشت. رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به نقش سوئیس در حوزه مهاجرین افغانستان که در ایران هستند، گفت: در این نشست درباره شرایط خاص مردم افغانستان در کشور آن‌ها و مسائل حقوق بشری، بهداشتی و درمانی صحبت شد و دو طرف برای حل مشکلات اعلام آمادگی کردند.
آنداراس اییبی نیز در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: سفر به ایران بر اساس یک تصمیم شخصی بود چراکه ایران نقش مهمی در منطقه داشته و دارای تاریخی غنی است، همچنین کشور ایران دارای جنگل و منابع طبیعی گسترده‌ای است لذا به لحاظ شرایط دو کشور و اینکه خود من یک کشاورز هستم در این دیدار بر مسائل کشاورزی بسیار تأکید شد. رئیس مجلس شورای ملی سوئیس افزود: مسئله امنیت غذایی یک موضوع مهم است که به عنوان چالش به آن واقف هستیم، لذا از آنجایی که در سوئیس آب فراوان و در ایران زمین‌های فراوانی وجود دارد نیاز به یک همکاری در این حوزه داریم. رئیس مجلس شورای ملی سوئیس همچنین با اشاره به ضرورت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان بیان داشت: کمک‌های بشردوستانه یک دستاورد در دوران مدرن است و باید همکاری‌ها در این زمینه گسترش یابد، همچنین از آنجا که سوئیس مأموریت حافظ منافع امریکا، کانادا و عربستان سعودی را دارد، برای گسترش همکاری‌ها در این خصوص اعلام آمادگی می‌کند تا نقش میانجیگری خود را به خوبی ایفا کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار