نیروی انتظامی، امین امنیت‌ساز
کد خبر: 1064794
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T06
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
نیروی انتظامی جبهه اول اعمال حاکمیت قانون در کشور است و عملکرد مناسب آن می‌تواند ثبات جامعه را در تمام ابعاد تأمین کند. از همین رو مقابله این نهاد امنیت‌ساز با تهدید‌های جدید نه تنها موجب افزایش رضایتمندی جامعه شود بلکه به افزایش جایگاه و قدر آن در میان مردم بر طبق منویات مقام معظم رهبری منجر خواهد شد.
مهدی پورصفا

سرویس سیاسی جوان آنلاین: نیروی انتظامی جبهه اول اعمال حاکمیت قانون در کشور است و عملکرد مناسب آن می‌تواند ثبات جامعه را در تمام ابعاد تأمین کند. از همین رو مقابله این نهاد امنیت‌ساز با تهدید‌های جدید نه تنها موجب افزایش رضایتمندی جامعه شود بلکه به افزایش جایگاه و قدر آن در میان مردم بر طبق منویات مقام معظم رهبری منجر خواهد شد.

‌امنیت را می‌توان مهم‌ترین زیرساخت هر کنش مثبتی در سطح جامعه دانست. هر فعالیت اقتصادی، اجتماعی، علمی و سیاسی فقط در صورتی به سامان می‌رسد که امنیت در یک جامعه برقرار باشد. از این رو یکی از مهم‌ترین وظایف هر حاکمیتی حفظ امنیت داخلی و ملی است.
در تمام دنیا یکی از مهم‌ترین سرفصل‌ها برای هزینه‌کرد بودجه‌ای، اختصاص منابع گسترده به بخش تأمین امنیت است. طبیعی است که بخشی از این منابع به نهاد‌های نظامی برای مقابله با تهدیدات گسترده در حوزه امنیت ملی اختصاص پیدا می‌کند. در مقابل مهم‌ترین ابزار برای حفظ امنیت داخلی نهاد‌های انتظامی است.
حضور پلیس در اجتماع نه تنها به عنوان ابزاری برای حفظ امنیت عمومی بلکه به عنوان نمادی از حفظ اقتدار هر حاکمیتی به رسمیت شناخته شده و ناتوانی نهاد‌های انتظامی در کنترل تهدیدات به عنوان نوعی ناکارآمدی حاکمیت نیز قلمداد می‌شود.
این علاوه بر نقش مهم نهاد پلیس در حفظ همبستگی اجتماعی و همچنین همکاری و همیاری دو طرفه جامعه و حاکمیت در حفظ امنیت است.
دایره عملکردی به وسعت نظام
در ایران هم نیروی انتظامی مهم‌ترین نهاد تأمین‌کننده امنیت در سطح جامعه و پیشانی حاکمیت قانون است.
نیروی انتظامی را باید به حق یکی از مهم‌ترین نهاد‌های حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی دانست که بسیاری از کارکرد‌های مهم و روزمره مردم به آن گره خورده است. از لحاظ گستردگی وظایف این نهاد از لب مرز‌ها و نقطه صفر مرزی تا در میان ترافیک شهر شلوغی مثل تهران وظیفه حفظ امنیت را بر عهده دارد که نظیر آن را نمی‌توان در هیچ نهاد دیگری مشاهده کرد. طبیعی است که این نهاد بار سنگینی را برای حل مشکلات و ارتقای خود بر عهده دارد که اتفاقاً در سخنان مقام معظم رهبری در خصوص این نهاد قابل مشاهده است. پیامی که به مناسبت شروع هفته نیروی انتظامی از ۱۷ مهرماه صادر شده است.
ایشان در پیام خود نکات جدی و مهمی را مد نظر قرار دادند که از جمله آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که «نیروی انتظامی یکی از ستون‌های استوار امنیت در کشور است و این نقش ارزشمند، در سال‌های اخیر برجستگی بیشتری یافته است.»
‌این سخنان به خوبی نشان‌دهنده نقش مهم نیروی انتظامی در امنیت کشور است و در صورت هر گونه نقصانی در آن چه مشکلاتی برای کشور به وجود می‌آید. البته نیروی انتظامی در حوزه‌های دیگر هم توانسته نقش بسیار مهمی را در کشور ایفا کند که از آن جمله می‌توان به مقابله با فتنه ۸۸ و همچنین حفظ امنیت کشور در جریان رقابت‌های انتخاباتی اشاره کرد.
به همین دلیل توصیف این نیرو به عنوان ستون امنیت کشور یک توصیف هوشمندانه است.
از سوی دیگر در بیانات ایشان چارچوب مهمی برای نیروی انتظامی در آینده بیان شده است.
ایشان در بخش دیگری از این پیام تصریح می‌کنند: «همه در نیرو - به‌ویژه مسئولان و مدیران- باید تلاش کنند سطح خدمتگزاری و انجام وظیفه را ارتقا دهند و با کارکرد خود، قدر نیروی انتظامی را نیز در چشم عموم مردم ارتقا بخشند.»
خدمت به مردم با نگاه مقابله با تهدیدات تقریباً برای همه مشخص است که در سال‌های اخیر تا چه اندازه تهدیدات جدی علیه جامعه گسترده شده است. به عنوان مثال فضای مجازی در سال‌های اخیر نقش مهمی در زندگی مردم پیدا کرده، به گونه‌ای که تقریباً هیچ رویدادی در زندگی مردم بدون استفاده از فضای مجازی روی نمی‌دهد.
به تبع آن امکان بروز جرائم در این سیستم نیز افزایش پیدا می‌کند و از همین رو نیروی انتظامی وظیفه دارد برای مقابله با این جرائم و مهار آن‌ها در جامعه آماده باشد. همان گونه که در سال‌های گذشته نیز اقدامات جدی در این باره انجام شده است.
مبارزه جدی‌تر با قاچاق کالا، مبارزه با گسترش قمار و مفاسد کلان مالی و همچنین به روز کردن مبارزه با جرائم خشن همه و همه از مواردی است که نیروی انتظامی باید خود را برای مقابله جدی با آن آماده کند.
طبیعی است که مردم نیز از این مبارزه گسترده با جرائم استقبال کرده و به دنبال همکاری بیشتر با نیروی انتظامی خواهند بود. همکاری بیشتر مردم با نیروی انتظامی به صورت طبیعی به افزایش سطح امنیت در جامعه منجر خواهد شد.
این راهبرد در همان مسیری است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان خود به آن اشاره کردند و آن هم بهبود جایگاه نیروی انتظامی در میان مردم است.
اهمیت این مسئله برای نیروی انتظامی به عنوان نهاد امنیت ساز زمانی بیشتر مشخص می‌شود که هجمه گسترده برخی رسانه‌ها را علیه نیروی انتظامی مشاهده کنیم. متأسفانه از آنجا که نیروی انتظامی در نوک پیکان مقابله با هر گونه ناهنجاری قرار دارد به صورت گسترده هم مورد هجمه دستگاه تبلیغاتی استکبار جهانی نیز قرار می‌گیرد.
از این رو می‌توان علاوه بر آگاه‌سازی مردم خدمت رسانی جدی را بهترین روش مقابله با چنین تبلیغاتی دانست. در صورت ادامه این راهبرد می‌توان امیدوار بود که امنیت جامعه در قالب همکاری گسترده مردم و نیروی انتظامی تأمین شود.
به این ترتیب هیچ گونه جدایی بین مردم و این نهاد وجود نخواهد داشت و این دو در قالب یک پیکره واحد به تأمین امنیت مردم خواهند پرداخت. این همان مسیری است که از سوی مقام معظم رهبری در پیام ایشان به مناسبت فرا رسیدن هفته نیروی انتظامی مورد توجه قرار گرفته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار