نویسندگان دهمین دوره جایزه ادبی "یوسف" فراخوان شدند
کد خبر: 1064017
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SnZ
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
مدیر مرکز آفرینش های ادبی قلمستان:
الهه رضایی از اعلام فراخوان مرحله استانی دهمین دوره جایزه ادبی "یوسف" با محوریت داستان های کوتاه دفاع مقدس خبر داد.

به گزارش خبرنگار جوان انلاین اصفهان، مدیر مرکز آفرینش های ادبی قلمستان با اشاره به مقررات شرکت در این فراخوان گفت: داستان های ارسالی در فراخوان دهمین دوره جایزه ادبی یوسف نباید قبلا در کتاب مستقل یا مشترک یا نشریه ای منتشر شده باشد. با توجه به ثبت آثار در دبیرخانه مرکزی، نویسندگان فقط می توانند در یک استان شرکت کنند و در صورت شرکت در استان های مختلف، از داوری کنار گذاشته می شوند.

وی اظهار داشت: آثار بایستی به صورت تایپ شده در قالب فایل متنی ارسال شود و محدودیتی از نظر تعداد برای ارسال آثار وجود ندارد.

وی افزود: پرداختن به حماسه آفرینی های رزمندگان هر استان در عملیات ها و یگان های آن استان، اشاره به شخصیت های شناخته شده دفاع مقدس و استفاده از زبان و گویش های محلی از جمله موضوعات این فراخوان بوده که امتیاز ویژه ای دارد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی قلمستان تصریح کرد: داستان های سه بخش بزرگسال، نوجوان و شهدا به صورت جداگانه داوری خواهد شد.

رضایی با اشاره به اینکه داستان های منتخب در استان ها برای انتخاب آثار برتر در بخش ملی ارسال خواهد شد، ادامه داد: آثار برتر هر سه بخش ویرایش شده و در مجموعه های جداگانه چاپ می شود.

وی خاطرنشان کرد: مهلت ارسال آثار تا 15 مهرماه است که علاقه مندان می توانند آثار خود را به اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان ارسال کرده و یا به سایت www.1pelak.ir  مراجعه کنند.

گفتنی است؛ آثار برگزیده استانی به دبیرخانه بخش ملی راه خواهدیافت و در مرحله استانی در سه بخش به نفرات اول یک میلیون تومان، به نفرات دوم 700 هزار تومان و به نفرات سوم 500 هزار تومان جایزه نقدی هدیه داده می شود.

هم عهدی و هم اندیشی "طلایه داران گردشگری"

شهرداری های اصفهان، شیراز و یزد در راستای توسعه گردشگری، تفاهم نامه ای با عنوان "طلایه داران گردشگری" منعقد کرده اند.

هفته گردشگری از پنجم مهرماه همزمان با روز جهانی گردشگری آغاز شده که در همین راستا چند برنامه مشترک شامل تهیه تبلیغات گردشگری در زمان کرونا، تبادل و نصب تبلیغات گردشگری از سوی طلایه داران گردشگری در شهرهای اصفهان، شیراز و یزد و ... انجام شده است.

شهرداران شیراز، اصفهان و یزد که پیش از این در قالب یک تفاهم سه‌جانبه با عنوان "طلایه داران گردشگری" با یکدیگر عهد تلاش، هم‌اندیشی و همکاری در راستای توسعه و رونق صنعت گردشگری بسته بودند، با صدور پیامی مشترک به مناسبت روز و هفته گردشگری، به برادری سه شهر و همکاری‌ بیشتر در زمینه گردشگری تأکید کردند.

در متن بیانیه هم عهدی این سه طلایه دار آمده است: "ما از سلاله آفتابیم؛ درست زمانی که نخستین پرتو نور سینه تاریکی را شکافت، داستان ما آغاز شد. نور بر خاک افتاد و سه برادر زاده شدند، سه برادر از جنس خشت، فیروزه و کاشی. دوشادوش هم از پیچ حوادث گذشتیم و بالیدیم و بالیدیم تا امروز که سردمداران و طلایه‌داران گردشگری ایرانمان لقب نهادند.

شکوه، قبایی است دوخته بر قامتمان و زیبایی اصلی است سرشته در تار و پودمان. آوازه این شکوه و زیبایی از میان کاشی‌های نصیرالملک، امیرچخماق و شیخ لطف‌اله برخاست و چنان در گوش جهان پیچید که مردمان گیتی را مسحور کرد و روانه این خاک ساخت طرفه آنکه  این خاک، خاک بخشنده‌ای است و  میهمان را عزیز می‌دارد و بر صدرش می‌نشاند. سال‌ها پذیرایی و میهمانداری از میهمانانی که از دور و نزدیک، خاک راهشان سرمه‌سای سواد دیدگانمان بود، مهری به جانمان نشاند که میهمان را عزیز داشتیم و با گشاده‌دستی از زیبایی وجودمان به او بخشیدیم.

اگرچه همه‌گیری ویروس کرونا چندی است چهارچوبی پولادین گرداگردمان برافراشته تا نتوانیم مانند همیشه پذیرای میهمانانی باشیم که وجودشان طراوت خاطرمان بود. اما امید در تاریک‌ترین نقطه هم سوسو می‌زند، زندگی می‌بخشد و معنا می‌دهد. با امید و عشق و همدلی چونان گذشته گرد از رخ روزگارام زدودیم و مهر بر جبینش نشاندیم.

اقتصاد گردشگری در کنار اقتصاد فرهنگ و هنر تنها راه ستردن چهره این سه شهر از گرد توسعه ناپایدار شهری است و در همین راستا نیز  اصفهان، شیراز و یزد، سه برادر سالخورده و فرزندان آفتاب و خاک، چونان گذشته، مشت در مشت گره کرده‌اند و با امید به تلألؤ فردا می‌نگرند. فردایی روشن‌تر از دیروز، سرشار از امید و نور؛ که در آن  طراوت و زیبایی در دل چهارباغ اصفهان، باغ ارم‌ شیراز یا باغ دولت‌آباد یزد، معنایی نو می یابد.

از چنار و نخل و سرو زینتی سبز می‌سازیم و به گردن نور می‌اندازیم تا مانند گذشته دست در دست و هم‌دل پرچم گردشگری را در این مرز و بوم کهن، افراشته نگاه داریم و پاسبان میراث گران‌بهای گذشتگان باشیم. میراثی که از دل ستون‌های تخت جمشید، از میان طاق‌های آتشگاه و از قعر برج خاموشان به ما رسیده و قدمتی به درازای تمدن دارد.

باری طلایه داران گردشگری ایران یعنی اصفهان ، شیراز و یزد  که هرسه در کنار یکدیگر نماد دولت-ملت هستند و دو عنصر هویتی ایرانیت و اسلامیت را در هم آمیخته اند و به گردشگران می نمایانند ، در آستانه روز جهانگردی و در راستای تفاهمنامه ای که قبل تر میان آنها انعقاد یافته ، پس از بحران کرونا که مفهوم مرز و جغرافیا را بواسطه فاصله گذاری اجتماعی پررنگ نمود ، بار دیگر دست یکدیگر را به گرمی می فشارند و به رسم دیرین هم افزایی خود را در عرصه گردشگری استمرار بخشیده و از سر گیرند .

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار