مراکز عرضه گیاهان دارویی اجازه طبابت ندارند
کد خبر: 1063628
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ShI
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
رییس اتحادیه خوار و بار تربت‌حیدریه:
رییس اتحادیه خوار و بار تربت‌حیدریه گفت: مراکز عرضه گیاهان دارویی اجازه طبابت حتی طب سنتی مثل حجامت یا زالو درمانی را ندارند اما در عمل بعضی از آنها اقدم به تجویز دارو یا حجامت و زالودرمانی می‌کنند.

رامین مصطفوی افزود: برخی همکاران ما در این صنف با وجود آن که تنها مجاز به عرضه کالا هستند و نه تجویز دارو یا درمان، اما در عمل از مقررات سرپیچی می‌کنند.

وی اظهار کرد: البته چه بسا برخی از این افراد دارای مدرک معتبر طب سنتی هم باشند و نفس تجویز دارو یا انجام حجامت و زالودرمانی فعالیتی غیرقانونی نیست منتهی در واحد صنفی عرضه گیاهان دارویی تنها مجاز به عرضه این گیاهان هستند.

رییس اتحادیه خوار و بار تربت‌حیدریه گفت:هم اکنون این اتحادیه ۹۶۵ واحد را در رسته‌های همگون شامل خوار و بار، عمده فروشی مواد خوراکی، لبنیات و گیاهان دارویی تحت نظارت خود دارد.

مصطفوی افزود: از نگاه ما دلیل عمده این رونق غیر قانونی، عملکرد ضعیف دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه است و اداره بهداشت محیط و درمان این دانشگاه در بحث نظارت باید فعال تر شوند.

در پاسخ به این اظهارات مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه گفت: بین داروی گیاه دارویی و داروی گیاهی تفاوت وجود دارد و این واحدها حتی مجاز به عرضه داروهای گیاهی هم نیستند.

دکتر حسین عزیزی افزود: در بخش کیفیت و چگونگی عرضه در این فروشگاهها، نظارت بر عهده معاونت غذا و دارو و در بحث طب سنتی نیز وظیفه نظارت بر عهده بخش درمان است.

وی اضافه کرد: تاکنون نیز ۲ جلسه برگزار و کمیته مشترکی با عضویت دانشگاه علوم پزشکی، دادستانی، تعزیرات و اتاق اصناف تشکیل شده و حتی گشتهای مشترک هم برگزار شده است.

 مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه گفت: از ابتدای امسال نیز سه واحد صنفی مراکز غیرمجاز عرضه داروی گیاهی و طب سنتی در این شهرستان مهر وموم شده‌ است.

 

 

خبرنگار:آرش بدوئی

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی