مقابله با تخلفات اداری، محوری‌ترین برنامه بسیج ادارات است
کد خبر: 1063291
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sbr
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵
فرمانده بسیج ادارات و کارمندان تهران در گفتگو با «جوان»:
بسیج وزارتخانه‌ها و کارمندان پایتخت، امسال بیش از ۴ هزار برنامه در هفته دفاع مقدس برگزار می‌کند. برنامه‌های امسال نسبت به سال‌های قبل تغییرات کمی و کیفی زیادی دارد که مهم‌ترین آن انجام کمک‌های مؤمنامه و مستقل برگزار شدن مراسم دفاع مقدس از سوی مراکز بسیج ادارات است
علیرضا سزاوار

 بسیج وزارتخانه‌ها و کارمندان پایتخت، امسال بیش از ۴ هزار برنامه در هفته دفاع مقدس برگزار می‌کند. برنامه‌های امسال نسبت به سال‌های قبل تغییرات کمی و کیفی زیادی دارد که مهم‌ترین آن انجام کمک‌های مؤمنامه و مستقل برگزار شدن مراسم دفاع مقدس از سوی مراکز بسیج ادارات است. توقعی که مردم از کارکنان بسیجی دارند، این است که چشم و گوش دستگاه اداری در مقابله با فساد باشند و فرمانده بسیج ادارات تهران هم مقابله با فساد را از مهم‌ترین برنامه‌های این نهاد دانست. خردادماه امسال سرهنگ پاسدار «وحید تیموری» به‌عنوان فرمانده جدید بسیج ادارات تهران بزرگ معرفی شد. وی در گفتگو با «جوان» از برنامه‌های محوری بسیج ادارات و تفاوت‌های مراسم دفاع مقدس امسال نسبت به سال‌های قبل خبر داد.

در هفته دفاع مقدس، همیشه از طرف بسیج ادارات برنامه‌های مختلفی اجرا می‌شود، امسال اجرای این بزرگداشت از نظر کمی، کیفی یا گستردگی چه تفاوتی با سال‌های قبل دارد؟
قبلاً معمولاً یک نمایشگاه متمرکزی در خصوص دفاع مقدس بود، اما اکنون اکثر مراکز ما نمایشگاه مستقل دارند. همه حوزه‌های ما در داخل خود مجموعه‌های سازمان خودشان یک نمایشگاه حداقلی را برپا کرده‌اند که امسال نوآوری‌هایی مثل خدمات‌دهی به مخاطبان هم به آن اضافه کردیم. یعنی ما تغییراتی در حال و هوای دفاع مقدس در ادارات به‌وجود آوردیم که قضیه فقط جنبه کمی و نمایشی نداشته‌باشد. برنامه‌های دیگری که مراکز ما داشتند، یادواره شهدا، تجلیل از پیشکسوتان و در حقیقت ایثارگران و آزادگان بوده‌است. امسال ما بحث کمک‌های مؤمنانه و بحث تهیه لوازم‌التحریر برای نوجوانان و کودکان نیازمند را هم به انجام رساندیم و در مجموع برنامه‌های متنوع و گسترده‌تری نسبت به سال‌های قبل داریم.
سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ به مناسبت هفته دفاع مقدس، امسال با استفاده از ظرفیت ادارات و دستگاه‌های دولتی در سطح سازمان بسیج، مراکز بسیج، حوزه‌های مقاومت و پایگاه‌های مقاومت بسیج ادارات با برنامه‌ریزی‌های منسجم آماده برگزاری بیش از ۴ هزار برنامه است.
اقبال کارکنان ادارات و سازمان‌ها به برنامه‌های بسیج چگونه است؟
اقبال کارمندان بستگی به عملکرد ما دارد. هم اکنون بیش از ۶۰ درصد از جامعه هدف ما در بسیج عضویت دارند؛ یعنی ما از یک جامعه حدود ۳۰۰ هزار نفری که کارمند ادارات تهران هستند، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در بسیج فعالیت دارند. این فاصله ۱۰۰ هزار نفری هم باید به مرور حذف شود و بستگی به رویکرد و نگاه مجموعه نظام و تفکر حاکمیتی هم دارد. به طور نمونه اکنون دولت سیزدهم روی کار آمده و در نتیجه اقبال کارکنان نسبت به برنامه‌های فرهنگی و بسیج بیشتر می‌شود. ضمن اینکه تلاش می‌کنیم از تجربیات گام اول انقلاب برای تحقق گام دوم استفاده کنیم و در این میان توجه به احیای فرهنگ دفاع مقدس در گام دوم انقلاب برای غلبه بر معضلات مختلف جامعه ضروری است. در هر حوزه‌ای که پیشرفت و موفقیت داشته‌ایم، حاصل مجاهدت و از خود گذشتگی شهدا و مردم در دوران دفاع مقدس است.
مقابله با تخلفات اداری در مجموعه شما چه جایگاهی دارد و برای به حداقل رساندن تخلفات اداری چه تصمیمی دارید؟
حتماً یکی از برنامه‌های‌محوری ما همین مقابله با تخلفات اداری است. متأسفانه یکی از کم‌کاری‌هایی که صورت گرفته در راستای بحث تحقق دولت اسلامی است. یکی از تعهدات دولت اسلامی هم همین است که در سیستم اداری فساد وجود نداشته‌باشد. بنابراین کارمندی که در اداره در حال فعالیت است باید بتواند کارش را درست انجام دهد. ما تلاش داریم بتوانیم فرهنگ و گفتمان خدمت را در بین کارکنان اشاعه و نتیجه آن را به مردم ارائه کنیم. هر چقدر که اقبال و عضویت کارکنان یک اداره به بسیج بیشتر باشد به همان نسبت هم فساد کمتری در آن اداره وجود دارد.
ویروس کرونا هر بار در جهش‌های جدید خود افراد بیشتری را قربانی می‌کند و به خصوص کارکنان اداراتی که ارتباط بیشتری با مردم دارند از این قضیه آسیب بیشتری می‌بینند، نقش بسیج ادارات در مقابله با ویروس کرونا چیست؟
یکی از کار‌های مهمی که در دو ماه اخیر انجام دادیم، بحث واکسیناسیون است. جامعه هدف ما در تهران حدود ۳۰۰ هزار نفر کارمند است و بیش از ۸۵ درصد از این کارکنان واکسینه شدند و دوز دوم واکسن کارمندان هم آغاز شده‌است. یکی از اقداماتی که بسیج با همکاری وزارت بهداشت به آن ورود پیدا کرد همین واکسیناسیون بود. با مشارکت بسیج یکسری از مراکز جدید واکسیناسیون شروع به فعالیت کردند. از مجموعه بسیج وزارت دارایی گرفته تا بانک‌ها که در این زمینه بسیار پرتلاش ظاهر شدند.
گفتنی است دیدار بسیجیان از باغ موزه دفاع مقدس، افتتاح و راه‌اندازی پایگاه‌های جدید بسیج اداری، برگزاری مسابقات مختلف با موضوعات دفاع مقدس و آثار شهدا، تهیه و توزیع کمک‌های مؤمنانه در سطح ادارات برای جامعه هدف نیازمند، برپایی میز‌های خدمت در سطح ادارات و اجرای سرود‌های خیابانی توسط گروه‌های نوجوان از برنامه‌های بسیج ادارات در هفته دفاع مقدس است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار