حذف محدودیت سنی واکسیناسیون
کد خبر: 1062995
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SX5
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
با تزریق ۴۵ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۳۳۶ دوز واکسن، بیش از نیمی از جمعیت کشور واکسینه شدند. حالا وزیر بهداشت دستور داده تا محدودیت سنی برای واکسیناسیون برداشته شود و تمامی افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون واکسن خود را دریافت کنند.
زهرا چیذری

 سرویس جامعه جوان آنلاین: با تزریق ۴۵ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۳۳۶ دوز واکسن، بیش از نیمی از جمعیت کشور واکسینه شدند. حالا وزیر بهداشت دستور داده تا محدودیت سنی برای واکسیناسیون برداشته شود و تمامی افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون واکسن خود را دریافت کنند. با افزایش پوشش واکسیناسیون زمزمه‌های کاهش محدودیت‌ها هم شنیده می‌شود. به گفته وزیر بهداشت در دو هفته آینده برنامه جدیدی برای کاهش و لغو محدودیت‌ها به ستاد کرونا خواهد شد و محدودیت‌هایی مانند منع تردد شبانه و سفر کاهش پیدا می‌کنند یا برداشته می‌شوند و به جای آن لاک داون هوشمند اجرایی خواهد شد. بر این اساس افراد واکسینه شده می‌توانند با محدودیت‌های کمتری به فعالیت‌های اجتماعی خود بپردازند، اما رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون ماسک و فاصله اجتماعی همچنان ضروری خواهد بود.

فوتی‌های کرونایی هر چند کاهشی شده، اما این کاهش هنوز چشمگیر نیست. طی ۲۴ ساعت تا روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۵۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۵۸۱ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۷۹۶ نفر رسید. در همین زمان، ۳۷۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۱۷ هزار و ۹۰۵ نفر رسید.
تا کنون ۴ میلیون ۸۱۹ هزار و ۲۲۳ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
۶ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. روند واکسیناسیون، اما با شتاب پیش می‌رود. حالا بیش از نیمی از جمعیت کشور واکسینه شده‌اند و آنطور که بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت می‌گوید احتمالاً تا دو، سه هفته آینده پوشش واکسیناسیون به ۷۰ درصد برسد.
به‌روز‌رسانی محدودیت‌ها و برقراری لاک‌داون هوشمند
وزیر بهداشت در جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹ با بیان اینکه تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کردیم، گفت: «در حوزه واکسیناسیون به حدود ۴۵ میلیون رسیده‌ایم و دیگر وضعیت دارد فرق می‌کند و تا دو، سه هفته دیگر شاید به ۷۰ درصد هم برسیم. بنابراین دیگر لازم نیست که دستورالعمل‌هایی را که قبلاً داشتیم، اجرا کنیم، بلکه باید آن‌ها را به‌روز کنیم. مثلاً لاک‌داون هوشمند را ایجاد کنیم و مطالب را به‌روز بتوانیم انجام دهیم.»
وی با تأکید بر ایجاد لاک‌داون هوشمند درباره آن اینگونه توضیح داد: «باید کسی که مدرسه می‌رود یا در مراکز دیگر می‌رود، واکسن زده باشد. کسی به هتل می‌رود که واکسن زده باشد و کسی در مراکز جمعی مانند استادیوم و ... می‌رود که واکسن زده باشد. بر این اساس بسیاری از محدودیت‌ها برداشته می‌شود تا به زندگی عادی بازگردیم، اما با این حال مواردی مانند ماسک و رعایت فاصله و تهویه باید انجام شود.»
عین‌اللهی ادامه داد: «دستورالعمل‌های درمانی هم باید به روز‌رسانی شود. زمانی که خودم به کرونا مبتلا شدم، انواع و اقسام دارو‌ها اعم از کلروکین را روی من امتحان کردند. هر چیزی باید به‌روز شود. اگر به این نتیجه رسیدیم که دیگر رمدسیویر لازم نیست، دیگر نباید آن را تجویز کنیم. بنابراین اولاً نباید تعصب داشته باشیم و روی هر چیزی که اجماع می‌شود، بایستیم و درمان‌ها را به‌روز کنیم. مهم‌ترین مسئله‌ای که همه دانشمندان باید نسبت به آن تأکید کنند، واکسیناسیون است.»
مرگ بیماران به دلیل عدم رسیدگی پرسنل
وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت متفاوت رسیدگی به بیماران در بیمارستان‌های مختلف و استان‌های مختلف تصریح کرد: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری و بقیه‌الله است. همه جای کشور اینگونه نیست، بلکه با سهل‌انگاری افراد را اینتوبه (رسیدگی) می‌کنند. من ۹ استان را رفتم و تمام آی‌سی‌یو‌های آن را دیده‌ام. اوضاع بسیار خراب است. پروتکل‌هایی که زحمت کشیده و داده می‌شود، اجرا نمی‌شود. مهم‌ترین مسئله برای بیمار کرونا نگهداری و اکسیژن او است. بیشتر مرگ‌ها هم در عصر و شب، یعنی در مواقعی که پرسنل درست رسیدگی نمی‌کنند، اتفاق می‌افتد. انتظار دارم که این گزارشات داده و کار شود.»
حذف محدودیت سنی واکسیناسیون برای بالای ۱۸ سال
وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه در کل کشور واکسیناسیون بالای سن ۱۸ سال باید بدون محدودیت انجام شود، افزود: «دیگر محدودیتی نداریم و مردم بالای ۱۸ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، واکسن دریافت کنند.»
عین‌اللهی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند، تصریح کرد: «در حال حاضر به مرز تزریق ۴۵ میلیون دوز واکسن رسیده‌ایم و هفته پیش ٨ میلیون دوز واکسن تزریق کردیم و امیدواریم در چند هفته آینده ٧٠ درصد جمعیت را واکسینه کنیم و از مشاهده صحنه‌های تلخ و مرگ و میر هموطنانمان جلوگیری کنیم، در تمام نقاط دنیا ثابت شده‌است واکسیناسیون از مرگ و میر جلوگیری می‌کند، البته رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و تهویه مناسب همچنان باید رعایت شود.»
کاهش سن واکسن دانش‌آموزان؛ تدریجی
وزیر بهداشت در رابطه با واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز گفت: «ما در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کردیم که مدارس و آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باید زمینه حضور دانش‌آموزان و دانشجویان را فراهم کنند؛ واکسیناسیون دانش‌آموزان ١٢ تا ١٨ سال از دو روز پیش آغاز شده‌است، اما فعلاً واکسیناسیون کنکوری‌ها را آغاز کرده‌ایم و سن به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و برنامه داریم در دو تا سه هفته آینده واکسیناسیون دانش‌آموزان بین ١٢ تا ١٨ سال انجام شود.» عین‌اللهی در خصوص واکسن‌هایی که در دنیا برای دانش‌آموزان به تأیید رسیده‌است، گفت: «در حال حاضر در دنیا واکسن‌های سوبرانا و سینوفارم برای دانش‌آموزان تأییده شده‌است.»
با گسترش پوشش واکسیناسیون شاید موج ششم کرونا به اندازه موج پنجم ویرانگر نباشد و مرگ ۶۰۰، ۷۰۰ نفری در روز دوباره تکرار نشود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار