900 هکتار از اراضی پایاب سد آغ چای چایپاره آماده بهره برداری است
کد خبر: 1062530
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SPa
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی:
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی طی بازدید از سد بابا احمد چالدران و آغ چای از آمادگی برای بهره برداری از 900 هکتار از اراضی پایاب سد آغ چای خبرداد.

مهندس یاسر رهبردین در این برنامه بازدید که به همراهی مدیرکل بازرسی استان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان انجام شد، با اشاره به تلاش های همکاران شرکت آب منطقه ای در راستای مانع زدایی و کمک به رشد تولید بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی گفت: سد بابا احمد توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از محل طرح های عمرانی استانی به اتمام رسیده که جهت بهره مندی اراضی کشاورزی از آب این سد  بایستی شبکه پایاب  آبیاری توسط سازمان جهاد کشاورزی اجرا گردد.

وی افزود: در همین راستا جهت مانع زدایی و کمک در تسریع روند اجرایی پروژه زمین های لازم جهت احداث ایستگاههای پمپاژ از سوی شرکت آب منطقه ای در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت.

رهبردین در ادامه اذعان کرد: با توجه به استقبال کشاورزان منطقه و آماده سازی زمین های کشاورزی، در مهر ماه اولین آب پاییزه به زمینهای تحت شرب منطقه قابل برداشت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در ادامه بازدید از سد آغ جای و وضعیت آب کشاورزی و شرب روستای بهستان گفت: سد آغ چای با حجم مخزن 211 میلیون مترمکعب در حال حاضر 127 میلیون مترمکعب آب در این سد موجود میباشد که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته است با این وجود مشکلی از نظر تخصیص آب کشاورزی به میزان 85 میلیون مترمکعب و 35 میلیون مترمکعب آب شرب شهرستان خوی نداریم.

مهندس رهبردین با اشاره به اینکه در حال حاضر از سد آغ چای فقط در بخش کاورزی تخصیص داده شده است گفت: اراضی پایاب سد آغ چای 8500 هکتار می باشدکه از این میزان 3500 هکتار اراضی بهبود شهرستان چایپاره و مابقی اراضی توسعه  بین شهرستانهای چایپاره و پلدشت میباشد.

وی در ادامه افزود: با هماهنگی شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی، آب مورد تخصیص برای اراضی بهبود 14000 مترمکعب برای هر هکتار در طی یک سال در نظر گرفته شده بود که با اجرای شبکه آبیاری نوین تحت فشار توسط سازمان جهاد کشاورزی باعث صرفه جویی 5300 متر مکعبی در این بخش شد و با آزادسازی 9 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده توانستیم 2000 هکتار از اراضی شهرستان چایپاره را در طرح توسعه قراردهیم که آبیاری اراضی روستای بهستان نیز در این طرح می باشد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار