جوجه و مرغ اول پاییز ارزان می‌شود
کد خبر: 1062312
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SM4
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰

جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در اولین اقدام خود برای جبران کسری جوجه یک‌روزه و تولید مرغ، واردات ۳ تا ۵ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی را شروع و پیش‌بینی کرده است قیمت مرغ مهرماه ارزان می‌شود.
به گزارش تسنیم، در ماه‌های گذشته و با پایان کار دولت دوازدهم بازار مرغ با مشکلاتی بی‌سابقه مواجه شد، درحالی که قیمت مصوب جوجه یک‌روزه ۵ هزارو ۲۰۰ تومان است، قیمت این محصول به بیش از ۱۰‌هزار تومان افزایش یافت، اما با واردات انجام‌شده دولت جدید قیمت آن به‌یک‌باره به ۸‌هزار تومان کاهش یافت و وزارت جهاد کشاورزی وعده داده است با اقداماتی که در حال انجام دارد قیمت آن به نرخ مصوب خواهد رسید.
بیشتر واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار از ترکیه، هلند، بلژیک و مجارستان صورت می‌گیرد و وارداتی هم که تا حالا بوده اکثراً از ترکیه و مسیر زمینی است که اگر واردات از کشور‌های اروپایی صورت بگیرد از طریق هوایی خواهد بود.
وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در اولین اقدام خود برای جبران کسری جوجه یک‌روزه و تولید مرغ، واردات ۳ تا ۵‌میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی را شروع و پیش‌بینی کرده‌است قیمت مرغ مهرماه ارزان می‌شود.
براین‌اساس هیئت وزیران در جلسه ۱۷‌شهریور‌۱۴۰۰ به‌پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی با واردات ۹۵ میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی مورد نیاز کشور از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در قالب برنامه زمان‌بندی وزارت فوق طی شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ موافقت کرد.
بر این اساس شرکت مذکور می‌تواند به‌منظور تسریع در امور از ظرفیت شرکت‌های خصوصی دارای اهلیت استفاده کند و مسئولیت این امر به‌عهده شرکت پشتیبانی امور دام کشور
خواهد بود.
همچنین بانک کشاورزی باید معادل ۱۲‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد ریال بابت اجرای تأمین جوجه یک‌روزه در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار دهد.
سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف شده است با اعلام شرکت پشتیبانی امور دام کشور و پس از تأیید سازمان حسابرسی، مابه‌التفاوت قیمت مصوب جهت فروش و قیمت تمام‌شده را تأمین و پرداخت کند، همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است اصل و سود تسهیلات و هزینه‌های تبعی را تعهد و
تضمین کند.
شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز موظف شده‌است، تسهیلات دریافتی را در سررسید مقرر از محل فروش محصولات خریداری‌شده و ضرر و زیان دریافتی پرداخت کند.
در زمان حاضر، قیمت جوجه یک‌روزه روند کاهشی داشته و به‌زودی قیمت گوشت مرغ به تعادل خواهد رسید و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به واردات و افزایش تولید، در مهرماه قیمت گوشت مرغ روند کاهشی داشته باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار