ادامه حیات نشر بسیار سخت است
کد خبر: 1062307
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SLz
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
مدیر انتشارات شهید کاظمی با اشاره به اوضاع ناشران و عدم تحقق وعده‌های دولت قبل:
آرمان محمدی

مدیر یکی از پرمخاطب‌ترین انتشاراتی‌های کشور می‌گوید اوضاع نشر در شش ماهه گذشته به دلیل گرانی کاغذ و عدم تحقق وعده‌های دولت قبل بسیار بد بوده و چنانچه حمایتی از انتشاراتی‌ها صورت نگیرد، ادامه حیات نشر کشور بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
حمید خلیلی، مدیر انتشارات شهید کاظمی پیرامون وضعیت نشر در ماه‌های اخیر می‌گوید: اوضاع نشر طی شش ماهه اول سال، شرایط بسیار بدی را پشت سر گذاشت. بالا بودن قیمت کاغذ از یک‌سو و نبود کاغذ دولتی از سوی دیگر چالش‌های فراوانی را برای ناشران به وجود آورد، به حدی که تعداد کتاب‌های منتشر شده در این مدت بسیار زیاد کاهش یافت.
وی با اشاره به تولید برخی از ناشران عنوان می‌کند: وقتی در یک کار تولیدی فعالیت می‌کنید در هر شرایط باید به دنبال تولید باشید و برای این منظور باید از رویکرد‌های متفاوت مثل بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در هزینه‌های دیگر جهت تأمین هزینه‌های لازم در تولید استفاده کرد، اما ادامه این مسیر چنانچه حمایتی در پی آن نباشد بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
خلیلی در رابطه با بزرگ‌ترین چالش امروز حوزه نشر اظهار می‌دارد: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های امروز صنعت نشر بالا بودن قیمت کاغذ است. بدین ترتیب کتاب تولید شده با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شود و قیمت بالای پشت جلد مساوی است با گرانی این کالای فرهنگی و رکود. اکنون دیگر کتاب‌ها به شیوه گذشته و با تیراژ‌های قبلی، یعنی هزار تیراژ منتشر نمی‌شود، بلکه با چاپ‌های دیجیتال و تنها در ۵۰ تا ۱۰۰ جلد منتشر می‌شود، ادامه حیات نشر با چنین رویکردی بسیار سخت است و این رویه نمی‌تواند ادامه پیدا کند.
مدیر انتشارات شهید کاظمی به تأثیر کرونا در حوزه نشر اشاره و تأکید می‌کند: با شکل‌گیری بیماری کرونا اتفاقات متعددی در حوزه نشر رخ داد و نمایشگاه کتاب تهران به تعطیلی کشیده شد، این ضرر بزرگی برای ناشران بود. از سوی دیگر وعده‌ای که دولت پیشین برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تا قبل از خاتمه دولت داده بود به اجرا گذاشته نشد، اما باید دید برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب بعدی نیز تا انتهای سال برگزار می‌شود یا نه که اگر برگزار نشود شرایط برای ناشران بسیار سخت و دشوارتر خواهد بود. وعده‌های متعددی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد برای حمایت از ناشران ارائه شده، به عنوان مثال وامی که برای کسب و کار‌های صدمه‌دیده از کرونا در نظر گرفته شده بود نه تنها مشکلی از سر راه تولید‌کنندگان کتاب برنمی‌دارد، بلکه کاغذبازی‌های اداری فقط زمان این تولیدکنندگان را می‌گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار