افزایش ۱۰۰‌درصدی بلیت پرواز تهران- نجف!
کد خبر: 1062025
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SHR
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
واقعاً باید گفت دریغ از تنظیم صحیح یک بازار، حتی مسافرانی که این روز‌ها عازم سفر مذهبی و معنوی اربعین سیدالشهدا (ع) هستند، از رؤیت وضعیت قیمت بلیت هواپیما تأسف می‌خورند، زیرا نرخ بلیت پرواز رفت و برگشتی که ۵‌میلیون تومان اعلام شده بود، امروز به ۱۰‌میلیون تومان رسیده است و این پرسش را در ذهن مسافر پدید آورده که چرا همیشه باید یک جای تنظیم بازار‌ها در اقتصاد ایران بلنگد و حقوق مصرف‌کننده ذبح شود.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: واقعاً باید گفت دریغ از تنظیم صحیح یک بازار، حتی مسافرانی که این روز‌ها عازم سفر مذهبی و معنوی اربعین سیدالشهدا (ع) هستند، از رؤیت وضعیت قیمت بلیت هواپیما تأسف می‌خورند، زیرا نرخ بلیت پرواز رفت و برگشتی که ۵‌میلیون تومان اعلام شده بود، امروز به ۱۰‌میلیون تومان رسیده است و این پرسش را در ذهن مسافر پدید آورده که چرا همیشه باید یک جای تنظیم بازار‌ها در اقتصاد ایران بلنگد و حقوق مصرف‌کننده ذبح شود.

همه می‌دانیم که بازار‌های مختلف در مواقعی با رشد یا کاهش تقاضا روبه‌رو می‌شوند، اما انتظارمان از تنظیم‌کننده بازار این است که بازار را به شکلی مدیریت کند که در مواقع افزایش تقاضا، عرضه با قیمت مناسب انجام شود نه اینکه رشد تقاضا زمینه‌ای برای آشفتگی بازار و سودجویی‌های قیمتی باشد.
بازار سیاه بلیت پرواز تهران - نجف تا ۱۰‌میلیون تومان
در شرایطی که اخیراً سازمان هواپیمایی کشوری صراحتاً اعلام کرده سقف نرخ بلیت پرواز‌های رفت و برگشت اربعین ۵‌میلیون تومان است، این روز‌ها شاهد رشد نرخ بلیت تا مرز ۱۰‌میلیون تومان هستیم، البته برخی ایرلاین‌های خارجی نرخ بلیت همین مسیر را تا ۲۲ میلیون تومان نیز افزایش داده‌اند. حال اشخاصی که از گذشته برای سفر هوایی به عراق برنامه‌ریزی کرده بودند، غافلگیر شده‌اند و برای انجام این سفر مذهبی و معنوی باید هزینه بیشتری ارائه کنند.
نکته جالب این است که همیشه هم بهانه برای ارائه کالا یا خدمات گران جور می‌شود، به طور مثال گفته می‌شود که، چون برای سهمیه سفر هوایی به عراق دوبرابر شده، نرخ بلیت افزایش داشته است، در صورتی که این دست بهانه‌جویی‌ها نخ‌نما شده است و سیستم هواپیمایی کشور باید آنقدر به‌روز و چالاک باشد که در چنین روز‌هایی که مردم برای سفر معنوی و مذهبی به اماکن مقدس سفر می‌کنند، نرخ بلیت هواپیما را کاهش دهد نه اینکه برعکس عمل کند.
۱۷ شهریور امسال محمدحسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تعیین قیمت ۵‌میلیون تومانی بلیت پرواز‌های رفت و برگشت اربعین خبر داد.
وی تصریح کرد: بر اساس تصمیم اتخاذ شده، قیمت بلیت پرواز‌های اربعین برای بازه زمانی ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر، ۵‌میلیون تومان تعیین شد. این قیمت سقف بلیت پرواز‌های اربعین است و این احتمال وجود دارد برخی ایرلاین‌ها با قیمت کمتری بلیت مسیر‌های پروازی بغداد و نجف را به فروش برسانند. بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی این قیمت برای ۳۰ هزار سهمیه تعیین شده بود.
به گزارش تسنیم، این در حالی است که برخی سایت‌های اینترنتی بلیت حداکثر ۵‌میلیون تومانی را با قیمت تا ۱۰‌میلیون تومانی یعنی دو برابر به فروش می‌رسانند. به نظر می‌رسد شرکت‌های هواپیمایی با همدستی چارترکنندگان از شرایط به وجود آمده نهایت سوءاستفاده را می‌برند.
بررسی قیمت پرواز‌های اربعین حاکی از آن است در زمان حاضر قیمت بلیت رفت و برگشت تهران- نجف برای هواپیمایی قشم ۹‌میلیون و ۷۱ هزار تومان است. این بلیت اکونومی و چارتر است.
قیمت بلیت رفت و برگشت مسیر پروازی تهران- نجف هواپیمایی معراج نیز ۹‌میلیون و ۱۳۵ هزار تومان برای بازه زمانی ۳۰ شهریور (رفت) و هفتم مهر برای برگشت است.
قیمت بلیت این شرکت برای همین بازه زمانی در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) - فرودگاه نجف به صورت چارتری ۱۰‌میلیون و ۲۵۵ هزار تومان است.
در حالی که انتظار می‌رفت انجمن شرکت‌های هواپیمایی در رابطه با این نابسامانی تصمیمات سریعی را اتخاذ کند، اما به نظر می‌رسد فعلاً قرار نیست این بخش سامانی به خود ببیند.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تلاش برای قیمت مناسب پرواز‌های عتبات عالیات خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم زائران با قیمت مناسب به عتبات عالیات مشرف شوند، مبنا ۳۰ هزار مسافر بود. همکاران بنده در حال رایزنی با ایرلاین‌ها هستند تا بتوانیم قیمت بلیت مناسب برای زائران اربعین ارائه کنیم.
قیمت بلیت رفت پرواز تهران- نجف هواپیمایی کیش‌ایر ۳‌میلیون و ۷۴۰ هزار تومان برای تاریخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ است. نرخ بلیت رفت همین مسیر پروازی برای هواپیمایی قشم ایر ۴‌میلیون و برای هواپیمایی معراج ۴‌میلیون و ۸۸ هزار تومان است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار