اختلاف داخل طالبان شایعه است
کد خبر: 1062013
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SHF
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰
سخنگوی طالبان:

مزار شریف، یک شنبه شب شاهد دو ساعت درگیری خونین بود که در آن از سلاح سبک و سنگین هم استفاده شد؛ درگیری که گفته می‌شود بین دو گروه طالبان رخ داده است. همچنین مدتی است گفته می‌شود که «عبدالغنی ملابرادر» در درگیری میان جناح‌های داخلی طالبان کشته شده؛ چهره‌ای که به عنوان معاون اول نخست‌وزیر طالبان تعیین شده، ولی هنوز در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود. سخنگویان طالبان دیروز این دست اختلافات را شایعه خواندند و گفتند: «طالبان متحد است و رهبری این گروه برای خدمت به دین و کشور مبارزه می‌کند و هیچ طمعی برای مقام و مادیات ندارد.»
انعام‌الله سمنگانی از سخنگویان طالبان دیروز شایعه اختلاف میان رهبری این گروه بر سر قدرت را رد کرد. سمنگانی که عضو کمیسیون فرهنگی طالبان است، در توئیتی نوشت: «شایعاتی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که گویا در میان طالبان اختلاف پیش آمده که بی‌اساس است.» پیش از این، گزارش‌های مختلفی درباره درگیری داخلی میان جناح حقانی که جریان تندرو طالبان است و جریان به رهبری ملا برادر، منتشر شده که به خصوص در روز‌های منتهی به اعلام دولت موقت طالبان بیشتر شد تا جایی که برخی منابع گفتند که تیراندازی متقابل میان افراد ملا برادر و حقانی در ارگ انجام شده است. بحث‌هایی هم درباره کشته شدن ملابرادر در شبکه‌های اجتماعی افغانستان منتشر شده که گفته می‌شود ملابرادر بر اثر درگیری میان طرفداران وی و شبکه حقانی کشته شده، ولی محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان دیروز این خبر‌ها را «تبلیغات» خواند و گفت: «تبلیغاتی که درباره ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیری این گروه در حال انتشار است، صحت ندارد.»‌ملابرادر هفته قبل به عنوان معاون اول نخست‌وزیری طالبان انتخاب شد، ولی حاضر نبودن او در دیدار با وزیرخارجه قطر، به گزارش‌های غیررسمی دامن زده است. طالبان اعلام کرده که به زودی گفت‌وگوی صوتی ملابرادر را منتشر خواهد کرد و ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که تبلیغاتی که در مورد ملابرادر آخوند در حال انتشار است، صحت ندارد.
با وجود این تکذیبیه‌ها، یک شنبه شب، ۲۱ شهریورماه از ساعت ۷ تا ۹ شب درگیری شدیدی در کوچه اول دشت شور، مربوط به ناحیه نهم شهر مزار شریف جریان داشت که در این نبرد‌ها سلاح سبک و سنگین به کار گرفته شد. خبرگزاری صدای افغان (آوا) دیروز گزارش کرد که روایات مختلفی درباره علت وقوع این جنگ میان مردم مزارشریف مطرح شده از جمله اینکه گفته شده این درگیری مسلحانه بین دو گروه از طالبان رخ داده است.
برخی منابع هم از کمین خوردن طالبان خبر می‌دهند، ولی مشخص نیست کسانی که این کمین را برای طالبان تدارک دیده‌اند، چه کسانی هستند. شاهدان عینی گفته‌اند مردانی با لباس‌های سیاه را دیده‌اند که سر و صورت‌شان پوشانده شده و مسلح بوده‌اند. ذبیح‌الله نورانی، مسئول فرهنگی تحریک طالبان در شمال غرب، جنگ شب گذشته را درگیری میان طالبان و آدم ربایان مسلح عنوان کرده و می‌گوید که جنگ با کشته شدن پنج اختطافچی خاتمه یافته است.
۱۱ سپتامبر گفتیم همکاری می‌کنیم
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز گفت که ۲۰ سال قبل، هنگامی که حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر رخ داد، گروه طالبان اعلام آمادگی کرد که در تحقیقات مرتبط به این حملات همکاری کند. به گزارش ایسنا، شبکه «جئو تی. وی» پاکستان، سهیل شاهین، می‌گوید: «به یاد دارم که ما این حادثه را محکوم کردیم. عبدالسلام ظریف سفیر ما در پاکستان بود و من معاون او بودم. ما یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردیم و این حادثه را محکوم کردیم. ما گفتیم که برای شناسایی مجرمان واقعی پشت پرده همکاری می‌کنیم.» این سخنگوی طالبان گفت، گروه طالبان ۲۰ سال پیش با واشنگتن تماس گرفت تا این مسئله را از طریق گفتگو حل و فصل کند نه حمله. او گفت القاعده که یک گروه تروریستی و مسئول این حملات است درباره آن به افغانستان هشدار نداده بود. او مدعی شد: بنابراین طالبان که آن زمان بر افغانستان حاکمیت داشت، غافلگیر شد. «ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان که پس از ورود این گروه به کابل، برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد، در گفت‌وگویی جداگانه گفته که در ۲۰ سال گذشته در کابل زندگی کرده است. او گفته که امریکا و دولت قبلی افغانستان فکر می‌کردند که ذبیح‌الله مجاهد یک نام خیالی است و یک نفر نه بلکه چند نفر این نقش را بازی می‌کنند. به گفته مجاهد، همین نام خیالی به او بسیار کمک کرده که در کابل زندگی کند، به گوشه و کنار افغانستان برود و از حملات طالبان گزارش‌هایی به دست بیاورد. مجاهد همچنین مدعی شد که نیرو‌های امریکایی به خاطر ردیابی او، به مردم پول پرداخت کرده و صد‌ها بار بر اساس گزارش‌ها و اطلاعات و با آرزوی بازداشت او، عملیاتی را راه‌اندازی کردند و موفق نشدند او را بازداشت کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار