قطعی برق روزانه 30 میلیارد تومان عدم‌النفع برای فولاد سنگان به همراه دارد
کد خبر: 1061689
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SC1
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
مدیرعامل شرکت فولاد سنگان خبر داد:
شرکت فولاد سنگان یکی از تامین کنندگان مواد اولیه فولاد مبارکه به شماره می‌رود که نقش به سزایی در تامین مواد اولیه این شرکت دارد. اما مشکل اصلی این شرکت در حال حاضر حمل‌ونقل محصول و تامین انرژی به خصوص برق است. درحال حاضر قطعی و محدودیت برق باعث ایجاد چالش در تولید این شرکت شده است؛ به طوری که به گفته مدیرعامل شرکت فولاد سنگان، به ازای یک روز قطعی برق، مبلغ 25 تا 30 میلیارد تومان برای کارخانه عدم‌النفع تولید به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار جوان انلاین ، مهندس علی امرائی مدیرعامل فولاد سنگان در گفت وگویی در این خصوص قطعی برق و محدودیت اعمال شده در کشور گفت‌:با توجه به قطعی برق و محدودیت اعمال شده این مجموعه با وجود اینکه از ابتدای سال تا هم اکنون در کارخانه گندله سازی  40 روز توقف کامل تولید و 17 روز محدودیت تولیدی و درکنسانتره سازی 31 روز توقف کامل تولید و 38 روز محدودیت تولیدی را داشتیم، برنامه تولیدی محقق و تمامی این موفقیت ها مرهون تلاش کارکـنانی است که در هنگام اتصال مجدد برق با تمامی توان به کار مشغول بودند.

وی افزود: فولاد سنگان تا به امروز برای آرامش مردم عزیز کشور به محدودیت‌هایی که وزارت نیرو با قطعی برق اعمال کرده، احترام گذاشته و در مقاطعی که شهرها با کمبود برق مواجه بودند، تولید را متوقف کردیم.

مدیرعامل فولاد سنگان بیان داشت: به ازای یک روز قطعی برق، مبلغ 25 تا 30 میلیارد تومان عدم‌النفع تولید برای کارخانه فولاد سنگان به همراه دارد و همچنان با وجود محدودیت‌ها، این خسارت‌ها ادامه دارد. در حال حاضر اصلی‌ترین موانع تولید برای  فولاد سنگان، قطعی و محدودیت برق است. اگر برق قطع نشود، افت تولید به خصوص در بخش کنسانتره سازی  با برنامه‌ریزی تا پایان سال قابل جبران است. خوشبختانه در چند روزی که محدودیت برق کاهش پیدا کرد، رکورد تولید  18  هزار و سیصدتن در بخش گندله سازی زده شده است واین در حالی است که ظرفیت اسمی تولید روزانه کارخانه، 15 هزار و هشتصد تن طراحی شده است.

وی باذکر اینکه درسال گذشته با کاهش دمای هوا با مشکل قطعی گاز همراه بودیم گفت: شاید در سال جاری دولت جدید  تدابیری برای این امر اتخاذ کند، اما با این وجود برای قطعی احتمالی گاز، در حال برنامه ریزی هستیم. در سال گذشته به دلیل کمبود گاز، تولید متوقف شد.

مدیرعامل فولاد سنگان اذعان نمود:  در حال حاضر 1500  نفر به طور مستقیم و 6 هزار نفر به طور غیر مستقیم در شرکت فولاد سنگان مشغول به کار هستند؛ علی رغم اینکه صنعت فولاد یک صنعت نوپا در این منطقه به شمار می‌رود؛ اما بیش از 90 درصد نیرهای ما بومی هستند. در حال حاضر با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از نیروهای کار شرکت فولاد سنگان جوان هستند، برای ساخت مسکن نیز در حال پیگیری هستیم و در این راستا از وزارت راه و شهرسازی درخواست حمایت شده است.

وی ابراز داشت: این شرکت با مجتمع سنگ وآهن سنگان قرارداد بلند مدت دارد. تمامی برنامه ها بر این اساس برنامه ریزی شده است. نحوه کار شرکت فولاد سنگان با سایر فولادسازها متفاوت بوده، به طوری که هدف اصلی این شرکت، تامین پایدار و حداکثری مواد مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه است. این درحالیست که هدف سایر صنایع معدنی، ایجاد سودآوری بوده و در این راستا به دنبال صادرت هستند. هنگامی که بتوانیم مواد اولیه فولاد مبارکه را با حداکثر ظرفیت و به موقع تامین کنیم، نقشی در ثبات بازار خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: این شرکت به دلیل اینکه در ابتدای زنجیره قرار دارد، میزان مصرف آب در آن کم است. با این وجود برای صیانت از آب‌های زیرزمینی، برای تامین آب از پساپ‌ها ی پایدار برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل فولاد سنگان اعلام داشت: این نکته قابل ذکر است که در کارخانه کنسانتره سازی فولاد سنگان برای اولین بار در کشور، سیستم فیلتر پرس باطله خشک را راه اندازی نمودیم، به نحوی که با توجه به کم آب بودن منطقه، حدود 80 درصد آب به چرخه تولید بر خواهد گشت و عملا تعهد این شرکت را در صیانت از آب و منابع آبی نشان میدهد.

این مدیر باتدبیربیان کرد:   یکی از چالش‌های پیش روی صنعت فولاد کشور حمل‌ونقل است، حداکثر ظرفیت حمل‌ونقل در شرکت فولاد سنگان 9 هزار تن در روز است؛ این در حالیست که رکود تولید در این شرکت، هجده هزار تن در روز است. عملا بین میزان تولید و میزان حمل‌ونقل، یک خلا وجود دارد. اگر در این راستا از حمل‌ونقل جاده‌ای استفاده شود، قطعا تبعاتی همچون از بین رفتن زیرساخت‌ها، خطرات جاده‌ای و… به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر فولاد مبارکه در زمینه دو خطه کردن محور سنگان تا خواف پیشگام شده است؛ البته در این راه نیازمند حمایت وزارت راه و شهرسازی هستیم تا در زمینه تامین سرمایه، این پروژه را حمایت کنند. باید به این نکته توجه کرد، برای ایجاد زیرساخت‌ها به خصوص حمل‌ونقل و تامین انرژی، نباید تنها صنایع پیش‌قدم باشند، این امر نیازمند حمایت دولت است.

مدیرعامل مجتمع سنگ وآهن سنگان بااشاره به شعار سال گفت: با توجه به شعار سال 1400 مبنی بر (تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها) که از سوی مقام معظم رهبری بیان شد، این شعار سر لوحه کار فولاد سنگان قرار گرفت؛ به طوری که تولید فولاد سنگان در سه ماه اول سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، 65 درصد رشد کرد. این میزان تولید با 200  درصد سود همراه بوده است.

وی خاطر نشان کرد: دو برنامه توسعه‌ای تا پایان سال طراحی شده که منتظر دریافت مجوزهای آن هستیم. با اجرای این برنامه‌های توسعه‌ای، برای بیش از 250 نفر شغل ایجاد خواهد شد. همچنین شرکت فولاد سنگان به دنبال ایجاد شغل از راه های دیگر نیز هست؛ به عنوان مثال فولاد سنگان 100 میلیارد ریال در صندوق کارآفرین امید سپرده گذاری نموده تا این صندوق 2 برابر مبلغ آن را با بهره تک رقمی به صنایع پایین دستی، خدماتی و… برای ایجاد اشتغال در شهرستان پرداخت کند.

امرائی با اشاره به محرمیت زدایی منطقه  ابراز داشت: حضور اثرگذار در کاهش محرومیت های فرهنگی من جمله، ساخت مدارس مهر هفتگانه فولاد سنگان، انتخاب بعنوان معین اقتصادی منطقه خواف به واسطه حضور قوی و موثر در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و… حضورموثر در انجام امور مربوط به توسعه آموزشی به واسطه انتخاب بعنوان معین مهارتی، مشارکت در طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی، مشارکت در ایجاد چهاربانده شدن جاده خواف به تربت حیدریه ، کمک به تامین جهیزیه 110  نوعروس در منطقه در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص ترویج ازدواج آسان و تهیه 510 تبلت جهت دانش آموزان کم بضاعت منطقه با هدف توسعه عدالت آموزشی و کمک به هموطنان زلزله زده کشور و…

وی با اعلام مشکلات عدید موجود بیان کرد: در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که در بخش زیرساخت‌های شهر و روستاهای خواف وجود دارد، قصد داریم تعداد 60 کلاس درس را بازسازی نماییم. گفتنی است، با توجه به شیوع بیماری کرونا ، خرید دستگاه اکسیژن ساز جهت بیمارستان امام رضا (ع) مشهد ، تجهیز آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان 22 بهمن شهرستان خواف و تجهیز مراکز درمانی و بهداشتی در شهرستان خواف و همچنین مرکز واکسیناسیون کووید 19  در خواف گوشه ای از حمایت ها و اقدامات  شرکت فولاد سنگان در راستای عمل به مسئولیته ای اجتماعی است.

مدیرعامل مجتمع سنگ وآهن سنگان در پیایان ضمن یاد آوری شعار رئیس جمهور دولت سیزدهم که ایران قوی است گفت:  قطعا به گفته مقام معظم رهبری یکی از راه‌های قوی بودن، تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها است. ایران قوی با افزایش تولید، ایجاد اشتغال و تولید ثروت، افزایش تولید ناخالص ملی، افزایش درآمدسرانه و… شکل می‌گیرد. در حال حاضر از سویی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های در کشور وجود دارد که اگر اجرایی شوند، باعث مانع زدایی خواهند شد. از سوی دیگر، برخی از دستورالعمل‌ها باعث ایجاد مانع در تولید می‌شوند که باید یک نظارت و سیاست‌گذاری جدید در آن به خصوص در حوزه صنعت و معدن اتخاذ شود. صنعت فولاد با تمامی بخش‌ها مانند خودرو، لوازم خانگی، ساخت و ساز و… در ارتباط است. به همین دلیل باید نگاه ویژه ای به تولید، ایجاد ثبات در قیمت گذاری، حمل و نقل و تامین انرژی در این صنعت شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار