دنبال امتیازگیری از برجام از طریق شورای حکام نباشید
کد خبر: 1061359
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S6h
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
روسیه خطاب به غرب
در پی ادعای دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تضعیف فعالیت‌های این سازمان در ایران و تلاش برای کشاندن پرونده هسته‌ای به شورای حکام، مقامات روسیه به غرب هشدار دادند دنبال امتیازگیری از برجام از طریق شورای حکام نباشند.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: در پی ادعای دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تضعیف فعالیت‌های این سازمان در ایران و تلاش برای کشاندن پرونده هسته‌ای به شورای حکام، مقامات روسیه به غرب هشدار دادند دنبال امتیازگیری از برجام از طریق شورای حکام نباشند.

در حالی که امریکا و متحدان اروپایی آن تلاش می‌کنند با متهم کردن ایران به توسعه برنامه هسته‌ای و ترک میز مذاکرات هسته‌ای، فشار‌ها به تهران را افزایش دهند، روس‌ها نسبت به عواقب این تحرکات هشدار می‌دهند. معاون وزیر خارجه روسیه ضمن بیان اینکه با رابرت مالی، نماینده امریکا در امور ایران درباره مذاکرات احیای برجام رایزنی می‌کند، گفت: «مسکو به غرب هشدار می‌دهد که به فکر گرفتن امتیازات از این مسئله از جمله از طریق شورای حکام نباشد.» به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف با اشاره به درز اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در رسانه‌های امریکایی گفت: «ما به همکاران غربی خود نسبت به امتیازگیری بیشتر در زمینه تدوین برخی فرمول‌های محکوم‌کننده علیه ایران که ممکن است در قطعنامه فرضی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گنجانده شود، هشدار می‌دهیم.» وی افزود: «می‌دانیم که محافل غربی در این زمینه در حال هماهنگی هستند. در گفت‌وگوی آتی با رابرت مالی، موضع خود را بیان خواهیم کرد.» این دیپلمات روس سپس بر لزوم حفظ خویشتنداری و پیگیری مداوم و با حوصله سازش تأکید کرد. وی خواستار ممانعت از برخورد احساسی نسبت به احیای برجام شد و گفت: «مصالحه ضرورت دارد و هیچ‌گونه بازنگری در توافقنامه‌های قبلی نباید صورت بگیرد.» ریابکوف با بیان اینکه تمرکز گفت‌وگوی امروز او با مالی در مسکو بر از سرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام خواهد بود که وقفه زیادی در آن ایجاد شده، ابراز امیدواری کرد طرف امریکایی رویکردی متعادل و منطقی را اتخاذ کند و با اظهارات و اقدامات خود اوضاع را پیچیده‌تر نکند. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی هم روز چهارشنبه در پیامی که در صفحه توئیتری خود منتشر شد، تأکید کرد: «در جلسه روز دوشنبه هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بر موضوع ایران متمرکز است، اعضا نباید تحت هیچ شرایطی موجب شوند که این جلسه تأثیر منفی بر چشم‌انداز مذاکرات وین درباره برجام بگذارد.» از سوی دیگر، نماینده ویژه امریکا در امور ایران دیروز به مسکو سفر کرد تا با مقام‌های روسیه درباره برنامه هسته‌ای ایران و ضرورت بازگشت دوجانبه به برجام گفتگو کند. رابرت مالی همچنین قرار است پس از مسکو برای گفتگو درباره برجام به پاریس نیز سفر کند.
جلسه هفته آینده شورای حکام درباره ایران در حالی برگزار می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه شب مدعی شد فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است. گروسی در این گزارش مدعی شده است: «من به طور فزاینده‌ای نگران هستم که مسائل مربوط به سایت‌های اعلام نشده، حل نشده باقی بماند و ایران باید آن‌ها را هر چه سریع‌تر حل کند.» روزنامه وال‌استریت ژورنال نیز خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در دو گزارش محرمانه اعلام کرده است ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مرتبط هسته‌ای را مسدود کرده است و به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. بر اساس این گزارش، «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین برآورد کرده که ذخایر اورانیوم ۲۰درصد غنی‌سازی شده ایران به ۳/۸۴ کیلوگرم رسیده باشد که سه ماه پیش این میزان ۳/۶۲ کیلوگرم بوده است.» آژانس اتمی و غرب همواره تلاش کرده‌اند با اتهام‌زنی به ایران و غیرصلح‌آمیز خواندن برنامه هسته‌ای این کشور، فشار‌های بین‌المللی علیه تهران را افزایش دهند. این بار نیز در آستانه مذاکرات احتمالی ایران با اعضای برجام، این تحرکات در دستور کار قرار گرفته است تا شاید بتوانند امتیازاتی از تهران بگیرند. این درحالی است که مقامات ایران هشدار داده‌اند اگر غربی‌ها خارج از چارچوب برجام، دنبال امتیازگیری باشند، تیم ایرانی میز مذاکرات را ترک خواهد کرد.
واکنش ایران به آژانس
در پی اتهامات بی‌اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی به این اتهامات واکنش نشان داد. به گزارش فارس، کاظم غریب‌آبادی در واکنش به انتشار گزارشات برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرد و کاملاً همراستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شود.» غریب‌آبادی تأکید کرد: «از آنجا که سایر طرف‌ها به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای در حوزه رفع تحریم عمل نکرده‌اند و سیاست اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه امریکا نیز ادامه دارد، هیچ کس نمی‌تواند توقف این فعالیت‌ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.» وی همچنین از اقدام مدیرکل آژانس در گزارش موضوع مربوط به ثبت داده‌های فراتر از پادمان انتقاد کرد و گفت: «این اقدام فقط برای سه ماه با آژانس تفاهم شده بود و مبنای آن نیز کاملاً سیاسی بوده است؛ موضوعی که نه حقی برای آژانس ایجاد می‌کند و نه تکلیفی برای ایران.» ایران همواره اعلام کرده است برنامه هسته‌ای را در مسیر صلح‌آمیز و در چارچوب توافق با آژانس ادامه می‌دهد، اما این سازمان بین‌المللی تحت فشار غربی‌ها هر از گاهی گزارش‌های منفی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان ارائه می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار