این رویه احسن را فراشخصی کنید
کد خبر: 1061126
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S2w
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
محمدصادق فقفوری

رئیس قوه قضائیه در شورای عالی قضایی گفته است هر روز «حداقل» به ۱۰ پیام مردمی تا حصول نتیجه رسیدگی شخصی می‌کند و اینکه پیام‌های زیادی را هم برای رسیدگی به سایر بخش‌های قوه قضائیه ارجاع می‌دهد. این رویه بسیار مستحسن و مبارک است؛ اما دقت به یک نکتهِ ظریفِ نهفته در دل آن هم خالی از لطف نیست.
«منطوق» قاضی‌القضات خبر از دغدغه‌مندی، روزآمدی و تحول می‌دهد و از همین حیث سزاوار ستایش است. پربیراه نیست که در افواه مجازی و حقیقی پیچیده که رئیس جدید دستگاه قضا فراتر از انتظارات و تصورات پیشینی ظاهر شده است؛ چه همگان نظاره‌گر اقدامات بدیع و راهگشای ایشان هستند. اما «مفهوم» اظهارات رئیس قوه قضائیه قدری تأمل‌برانگیز است: رسیدگی روزانه و شخصی به ۱۰ پیام، معنای دیگرش آن است که فرصت رسیدگی به چند ده، چند صد و احیاناً چندهزار پیام نیست!
به بیانی صریح‌تر، اوضاع قوه قضائیه پس از دو سال تحول و بهبود، ایجاب می‌کند عالی‌ترین مقام قضایی با ایثار و فروتنی دست به کار شود و روزانه ۱۰ مورد از مشکلات مردمی را به طور شخصی رسیدگی کند، اما به جبر کمبود وقت و جبر‌های دیگر، انبوهی از مشکلات مردمی همچنان رسیدگی نشده باقی می‌ماند. بحث این نوشته کوتاه واکاوی درباره علل رخداد انبوه مشکلات قضایی که رسیدگی ویژه می‌طلبد، نیست، فقط عجالتاً می‌توان نوشت افزایش سرعت بهبود در دستگاه مهم قضایی نیازمند اقدامات «فراشخصی» است. درست است که رویه قاضی‌القضات، الگویی برای سایر دست‌اندرکاران قضایی است (که باید هم اینچنین باشد)، و درست است که فراگیری این رویه نیکو می‌تواند مشکلات فراوان مردم را هنگام مراجعه به بخش‌های گوناگون دستگاه قضایی متمایل به صفر کند، اما این درست نیست که تنها چاره حل مشکلات قوه قضائیه متوقف بر رسیدگی شخصی رئیس قوه قضائیه به مشکلات مردمی است.
ساز و کار‌ها و اشخاص در قوه قضائیه باید به گونه‌ای عمل کنند که از اساس مشکلی برای مراجعان به قوه قضائیه پیش نیاید؛ از این گزاره آرمانی که بگذریم، یک امکانِ دم‌دستی و دست‌یافتنی هم وجود دارد: رئیس قوه قضائیه همه مقامات عالی قضایی را در تمام کشور، از رؤسای مجتمع‌های قضایی گرفته تا دادستان‌ها، مأمور کند خارج از وقت اداری به مشکلات مردمی رسیدگی و گزارش آن را هم ارائه کنند؛ گزارشی که نه کلیشه‌ای باشد، نه به درد ارتقا یافتن در مناصب شغلی بخورد و نه اینکه آمیخته به هدف غیرخالص دیگری باشد که کار پر اجر رسیدگی به مشکلات مردم را آمیخته به غش کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار