والیبال پای مربی ایرانی بایستد
کد خبر: 1061098
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S2U
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
فریدون حسن

در حالی تیم ملی والیبال امروز به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد که این رشته بعد از سال‌ها چشم انتظاری بالاخره روی خوش خود را به سرمربی ایرانی نشان داد. بعد از نتایج ضعیف لیگ ملت‌ها و المپیک با هدایت مربی خارجی، فدراسیون والیبال سرانجام زیر فشار افکار عمومی و منتقدان والیبال هدایت تیم ملی را به دست یک مربی کاربلد ایرانی داد.
چند سال قبل وقتی رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای تیم جوانان والیبال که اتفاقاً سرمربی‌شان همین بهروز عطایی، سرمربی فعلی تیم ملی بود از لزوم استفاده والیبال از ظرفیت‌های داخلی و مربیان ایرانی گفتند، متأسفانه کسی در فدراسیون والیبال گوش به حرف نبود و به‌رغم کسب نتایج خوب مربیان ایرانی با تیم‌های جوانان و نوجوانان در مسابقات بین‌المللی همواره هدایت تیم ملی بزرگسالان به دست خارجی‌ها سپرده می‌شد. تصمیمی که طی چند سال گذشته فقط با شکست والیبال همراه بود و حتی به سقوط والیبال اوج گرفته ایران نیز منجر شد.
حالا، اما داستان فرق کرده و هدایت تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا به دست مربی ایرانی افتاده است. اتفاقی که قرار بود با بازگشت داورزنی به فدراسیون والیبال برای المپیک رخ دهد، اما اصرار جناب رئیس به استفاده از مربی خارجی با هدف رسیدن به سکوی المپیک مانع از تحقق آن شد و نتیجه آن هم شکست بود. داورزنی حالا رو به مربی ایرانی آورده، اما نکاتی را نباید فراموش کند و آن اینکه مربی ایرانی نیازمند حمایت است. حمایتی که ابتدا باید از سوی فدراسیون صورت گیرد و به‌طور قاطع و کامل باشد.
نکته دومی که باید مورد توجه فدراسیون والیبال باشد اینکه مربی ایرانی مانند همکاران خارجی خود فرصت داشته باشد. بهروز عطایی با اکثر بازیکنان تیم ملی در رده جوانان کار کرده، اما هستند برخی از بازیکنان بجا مانده از تیم ملی قبلی که سابقه کار با او را ندارند و ممکن است این عدم هماهنگی و فرصت کم تا شروع مسابقات قهرمانی آسیا باعث شود که تیم ملی آن نتیجه مورد انتظار را کسب نکند. بنابراین باید به کادر فنی ایرانی تیم ملی فرصت داد تا بتواند داشته‌ها و دانش خود را نشان دهد و تیم را به درستی در دست بگیرد.
بدون تردید اگر کادر فنی تیم ملی و مهم‌تر از همه سرمربی تیم به حمایت قاطع فدراسیون و برخورداری از فرصت مناسب برای اجرای برنامه‌ها دلگرم باشد، می‌تواند شایستگی‌های خود را بیش از پیش نشان دهد و کاری کند که موفقیت‌های قبلی برای والیبال کشور تکرار شود و نام والیبال ایران بار دیگر در سطح اول والیبال جهان مطرح شود.
مسابقات قهرمانی آسیا اولین فرصت برای کادر فنی ایرانی تیم با یک تیم جوان شده و پرانگیزه است. تیمی که امید زیادی به موفقیت آن می‌رود. تیمی که حاصل پوست‌اندازی والیبال و میدان دادن به کاربلدان است. ظرفیت داخلی والیبال ایران حالا این فرصت را دارد که خودنمایی و ثابت کند که می‌تواند. کسب عناوین قهرمانی و سوم جهان در رده‌های جوانان و نوجوانان طی سال‌های اخیر نشان از توانایی‌های مربیان کشورمان دارد. توانایی‌هایی که حالا فرصت ظهور در رده بزرگسالان را پیدا کرده و می‌تواند والیبال کشورمان را دوباره به اوج برگرداند. منتظر درخشش دوباره والیبال ایران در آسیا و جهان با توانمندی مربیان کاربلد ایرانی باشید. این یک واقعیت است که با حمایت فدراسیون و فرصتی که به مربیان بومی‌مان می‌دهیم، بتوانیم بار دیگر خودنمایی کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار