فرصت ۲هفته‌ای «رئیسی» برای معرفی وزرا
کد خبر: 1057728
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RA8
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷

رئیس‌جمهور حداکثر دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف مهلت دارد لیست وزرا را به مجلس تقدیم کند، البته می‌تواند از این فرصت دوهفته‌ای استفاده کند یا اینکه در همان روز تحلیف اسامی را ارائه دهد.
به گزارش تسنیم، سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی چگونگی برگزاری مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران را تشریح کرد و گفت: پس از مراسم تنفیذ طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی مراسم تحلیف یا سوگند رئیس‌جمهور در مجلس برگزار خواهد شد. مطابق این اصل قانونی مراسم باید در نشست علنی مجلس برگزار شود و حتماً رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان نیز در این مراسم حضور پیدا کنند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به حضور میهمانانی از کشور‌های مختلف در این مراسم، گفت: اگرچه باوجود کرونا تردد بین‌المللی میان کشور‌ها پایین است، اما تعداد بسیاری از مقامات و شخصیت‌های سیاسی جهان از حضور در این مراسم استقبال کردند. موسوی با بیان اینکه براساس آمار اعلام‌شده تا این لحظه ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور جهان اعلام آمادگی برای حضور در مراسم تحلیف کردند، عنوان کرد: از بین این مقامات ۱۰ رئیس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رئیس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ نفر از وزرای دیگر کشورها، همچنین فرستاده ویژه و نواب رؤسای مجالس، رؤسای کمیسیون‌ها و هیئت‌های پارلمانی در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.
وی همچنین افزود: رؤسای مقامات ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای، نماینده دبیرکل سازمان ملل، رئیس اوپک و مقاماتی از IPU، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین‌المجالس کشور‌های اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D۸ برای حضور در این مراسم دعوت شدند و اعلام آمادگی کردند.
وی همچنین درباره زمان معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس از سوی رئیس‌جمهور جدید، توضیح داد: براساس ماده (۲۰۲) آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس‌جمهور حداکثر دو هفته مهلت دارد لیست وزرای پیشنهادی را به مجلس تقدیم کند، البته رئیس‌جمهور می‌تواند از این فرصت دو هفته‌ای استفاده کند یا اینکه در همان روز تحلیف اسامی را ارائه دهد. مجلس یک هفته پس از معرفی دولت باید جلسات علنی خود را برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آغاز کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار