چه کتابی برای درک بهتر «غدیر» بخوانیم
کد خبر: 1056800
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QvA
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۳
نوید پارسا

مطالعه در باب غدیر در آستانه عید ولایت همزمان با هفته ولایت می‌تواند به عمیق‌تر شدن درک این مسئله کمک کند.
امیرمؤمنان على (ع) اقیانوس ناپیدای کرانه‌اى است که جنبه‌هاى مختلف اخلاق بشرى در آن موج مى زند. شخصیت الهى این پیشواى سترگ به حدى برجسته است که در کلمات و آثار گوناگون به عنوان الگو معرفى شده است. در آستانه عید ولایت معرفی چند کتاب در اینباره خالی از لطف نیست.
پرتوی از فضائل امیرالمؤمنین (ع) در قرآن
پیامبر گرامى اسلام (ص) در احادیث فراوانى او را ستوده و به فضائل و مناقبش، تصریح فرموده است. در صدر همه معرفى‌ها آیاتى است که در قرآن کریم در شأن و منزلت على (ع) و ذکر برجستگى‌هاى شخصیتى وى آمده است. کتاب «پرتوی از فضائل امیرالمؤمنین (ع) در قرآن» این آیات را به ترتیب، نقل و بر اساس منابع معتبر، شرح و تفسیر کرده است. این کتاب، اثر سیدابوالحسن مطلبی می‌باشد که توسط مؤسسه بوستان کتاب قم، منتشر شده است.
ولایت علی (ع) در قرآن کریم و سنت
کتاب «ولایت علی در قرآن کریم و سنت» نوشته علامه مرتضی عسکری و توسط دانشکده اصول دین منتشر شده است. در این کتاب با استناد به برخی آیات قرآنی، احادیث و کتاب‌های شیعه و سنی، نقش و جایگاه امام علی (ع) و ولایت او (و امامان بعد از او) تبیین و بررسی شده است.
«شمیم ولایت» علامه جوادی‌آملی
کتاب «شمیم ولایت» تألیف علامه جوادی‌آملی تحلیلی از مقام ولایت علی (ع) از دیدگاه قرآن کریم است. نویسنده با اشاره به معنا و مفهوم ولایت معتقد است این موضوع تحقق خارجی نیز داشته و قرآن مصادیق ولایت خدا، ولایت شیطان، ولایت مؤمنان و ولایت کافران را بازگو کرده است. وی پس از بیان اسباب تحقق ولایت و رابطه معرفت و ولایت، عبادت و ولایت و موانع ولایت، شرحی در باب ولایت تشریعی و تکوینی و مقام ولایت و امامت حضرت علی (ع) ارائه داده است. نویسنده، ولایت فقیه را تداوم مقام امامت می‏داند. این کتاب توسط نشر اسراء، منتشر و روانه بازار گردیده است.
«تفسیر ولایی قرآن کریم»
کتاب تفسیر ولایی قرآن کریم تألیف و تحقیق عبدالصمد ساکی و نشر طوبی محبت، تفسیر آیات قرآنی نازل شده در زمینه اثبات ولایت و امامت امام علی (ع) و امامان معصوم (ع) با استناد به منابع تفسیری و روایی شیعه و اهل‌سنت است. در این مجموعه به شرح و بررسی آیات ولایی در کل قرآن کریم پرداخته شده و با استناد به تفاسیر شیعه و اهل‌سنت و منابع روایی آن‌ها ابعاد مختلف شخصیت و مقام معنوی و ولایی آنان و نیز اثبات امامت آنان، مورد بحث و بررسی قرآنی و روایی قرار گرفته است. از آنجا که این کتاب، به ادعای مؤلف، تتبع کامل شده و اکثر کتاب‌های مورد اشاره در این موضوع بررسی شده است، برای محققان و پژوهشگران، گزینه مناسبی برای تحقیقات بیشتر و صحت و سقم آیات مورد اشاره خواهد بود. بنابر گفته محقق این کتاب، کتاب حاضر حاصل زحمات و تلاش بیش از هشت سال تحقیق و ویراستاری مجدد در خصوص آیات مربوط به حضرت مولا امیرالمؤمنین علی (ع) و ائمه طاهرین (ع) در قرآن مجید است که با بررسی و تحقیق در حدود ۴۰۰ کتب منبع و مرجع مستند شیعه و سنی در راستای اثبات ولایت حضرات ائمه اطهار (ع) بر اساس سوره‌ها در چهار جلد تنظیم و جمع‌آوری شده است.
«ولایت در کتاب و سنت»
کتاب ولایت در کتاب و سنت نوشته غلامرضا مغیثه با تدوین پژوهشکده حج و زیارت و از سوی مؤسسه فرهنگی- هنری مشعر منتشر شده است. بررسی مسئله ولایت امام علی (ع) از منظر کتاب و سنت، موضوع این کتاب است. این مجموعه در دو بخش تنظیم شده که هر بخش دارای چند فصل است: بخش نخست درباره نقد و بررسی ادله خلافت ابوبکر از منظر اجماع، کتاب و سنت است و در بخش دوم دلایل خلافت امام علی (ع) مطرح می‌شود. در فصل اول بخش دوم، آیات قرآنی درباره امامت حضرت علی (ع) بررسی شده و در فصل دوم، با استناد به چهار حدیث، ولایت آن حضرت اثبات شده است. همچنین در هر بخش به مهم‌ترین شبهات درباره همان بحث، پاسخ داده می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار