تمرکز صراف‌نما‌ها در استان‌های مرزی
کد خبر: 1056670
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qt4
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹

رئیس کانون صرافان با بیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۹ قریب ۳هزارو ۴۰۰‌صرافی متخلف و غیرمجاز شناسایی شده است، گفت: عمده این متخلفان ارزی در استان‌های مرزی مشغول معاملات غیرمجاز و کلاهبرداری بوده‌اند.
به گزارش ایلنا، احمد لواسانی در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه کلمه صرافی فقط به مؤسسه‌ای اطلاق می‌شود که دارای مجوز مدت‌دار از بانک مرکزی باشد، گفت: هر صرافی که این مجوز را نداشته باشد در حقیقت یک واحد غیرمجاز معامله‌گری ارز تلقی می‌شود و نباید نام صرافی بر آن نهاده شود.
وی با بیان اینکه بر اساس قوانین پولی و بانکی و قانون برنامه پنجساله توسعه مجوز صرافی صرفاً باید از کانال بانک مرکزی داده شود، گفت: طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر نوع خرید و فروش ارز خارج از چارچوب تعیین شده بانک مرکزی، در حکم قاچاق ارز است.
رئیس کانون صرافان با بیان اینکه به همت سربازان گمنام امام زمان (عج) از سال ۹۰ تا ۹۹ با ۳ هزارو ۴۰۰‌صرافی و معامله‌گران ارزی متخلف و غیرمجاز برخورد شده است، عنوان کرد: ازاین تعداد هزارو ۵۸۰‌در شهرستان‌ها بوده و مابقی آن‌ها در تهران مورد شناسایی وزارت اطلاعات قرار گرفته است.
لواسانی با اشاره به اینکه پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و خراسان‌رضوی بیشترین تعداد صراف متخلف و غیرمجاز را داشته است، تأکید کرد: معامله‌گران غیرمجاز ارز عمدتاً به منظور خروج سرمایه و ارز و نیز تأمین مالی قاچاق در استان‌های مرزی نامبرده مستقر بوده‌اند.
رئیس کانون صرافان با بیان اینکه از زمان تأسیس کانون صرافان قریب ۱۰ سال می‌گذرد و این کانون در طول این مدت وظیفه آموزش، اطلاع‌رسانی و حل اختلاف دعاوی بین متقاضیان ارز و صرافی‌ها را بر عهده داشته است، گفت: معامله‌گران ارز برای احراز صلاحیت صرافی مورد نظر خود می‌توانند با مراجعه به سایت و اپلیکیشن کانون صرافان از سلامت و صحت معامله خود اطمینان حاصل کنند. وی با بیان اینکه در حال حاضر کلاهبرداران ارزی در پوشش نام صرافی عمدتاً در بستر فضای مجازی فعال هستند، عنوان کرد: بخش آی‌تی کانون صرافان روزانه به شکل مستمر در حال پایش صرافان غیرمجاز و معرفی آنان به اداره نظارت بانک مرکزی و سایرنهاد‌های نظارتی است. لواسانی با بیان اینکه بعضاً در یک‌ماه ۳۰۰‌الی ۴۰۰‌صراف‌نما توسط این کانون در فضای مجازی شناسایی شده است، عنوان کرد: در شرایط تحریمی، هر صرافی که در زمینه نقل و انتقال ارز (خواسته یا ناخواسته) مرتکب تخلف و خروج سرمایه شود قطعاً مهره دشمن در جنگ اقتصادی خواهد بود و این کانون به شدت با آنان برخورد خواهد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار