شهیدی که برای جبهه رفتن به امام خمینی نامه نوشت
کد خبر: 1056238
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qm6
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
گفت و گوی "جوان" با برادر شهید "سید علی حسینی" از شهدای دفاع مقدس
شهید سید علی حسینی سال 1346 در روستای سادات محله بابلسر متولد شد. وی مانند بسیاری از نوجوانان زمان انقلاب وقتی دم مسحایی امام خمینی(ره) به مشامش رسید به ندای امامش لبیک گفت و با اینکه 15 سال بیشتر از سنش نمی گذشت داوطلبانه به جبهه رفت و در مناطق مختلف عملیاتی حضور یافت.
زینب محمودی عالمی

شهید سید علی حسینی سال 1346 در روستای سادات محله بابلسر متولد شد. وی مانند بسیاری از نوجوانان زمان انقلاب وقتی دم مسحایی امام خمینی(ره) به مشامش رسید به ندای امامش لبیک گفت و با اینکه 15 سال بیشتر از سنش نمی گذشت داوطلبانه به جبهه رفت و در مناطق مختلف عملیاتی حضور یافت و عاقبت سال 1365 در سن 19 سالگی به شهادت رسید. آنچه می خوانید همکلامی ام با  "سید عبدالله حسینی" برادر شهید سید علی حسینی است که از نظرتان می گذرد.

چند برادر و خواهر دارید و چند سال با شهید فاصله سنی دارید؟

 شش برادر بودیم و دو خواهر داریم. شهید چهارمین فرزند بود. من سه سال از سید علی بزرگتر هستم. پدرم کشاورز بود . اهل روستای سادات محله بابلسر هستیم. حدود سیصد سال پیش اجدادمان از اهواز به این روستا مهاجرت کردند. روستای ما یازده شهید دارد که هفت شهید از خاندان حسینی هستند. سه جانباز بالای هفتاد درصد داریم و 10 جانباز از 25 درصد و یک آزاده داریم. اکثرمردم محل مذهبی هستند. البته مرحوم آیت الله هادی روحانی نماینده فقید ولی فقیه در مازندران قبل از انقلاب پایه گذار فعالیت های انقلابی و مذهبی در این روستا بودند.

مشوق جبهه رفتن سید علی چه کسی بود؟

قبل از تشکیل پایگاه مقاومت بسیج عضو انجمن اسلامی بودم بعد فرمانده پایگاه بسیج روستای مان شدم. اولین بار من به جبهه کردستان رفتم و سه سال ماندم ولی سید علی به جبهه رفت و آمد می کرد. دانش آموز سال اول دبیرستان بود که به جبهه رفت. شانزده ماه سابقه جبهه داشت. هم زمان سه برادرجبهه بودیم.

دم مسیحایی امام خمینی باعث پرورش چنین جوانانی بود که عاشق جبهه بودند. سید علی برای امام خمینی(ره) نامه نوشته بود وضعیت خانواده را شرح داد که پدرم فقیر است و شش برادریم من می خواهم جبهه بروم پدرم نمی گذارد! امام خمینی جواب نامه را دادند که رعایت حال پدررا داشته باشید. علی  نامه را به پدر نشان داد پدروقتی نامه امام را دید مانع نشد وعلی به جبهه رفت.

سید علی مسئول کتابخانه مسجد محل بود اهل مطالعه بود. گروه تئاتر تشکیل داده بود. شناخت کامل نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی داشت.

چه مناطق عملیاتی حضور داشتند؟

عملیات کربلای یک فرمانده دسته بود مجروح شد. کردستان ، مریوان و دزلی بود. آخرین باربه  فاورفته بود که شهید شد. چهار روز بعد از شهادتش پیکرش را آوردند. 24 مهر شهید شد 29 مهرماه  سال 1365 درگلزار شهدای سادات محله دفن شدند. 24 شهید روستای سادات محله دفن هستند  که یازده  شهید مربوط به روستای ما و سیزده شهید روستای همجوار رودبست در گلزار شهدای سادات محله مهمان ما هستند.

نحوه شهادت شان چگونه بود؟

در عملیات کربلای یک منطقه مهران فرمانده دسته بود که مجروح شد به مرخصی آمد حدود بیست روزی در منزل بودند و بعد به جبهه فاو رفت.  در سه راه شهادت که سه راه سعادت هم معروف است سنگری بود که درآن نگهبانی می داد. خمپاره شصت به داخل سنگر اصابت کرد وپشت شان منفجر شد. دست و گردنش قطع شده بود و به شهادت رسید.

چگونه از شهادت شان باخبر شدید؟

 من جبهه کردستان بودم. پانزده روز قبل ازاعزام علی بدرقه ام کرد. چندروز بعد از اعزامم به فاو رفت.  حدود ساعت 9 و نیم در سنگر مشغول گفتگو و شوخی با همرزمانم بودم که حالم منقلب شد گفتم می خواهم به شمال بروم. بچه ها گفتند تازه شمال بودی کجا می روی! به بابلسر رسیدم شب قبلش منزل پسرعمه ام بودیم بیش از 10 نفر از هم محلی ها جبهه بودند همه آمده بودند فقط علی نیامد! گفتم چرا علی نیامد؟ گفتند فردا می آید. پسرعمو مرا کنار کشید از جمع بیرون آمدیم  گفت نمی دانی علی شهید شد! به من گفتند چگونه باخبر شدی گفتم حالم منقلب شده بود گفتم بروم مازندران ببینم چه خبره!  پیکرشهید  را نمی شد شستشو بدهیم با آن وضعیت کفن کردیم داخل سردخانه گذاشتیم. پدرم از طریق آقای بندری که پدر شهید بود باخبر شد.

حضور شهدا را در زندگی روزمره تان می بینید ؟

شهدا زنده اند و هر چه زمان می گذرد حضورشان  ملموس تر می شود.  شهدا در برهه های مختلف زمانی به فریاد ما رسیدند حتی در زندگی شخصی ما حضور دارند. پدرم سال 73 به رحمت خدا رفتند و مادرم سال 82 مرحوم شدند.

قسمتی از وصیت نامه شهید:

ای امت شهید پرور پیرو خط امام باشید که این راه حق و صراط مستقیم است در نماز میخوانیم اهدنا صراط المستقیم یعنی خدایا ما را به راه راست هدایت فرما و بدانید که راه راست و راه پیامبران و معصومین فقط در خط امام (ره) خلاصه می شود. فقط پیرو ولایت فقیه باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار