تصمیم شورای ششم شهر تهران درباره سگ گردانی
کد خبر: 1056223
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qlr
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
سگ گردانی در بوستان‌ها صدای بسیاری از شهروندان را درآورده است و منتخبین شورای جدید تهران می‌گویند مصوبه اخیر شورای پنجم، کارشناسی نشده و شوآف سیاسی است و ما مصوبات به ضرر مردم را لغو می‌کنیم چراکه ترس و وحشت نباید جایگزین احساس آرامش شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: پدیده سگ گردانی مدتی است که در فضای مجازی و حقیقی با واکنش‌های زیادی همراه شده و اخیر هم بیش ۳۵هزار نفر با امضای پویشی در بخش «فارس من» خبرگزاری فارس، خواستار مقابله با سگ‌گردانی در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی شده اند.

شهروندان زیادی در قالب این پویش اعلام کرده اند: «روز به روز شاهد چرخاندن سگ‌ها در معابر عمومی و پارک‌ها و تفریحگاه‌هایی هستیم که برای استفاده همه مردم، از بیت المال مسلمین آماده شده است. فرزندان بسیاری از مردم این سرزمین، به دلیل سگ گردانی از استفاده از فضا‌های تفریحی محروم شده اند و بسیاری از کودکان و زنان هم ذاتا از سگ می‌ترسند و احساس امنیت خود را در معبر عمومی و تفریح گاه‌ها از دست داده اند لذا چه توجیهی دارد که در محیطی که برای زندگی و آسایش انسان‌ها فراهم شده عده‌ای که حیوانات را اسیر خود کرده اند آن محیط را از انسان‌ها سلب کنند و خودخواهانه قلاده سگ خود را گرفته و جولان دهند؟»

مصوبه نصفه و نیمه شورای پنجمی‌ها

شورای پنجم شهر تهران حدود یک هفته پیش یک فوریت جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازی کودکان در بوستان‌های شهر تهران را در صحن شورای شهر به تصویب رساند، ولی این موضوع نه تنها سبب اطمینان خاطر شهروندان نگران نشد بلکه گلایه آن‌ها را هم به همراه داشت چرا که شهروندان معتقدند آرامش آن‌ها با سگ گردانی در بوستان‌ها دچار مشکل شده است و حتی همین تصویب یک فوریتی مصوبه شورای پنجم هم نه تنها کارساز نیست و نوعی شوآف است بلکه ادامه سیاست‌های دوگانه و دوپهلوی آن‌ها محسوب می‌شود که نتیجه موثری نخواهد داشت.

طرح برخورد با سگ گردانی در دستور کار پلیس

البته عزم پلیس برای مقابله با سگ گردانی جزم است. سرهنگ آذین سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری فاتب درباره این موضوع گفت: در پی مطالبات و درخواست بسیاری از شهروندان در تماس با سامانه ۱۱۰ در خصوص برخورد با موضوع سگ گردانی، با توجه به اینکه نگهداری سگ در مجتمع‌های مسکونی موجبات آزار و اذیت سایر سکنه را در پی داشته و همچنین حضور سگ‌ها در پارک‌ها گا‌ها موجب احساس نا امنی و وحشت برای کودکان بوده؛ از این رو طرح برخورد با سگ گردانی در دستور کار پلیس پایتخت قرار گرفته است.

خلاء قانونی نداریم

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت نیز در خصوص چگونگی شکایت از سگ‌گردانی، اظهارداشت: روزانه درباره سگ‌گردانی و مزاحمت‌های ایجاد شده در این رابطه در پارک ها، معابر عمومی و حتی آپارتمان‌ها و محل سکونت، ده‌ها تماس با پلیس برقرار می‌شود.

فرمانده انتظامی پایتخت با بیان اینکه پلیس به عنوان پناهگاه مردم وظیفه رسیدگی به این تماس‌ها را دارد، تصریح کرد: تلاش داریم تا در این رابطه برخورد محترمانه باشد.

مردم خواستار برخورد با سگ‌گردانی در پارک‌ها

وی گفت: مردم خواستار برخورد با سگ‌گردانی در پارک‌ها و معابر عمومی هستند، مواردی وجود دارد که مزاحمت ایجاد شده درباره نگهداری سگ در آپارتمان، زندگی آپارتمانی را برای ساکنان آنجا مختل کرده است، پلیس در این مواقع چه باید کند؟ باید با این موارد برخورد کند لذا برابر قانون با این موارد برخورد می‌کنیم.

فرمانده انتظامی پایتخت اظهار داشت: در قانون اجازه حیوان‌گردانی داده نشده؛ البته ممکن است فردی در ویلا یا باغ یا مکان‌هایی که برای دیگران ایجاد مزاحمت نمی‌کند، سگ نگهداری کند که این موضوع اشکالی ندارد.

سردار رحیمی خاطرنشان کرد: برخی افراد، کشور‌های اروپایی را درباره سگ‌گردانی مثال می‌زنند، باید بگوییم در کشور‌های اروپایی نیز درباره نگهداری و حمل و جابه‌جایی آن قوانین خاص دارد، اینگونه نیست که بگوییم هر فردی هر کاری خواست انجام دهد، قوانین در این رابطه بسیار سخت است و ناقضان قوانین جرایم بسیار سنگینی را باید پرداخت کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در برخورد با سگ‌گردانی خلاء قانونی وجود دارد؟ گفت: خیر در این رابطه هیچ خلاء قانونی وجود ندارد؛ قطعاً اگر مامور جایی دچار اشتباه شود با وی برخورد جدی می‌کنیم.

درباره این موضوع به سراغ پرویز سروری منتخب شورای ششم رفتیم تا نظر شورای شهری‌های جدید هم جویا شویم. وی در این باره گفت: متأسفانه برخی از اعضای شورای پنجم اعلام کرده‌اند که محل سگ‌گردانی در بوستان‌ها در فضای جداگانه باشد و این موضوع فقط برای محدوده محل بازی کودکان ممنوع شده است در حالی که این موضوع معایب زیادی را به همراه دارد.

اقدامات اخیر شورای پنجم کارشناسی نشده و صرفا سیاسی است

منتخب شورای ششم افزود: شورای پنجمی‌ها اعلام کرده‌اند که مکانی را برای سگ‌گردانی در پارک‌ها در نظر می‌گیرند، ولی باید توجه داشت به اینکه اولا فردی که با سگ خود به بوستان آمده می‌خواهد کنار سگش باشد از طرفی برخی سگ‌ها پاکوتاه و برخی مدل گرگی هستند و صاحبان آن‌ها از اینکه بخواهند این سگ‌ها را کنار هم بگذارند، رضایت نمی‌دهند و می‌گویند قطعا این موضوع می‌تواند سبب آسیب به حیوان آن‌ها بشود.

سروری با بیان اینکه اقدامات اخیر شورای پنجم کارشناسی نشده و صرفا سیاسی است گفت: بوستان و پارک‌ها محیط مناسب برای خانواده‌ها هستند و فضایی محسوب می‌شود که خانواده‌ها برای کسب آرامش و تفریح به آن مراجعه می‌کنند و این قضیه در کلانشهر‌هایی مانند تهران بسیار اهمیت دارد چرا که شهروندان می‌خواهند از دود و ترافیک رها باشند و در بوستان‌ها به آرامش برسند.

طبیعتا پدیده سگ‌گردانی در بوستان‌ها آرامش خانواده‌ها را بر هم می‌زند

وی بیان داشت: طبیعتا وجود سگ و یا پدیده سگ‌گردانی در بوستان‌ها آرامش خانواده‌ها را بر هم می‌زند و ما گزارش‌های متعددی درباره جرح در مورد این موضوع داشته‌ایم.

منتخب شورای ششم با اشاره به اینکه قضیه سگ‌گردانی باید در کمیته‌های کارشناسی مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد گفت: بی‌توجهی به موضوع سگ‌گردانی در بوستان‌ها سبب می‌شود پارک‌ها و بوستان‌ها تبدیل به پارک سگ‌ها شود و خانواده‌ها جرأت نکنند به بوستان‌ها بروند چرا که از نگاه آن‌ها بوستان‌ها برایشان ناامن شده است.

درخواست شورای ششمی‌ها از فرمانداری

سروری با بیان اینکه مصوبه اخیر شورای شهری‌ها تا به فرمانداری رود و ابلاغ شود زمان خواهد برد گفت: ما از دوستان در شورای پنجم و فرمانداری تقاضا داریم این موضوع را متوقف کند چرا که فقط بی‌جهت تولید هزینه خواهد کرد و نتیجه‌ای هم نخواهد داشت.

مگر خانواده‌ها فرزندانشان را فقط برای محل بازی به بوستان‌ها می‌آورند؟

منتخب شورای ششم گفت: مگر خانواده‌ها فرزندانشان را فقط برای محل بازی به بوستان‌ها می‌آورند که سگ‌گردانی را در این محدوده‌ها می‌خواهند ممنوع کنند و در سایر نقاط بوستان آزاد باشد.

وی گفت:‌در یکی از شهرستان‌ها خانواده‌ای قصد ورود به آسانسور داشت و همین که دکمه آسانسور را زد یک سگ مدل گرگی با صاحبش در آسانسور بود که با پارس کردن سگ کودک به شدت ترسیده و دچار بیماری شده است.

ترس و وحشت نباید جایگزین احساس آرامش شود

منتخب شورای ششم گفت: بنابراین برای موضوع سگ‌گردانی باید موضوعات مختلف را در نظر گرفت و در بوستان‌ها این امکان وجود ندارد که هم سگ‌گردانی انجام گیرد و هم کودکان و خانواده‌ها حضور داشته باشند. چرا که این موضوع ترس و وحشت بسیاری را به همراه داشته و به نظر اشتباه بزرگی است جای سگ در پارک نیست و بوستان‌ها باید محیط آرامبخش و مفرح برای خانواده‌ها باشد.

امنیت یک اصل است و همه چیز حول این موضوع مد نظر قرار دارد

ناصر امانی، منتخب شورای ششم هم درباره این موضوع به خبرنگار فارس، گفت: پدیده سگ گردانی مطلوب اکثر مردم، کارشناسان و هیچ یک از منتخبین شورای ششم نیست. امنیت یک اصل است و همه چیز حول این موضوع مد نظر قرار دارد.

وی افزود: بوستان و پارک محل تفریح و آرامش شهروندان است و پدیده سگ گردانی آسیب اجتماعی ایجاد می‌کند و امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد لذا باید محدودیت در این زمینه اجرا شود.

امانی گفت: اطفال، زنان و سالمندان از اقشاری هستند که پدیده سگ گردانی بیشتر سبب سلب آرامششان شده و ما هر مصوبه‌ای که سبب آسیب به شهروندان شود و امنیت آنان را به مخاطره اندازد لغو می‌کنیم و مصوبه یک فوریتی اخیر شورای پنجم هم حتما بررسی خواهد شد و آنچه به نفع شهروندان است و آرامش آن‌ها را به همراه دارد مد نظر قرار می‌دهیم و در موردش تصمیم جدید اتخاذ خواهیم کرد.

یک بام و دوهوای شورای پنجمی‌ها در برخورد با سگ گردانی

افراد زیادی برای مقابله با سگ گردانی در بوستان‌ها و پارک‌ها از مدیران شهری درخواست و مطالبه داشته اند، ولی سیاست شورای پنجمی‌ها تاکنون سیاست یک بام و دو هوا بوده و نتیجه‌ای به همراه نداشته است، اما برنامه شورای ششمی‌ها با اظهارنظر‌های آن‌ها تقریبا روشن است و باید دید تا کمتر از یک ماه دیگر که شورای ششم تهران فعالیت خود را آغاز می‌کند، تصمیم جدید برای مقابله با سگ گردانی چیست و آیا شهروندان با مقابله مسوولان و دست اندرکاران با این پدیده آرامش خود در بوستان‌ها را به دست خواهند آورد؟
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار