خاموشی گسترده برق در انتظار مشهد
کد خبر: 1054624
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QM4
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
معاون بهره برداری و توزیع برق خراسان رضوی:
معاون بهره برداری وتوزیع برق خراسان رضوی گفت: به علت افزایش بسیار زیاد گرمای هوا در روزهای پیش رو، این هفته روزهای بسیار سختی را در پیش خواهیم داشت و قطعی برق در استان و بویژه مشهد، گسترده تر خواهد بود.

مهندس عباس آذری  معاون بهره برداری و توزیغ برق خراسان رضوی بیان کرد: به علت افزایش بسیار زیاد گرمای هوا در روزهای پیش رو، این هفته روزهای بسیار سختی را خواهیم داشت و قطعی برق در استان و بویژه مشهد، گسترده تر خواهد بود. در روزهای آینده به علت افزایش استفاده از دستگاه های سرمایشی و بالا رفتن مصرف برق، خاموشی های استان، مطابق برنامه و بدون کاهش زمان قطعی، اعمال خواهد شد اما ممکن است فراتر از برنامه های تعیین شده برق قسمتهایی از مشهد قطع شود. به همین دلیل به استانداری خراسان رضوی نامه زده و پیشنهاد داده ایم که تمام مشاغل استان را تا آخر هفته جاری تعطیل نمایند.

 

وی درخصوص بیان این علت که چرا فراتر از برنامه پیش بینی شده در استان شاهد قطعی برق هستیم، تصریح کرد: گاهی اوقات اتفاق می افتد که برق مشهد بدون برنامه از تهران قطع می شود. به عنوان مثال امروز مطابق جدول اقدام به خاموش کردن برق مناطق کرده ایم، اما به ناگاه از شرکت توانیر تهران که بالادست شرکت توزیع برق خراسان هستند برخی از پست های برق مشهد قطع شد. این پست های برق مناطق بسیار زیادی را برق رسانی می کنند و با این قطع شدن بسیاری از مناطق مشهد برخلاف برنامه از پیش تعیین شده خاموش می شوند. 

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا بدون هماهنگی بامشهد برخی از مراکز پست های برق مشهد قطع می شود، گفت: دلیل این کار این است که افزایش مصرف برق باعث افت زیاد فرکانس می شود و اگر پست برق قطع نشود ممکن است برق کل استان یا قسمتی از کشور قطع شود. به همین دلیل و به ناچار این پست های بزرگ توزیع برق خاموش می شوند. این موضوع باعث می شود که برخی از مناطق شهر خارج از برنامه و جدول از پیش تعیین شده، خاموش و مدت زمان خاموشی نیز نامعلوم باشد و با افزایش فرکانس، برق پست و آن منطقه از شهر وصل می شود. 

 

سخنگوی صنعت برق استان تاکید کرد: به علت افزایش گرمای هوا در روزهای پیش رو یقینا خاموشی های مشهد گسترده تر و فراتر از برنامه تعیین شده خواهد بود. چون گرمای ۴۴ درجه هوا در نیمه ابتدایی تیرماه بسیار زیاد است و دستگاه های سرمایشی بسیار زیادی روشن خواهند بود. امسال نسبت به سال های پیش شاهد افزایش دمای بسیار زیاد و مصرف بالای برق بوده ایم. به عنوان مثال، در فروردین ۱۴۰۰ حدود ۲۳ درصد افزایش برق نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ داشته ایم.

 

وی با اشاره به این موضوع که خنکی هوا در کاهش مصرف برق بسیار تاثیر گذار است، یادآور شد: همانطور که می دانید در شنبه گذشته شاهد بارندگی هرچند به میزان بسیار کمی در مشهد بودیم. همین میزان بارندگی و خنکی حاصل از آن، باعث شد که حدود ۱۵۰ مگاوات برق کمتر در مشهد مصرف شود. در تمام استان نیز شاهد کاهش مصرف برق بودیم. این موضوع باعث شد که خاموشی در شنبه و از ساعت ۱۴ تا ۱۹ اتفاق نیافتد. دستگاه های سرمایشی یکی از مصرف کننده های بزرگ برق در تمام حوزه ها هستند که با افزایش دما وارد گود می شوند و میزان بالایی از برق تولیدی را مصرف می نمایند. 

 

وی با تاکید بر اینکه به صورت پیوسته مراکز پرمصرف مورد رصد قرار می گیرند، اظهار کرد: به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف، تاکنون برق حدود ۲۵۰ اداره که مربوط به برخی اداره کل ها نیز می شده قطع شده است. حتی برخی ادارات چندین بار مشمول این سختگیری ها شده اند. از تمامی مراکز می خواهیم که مصرف برق را مطابق الگوی مصرف انجام دهند. همچنین درحال پیگیری هستیم که مراکزی که می توانند از برق اضطراری و ژنراتورهای تولید برق استفاده نمایند تا حد ممکن از این روش برق مصرفی خود را تامین کنند.

 

وی درخصوص مقابله با دستگاه های تولید رمزارز و جلوگیری از مصرف برق توسط آنها گفت: در خراسان رضوی حدود ۹ هزار دستگاه های تولید رمزارز کشف شده است. میزان برق صرفه جویی شده در این حوزه حدود ۲۰ مگاوات بوده است که این مقدار به مدار مصرف شهری بازگشته است. هرچند بعید نیست که ماینرهای دیگری نیز درحال فعالیت باشند اما در صورت شناسایی، آنها نیز جمع آوری شده و با مالکان آن برخورد خواهد شد. 

 

آذری با اشاره بر اینکه شاید ناراحت ترین افراد از خاموشی های برق در این ایام، مدیران شرکت برق منطقه ای خراسان باشند و در همین جا از مردم عذرخواهی می نمایم، ابراز داشت: در شرایط کنونی چاره ای جز قطع برق در استان نداریم. اگر قطعی های برق اتفاق نیافتد ممکن است به اصطلاح "بلک اوت" شده و هر سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی با قطعی برق روبرو شوند. آنگاه حدود ۷۲ ساعت طول خواهد کشید که این سه استان به مدار بازگردند و این چیزی در حد فاجعه است. از مردم عزیز خواهشمندم که باجدیت بیشتری الگوی مصرف برق را رعایت کرده و اهتمام ویژه ای بر کاهش مصرف برق داشته باشند.

 

منبع:قدس آنلاین خراسان رضوی

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی