لاوروف: غرب می‌خواهد برجامی تغییر یافته به ایران تحمیل کند
کد خبر: 1054097
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QDZ
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
توقف مذاکرات هسته‌ای ایران در وین و اذعان مقامات کاخ سفید به باقی ماندن مسائل لاینحل، حکایت از این دارد که امریکایی‌ها به دنبال گنجاندن بند‌های جدید در توافق هستند که فراتر از برنامه هسته‌ای را شامل شود. چیزی که وزیر امور خارجه روسیه هم آن را تأیید کرده و گفته، غرب در تلاش است از اوضاع پیرامون برجام استفاده کند تا توافق را تغییر دهد و آن را به شکلی تغییر یافته به ایران تحمیل کند. یک مقام ایرانی هم اعلام کرده که واشنگتن باید تضمین کتبی دهد که دیگر از برجام خارج نخواهد شد.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: توقف مذاکرات هسته‌ای ایران در وین و اذعان مقامات کاخ سفید به باقی ماندن مسائل لاینحل، حکایت از این دارد که امریکایی‌ها به دنبال گنجاندن بند‌های جدید در توافق هستند که فراتر از برنامه هسته‌ای را شامل شود. چیزی که وزیر امور خارجه روسیه هم آن را تأیید کرده و گفته، غرب در تلاش است از اوضاع پیرامون برجام استفاده کند تا توافق را تغییر دهد و آن را به شکلی تغییر یافته به ایران تحمیل کند. یک مقام ایرانی هم اعلام کرده که واشنگتن باید تضمین کتبی دهد که دیگر از برجام خارج نخواهد شد. اما امریکایی‌ها حاضر به دادن چنین تضمینی نیستند و به گفته آن‌ها دولت بعدی می‌تواند آن را پاره کند.

به گزارش «جوان»، در شرایطی که مقامات ایرانی و روسی بر این باور بودند که تا چند هفته آینده توافق احیای برجام امضا خواهد شد، پالس‌های منفی که این روز‌ها از سوی مقامات امریکایی مخابره می‌شود نشان می‌دهد که اختلافات کلیدی همچنان باقی مانده است و طرف غربی در پی گرفتن امتیاز‌های جدیدی است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی با وزیر امور خارجه بحرین درباره روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین گفت: «پیشرفت آن چشمگیر است و بر سر بسیاری از چیزها، اما نه همه چیز توافق شده است.» به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، لاوروف همچنین با توجه به موانع موجود در این مذاکرات گفت: «اگر امریکا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شده و در نتیجه، آشکارا از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تخطی کرده، احتمالاً بازگشت امریکا به برجام متضمن احیای کامل و بی قید و شرط تمامی تعهدات است.» وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه موضع ایران در قبال پرونده هسته‌ای منصفانه است، تأکید کرد: «از نظر من، صریح‌ترین رویکرد احیای کامل تمام آن چیزی است که به اتفاق توسط اعضای شورای امنیت امضا و تأیید شده است، اما شرکای غربی ما به هر طریق ممکن در تلاش هستند از این وضعیت برای تغییر برجام، به طوری که شامل مفاد آن در گذشته شود استفاده کرده و تعهدات جدیدی بر ایران اعمال کنند». این اظهارات درحالی است که امریکایی‌ها در شرایط کنونی از برنامه هسته‌ای عبور کرده‌اند و بار‌ها با بیان اینکه از برنامه موشکی و رفتار‌های منطقه‌ای ایران نگران هستند، خواهان گنجاندن بند‌های جدیدی در توافق هسته‌ای شده‌اند. درخواستی که ایران همیشه با آن مخالفت کرده و برنامه موشکی را خط قرمز خود توصیف کرده است که به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.
برخی به زمان بیشتری نیاز دارند
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه هم روز جمعه در توئیتی درباره زمان از سرگیری مذاکرات وین نوشت: «مذاکرات وین درباره برجام به محض اینکه دولت‌های مشارکت‌کننده برای آنچه قرار است آخرین دور مذاکرات باشد از سرگرفته می‌شود.» وی با بیان اینکه در مقطع کنونی این شرایط حاصل نشده است، نوشت: «برخی مشارکت‌کنندگان به زمان بیشتری نیاز دارند و به نظر می‌رسد زودتر از هفته آینده در وین ملاقات نمی‌کنیم.» امریکا و ایران در این دور از گفت‌وگوها، مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته‌اند و نمایندگان دولت امریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می‌کنند و در روز‌های اخیر این مذاکرات به دلیل اختلافات باقی مانده بین تهران و واشنگتن متوقف شده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا هفته گذشته در سخنانی با بیان اینکه اختلافات کلیدی در وین باقی مانده، مدعی شد که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، رسیدن به توافق را دشوار کرده است. حتی مقامات امریکایی علناً گفته‌اند که همه تحریم‌های ایران را لغو نخواهند کرد و تنها تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای رفع می‌شوند؛ اقدامی که برخلاف خواسته ایران است و مقامات ایرانی همواره اعلام کرده‌اند که برای احیای برجام و بازگشت امریکا به توافق ۲۰۱۵، باید همه تحریم‌ها لغو شود و پس از راستی‌آزمایی از سوی ایران، تهران هم به تعهداتش ذیل برجام بر می‌گردد.
تهران تضمین کتبی می‌خواهد
در آستانه توافق احتمالی در وین، ایران دنبال گرفتن تضمین‌های بیشتر از امریکا است تا مانع از خروج مجدد این کشور از توافق آتی شود. یک مقام ارشد ایرانی روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که امریکا باید به ایران تضمین بدهد بار دیگر از برجام خارج نخواهد شد. این مقام ارشد ایرانی که رویترز اشاره‌ای به نام او نکرده، گفت: «با توجه به اینکه امریکا از توافق خارج شده لازم است اطمینان حاصل کنیم که این اتفاق مجدداً رخ نخواهد داد. این یکی از خط قرمز‌های ایران است. ما هیچ‌گاه در گذشته از توافق خارج نشده‌ایم، بنابراین این واشنگتن است که باید ضمانت بدهد این اتفاق، بار دیگر هنگامی که دولت تغییر می‌کند رخ نخواهد داد.» باتوجه به بدعهدی‌های امریکا در عمل به تعهداتش در برجام، این بار هیئت ایرانی دنبال تضمین‌های کتبی از طرف غربی است، اما اخیراً یک مقام وزارت خارجه امریکا درباره درخواست ایرانی‌ها برای ضمانت از امریکایی‌ها مبنی بر اینکه خروج از برجام تکرار نخواهد شد، گفت: «ضمانتی در کار نیست. این را ما می‌دانیم، ایران هم می‌داند. بهترین تضمین بازگشت به توافق و اجرای متعهدانه آن است.» امریکایی‌ها نیز دنبال تضمین گرفتن از ایران هستند و بار‌ها گفته‌اند که باید اطمینان حاصل کنند که تهران به تعهداتش بر می‌گردد، در غیر این صورت تحریم‌ها را لغو نخواهند کرد. این درحالی است که تد کروز، سناتور امریکایی روز پنج شنبه در واکنش به درخواست تضمین ایران درباره عدم خروج دوباره واشنگتن از برجام، مدعی شد: «هر توافقی که به شکل معاهده نباشد، در دولت بعدی امریکا پاره خواهد شد.» تد کروز در توئیتی در این خصوص نوشت: «این فقط یک راه دارد که جو بایدن توافق هسته‌ای ایران را به عنوان معاهده به کنگره ارائه کند، که این کار را نخواهد کرد، زیرا آن‌ها می‌دانند مخالفت حداکثری دو حزبی وجود دارد.» اظهارات تد کروز واقعیت سیاست‌های امریکا را نشان می‌دهد و همانگونه که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا در سال ۲۰۱۸ به‌رغم مخالفت‌های جهانی از برجام خارج شد، تکرار چنین سناریویی در آینده نیز دور از دسترس نیست. درحالی که این سناتور امریکایی مدعی است در صورت تبدیل برجام به معاهده، خروج از آن به راحتی امکان‌پذیر نیست، ترامپ با خروج از معاهدات مهم بین‌المللی نشان داد که واشنگتن به هیچ تعهدی پایبند نیست و در صورت معاهده بودن برجام هم هیچ تضمینی نیست که امریکا از آن خارج نشود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار