شکست؛ تجربه‌ای غیرقابل انکار برای موفقیت
کد خبر: 1053546
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q4g
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
همواره از شکست به عنوان یک فرصت برای تحقق اهداف و دستیابی به موفقیت‌های خود استفاده کنید.
سرویس جامعه جوان آنلاین: تا به حال شده است که به این موضوع فکر کنید چگونه می‌توان بر شکست غلبه و از آن به عنوان انگیزه استفاده کرد؟ این را همیشه بدانید احساس ناراحتی هنگامی که نتوانسته اید به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید یک موضوع طبیعی است و فرقی نمی‌کند که آن موضوع بزرگ باشد یا کوچک، چراکه به هر روی، وقتی نتوانید به آن چیزی که اولویت شما و برایتان مهم است دست پیدا کنید ناراحت می‌شوید و در خود فرو می‌روید و این موضوع باعث می‌شود به شکست‌هایی که در گذشته داشتید فکر کنید و امروزه هم، افراد بیش از حد تلاش می‌کنند تا از هر گونه شکست در تمامی جوانب زندگی خود جلوگیری کنند.

در این مطلب، به برخی از روش‎های مفید برای غلبه بر ناراحتی‌های ناشی از شکست اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا نگرش خود به منظور ادامه زندگیتان را تغییر دهید.

از شکست، احساس خطر نکنید

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که " یک بار شکست، همیشه یک شکست" است؟ باید بگوییم که متاسفانه، افراد زیادی هستند که این موضوع را به معنای واقعی کلمه تا حدی جدی می‌گیرند که فکر می‌کنند دیگر موفق نخواهند شد، امّا باید توجه کرد که چنین افکار منفی صرفا می‌توانند شما را عقب نگه دارند و مانع موفقیت شما شوند؛ بنابراین با این طرز فکر، شما دچار یک ترس طاقت فرسایی از شکست خواهید شد و همین موضوع باعث می‌شود که شما نتوانید پتانسیل واقعی تان را نشان دهید. از این رو، به شما توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید در زندگی خود به درستی پیش بروید و زندگی رضایت بخشی را دنبال کنید، باید بر چنین افکاری غلبه کرده و افکار مثبت را جایگزین آن‌ها کنید.

وقتی نتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید این یک موضوع کاملا طبیعی است که احساس عمیق اضطراب، غم، شرم و عصبانیت داشته باشید و شما تا جایی پیش می‌روید که پس از یک شکست احساس آسیب شدیدی می‌کنید و به جای اینکه این احساسات خود را به زور سرکوب کنید، از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید و از شکست خود به عنوان انگیزه برای پیشرفت بهتر و بهبود عملکرد آینده استفاده کنید.

برای سالم ماندن، عادت‌های سالم ایجاد کنید

یک عادت سالم را شروع کنید. به طور مثال؛ پیاده روی کنید، تمرینات تنفسی انجام دهید، یک دوش بگیرید، با خانواده و دوستان خود ملاقات کنید تا ذهن شما شفاف و عاری از افکار منفی شود.

فهرستی از عادت‌ها یا فعالیت‌های سالم که ممکن است از آن‌ها لذت ببرید را تهیه کنید، درباره چند موردی که دوست دارید تصمیم بگیرید و سعی کنید آن‌ها را به طور منظم تمرین کنید. چه کسی می‌داند؟ حتی ممکن است یکی از این عادات سالم، رمز موفقیت شما باشد!

از چیدن عادت‌های بد در کنار یکدیگر خودداری کنید

گاهی اوقات، افراد سعی می‌کنند دردی که احساس می‌کنند را خاموش کنند. به همین منظور، به مواردی مانند مصرف مواد مخدر یا الکل روی می‌آورند. این در حالی است که اعتیاد به موادمخدر و الکل فقط اوضاع را بدتر می‌کند و بیشتر از آن که به نفع فرد باشد برای او آسیب زاست.

بهتر است افراد از چیدن چنین عادت‌های بدی در کنار یکدیگر خودداری کنند و در عوض، بر روی یادگیری مهارت‌هایی تمرکز کنند که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا زندگی هدفمند و موفقی داشته باشند.

برای شکست خود، یک مسئولیت منطقی را بر عهده بگیرید

وانمود کردن اینکه چیزی درست نیست یا نادیده گرفتن دلیل واقعی اینکه چرا همه چیز به روال گذشته پیش رفت، نتیجه مثبتی ندارد و هرگز آنچه اتفاق افتاده را جبران نخواهد کرد.

افراد باید سعی کنند دقیقاً بفهمند چرا اوضاع به همان روش قبلی که نتیجه بخش نبوده، پیش رفته است؟ اشتباهاتی که مرتکب شده اید را بپذیرید و بر یادگیری آن‌ها تمرکز کنید.

خودتان مطالعه کنید

بسیاری از افراد، پس از یک شکست، احساس ناامیدی می‌کنند، در حالی که بسیاری دیگر، شکست‌ها را فرصتی برای یادگیری و پیشرفت خود می‌دانند.

تاکنون، چه اشتباهاتی مرتکب شده اید؟ در چه مناطقی کمبود دارید؟ با کاوش عمیق و یادگیری درباره خود می‌توانید شکست‌های خود را به درس‌های ارزشمند زندگی تبدیل کنید و از دانش به دست آمده برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

به سمت جلو نگاه کنید

روی اشتباه‌های خود تمرکز نکنید، چرا که فکر کردن مداوم در خصوص آن اشتباه‌ها هیچ چیز را حل نخواهد کرد. این در حالی است که باید روی شکست‌ها و اشتباه‌های گذشته تأمل کرد و سپس برنامه ریزی صحیحی داشت و به حرکت خود ادامه داد.

از شکست‌هایی که منجر به موفقیت می‌شود الهام بگیرید

تاریخ پر از داستان مرد‌ان و زنانی است که همه در دوره‌ای از زندگی خود شکست خورده اند، اما در زمینه‌های مربوطه به موفقیت‌های بزرگی نیز دست یافته اند.

نکته مشترک این افراد این بود که نگذاشتند شکست آن‌ها باعث شود که نتوانند چیز‌های جدیدی را امتحان کنند، چرا که یادگیری درباره شکست‌های گذشته این افراد و چگونگی غلبه بر آن‌ها می‌تواند منبع الهام بزرگی برای غلبه بر کاستی‌های آن‌ها باشد.

فرار از شکست‌ها یا تلاش برای جلوگیری از آن‌ها هرگز چیزی به شما نمی‌آموزد. به همین دلیل، فراتر از منطقه امن خود بروید، در مسیر‌های جدید کاوش کنید، به چیز‌هایی که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید فکر نکنید و با این واقعیت کنار بیایید که شما نیز می‌توانید شکست بخورید.

همان طور که در زندگی پیش می‌روید، خواهید فهمید که شکست، بخشی از زندگی است، به همین دلیل هرچه زودتر شروع به درمان شکست‌ها به عنوان فرصت‌های یادگیری کنید تا با این کار، هرچه زودتر به تمام پتانسیل و استعداد‌های خود برسید.

شکست را به عنوان نشانه شکست تلقی نکنید، هرچند که نمی‌توان جلوی شکست را گرفت و به طور کلی، این کار غیر ممکن است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار