شرایط منطقه و جهان علیه رژیم صهیونیستی است
کد خبر: 1052553
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pof
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
سفیر اسبق ایران در لبنان:

سفیر اسبق ایران در لبنان و اردن تأکید کرد که تغییر کابینه صهیونیست‌ها ممکن است تا اندازه‌ای در برابر ایران تغییراتی ایجاد کند.
احمد دستمالچیان، کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره کنار رفتن نتانیاهو از قدرت، گفت: رژیم صهیونیستی دچار تناقضات زیادی است که از گذشته گریبانگیرش بوده و اخیراً تشدید شده است. این رژیم تنش‌های قومیتی و سیاسی‌اش زیاد شده است، در نتیجه بعد از چند دوره انتخابات کابینه جدید با اختلاف یک رأی نتانیاهو را کنار گذاشت و نفتالی بنت روی کار آمده است. با توجه به آرای شکننده بنت در کابینه معلوم است که دولت وی شکننده است و ممکن است ائتلاف‌ها به زودی فرو بریزد. با توجه به تضاد‌های درونی و تنش‌های داخلی این رژیم بیش از گذشته رژیم صهیونیستی در بحران فرو خواهد رفت.
وی افزود: کابینه جدید بسیار شکننده و ناپایدار است و بعید است بتواند مدتی طولانی در برابر بحران‌های متعدد سیاسی و اجتماعی گریبانگیر رژیم اشغالگر فلسطین دوام بیاورد. امریکایی‌ها فشار زیادی بر کابینه جدید برای از سرگیری مذاکرات وارد خواهند کرد و در صورت اجتناب گروه‌های راست‌گرای صهیونیستی، بار دیگر شاهد برگزاری انتخابات پنجم، این‌بار با محوریت از سرگیری مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی خواهد بود.
کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: سال‌های درازی است که رژیم صهیونیستی دست به گریبان نزاع‌ها و تنش‌های درونی خودش است و بحران‌ها و تنش‌های سیاسی عمیقی جامعه رژیم صهیونیستی را فراگرفته است. اعم از اختلافات سیاسی و اجتماعی مردم هم از این سیاست ناراضی هستند و خلاف عرف معمول در پایتخت رژیم صهیونیستی به دلیل اختلافات گسترده‌ای که هست، تظاهرات به راه افتاده است.
برای نخستین‌بار کشور‌های غربی حمایت شدیدی از رژیم صهیونیستی انجام ندادند
دستمالچیان ادامه داد: در پی انتخابات دو سال گذشته گروه‌های سیاسی این رژیم از تشکیل یک کابینه بازماندند و امروز هم که کابینه جدید تشکیل شده، شاهد یک کابینه ائتلاف ضعیف است که تنها با اختلاف یک رأی پیروز شد. طبیعی است که این کابینه، کابینه پایدار و مستحکمی نیست. هر آن ممکن است ائتلاف موسوم به تغییر حاکم در این رژیم از هم فروبپاشد، به ویژه اینکه یکی از ستون‌های این ائتلاف، حزب افراط‌گرای «یمیناست» که رهبر آن نفتالی بنت به سیاست‌های افراطی، بدعهدی و ستیزه‌جویی با دیگر سیاستمداران مشهور است.
این دیپلمات پیشین کشورمان تصریح کرد: در عین حال شرایط منطقه و جهان به رژیم صهیونیستی اجازه نمی‌دهد اقدامات تندی انجام دهد که بتواند بر سر حکومت باقی بماند و بهانه جنگ را برای ابقای خودش بیاورد. همان‌طور که در جنگ اخیر غزه شاهد بودیم، برای نخستین‌بار کشور‌های غربی حمایت شدیدی از رژیم صهیونیستی انجام ندادند و برای نخستین‌بار شاهد بودیم افکار عمومی غرب به شدت علیه رفتار رژیم صهیونیستی برانگیختند و به دولت‌ها فشار آوردند که نباید از سیاست‌های وحشیانه حمایت شود. وی افزود: برای نخستین‌بار در بسیاری از کشور‌هایی که دولت‌های حامی رژیم صهیونیستی در آن حاکم هستند، شهروندان و نمایندگان پارلمان‌ها از نمایندگان خودشان مطالبه کردند که چرا پول و مالیات‌های شهروندان باید صرف حمایت تسلیحاتی و سیاسی از رژیم صهیونیستی شود. به دلیل همین اعتراضات و انتقادات در کشور‌های مختلف، جامعه جهانی اجازه اقدامات خشن و تند را به رژیم صهیونیستی نمی‌دهد. رژیم‌صهیونیستی به این دلیل که کابینه جدید هم یک کابینه ستیزه‌جو، افراطی و تندرو است در یک تناقض رفتاری گیر خواهد کرد و مشکلات عدیده‌ای در آینده مقابل آن قرار دارد. سفیر پیشین ایران در لبنان با اشاره به همراه نبودن دولت بایدن با نتانیاهو گفت: دولت جو بایدن در امریکا بسیار به رژیم صهیونیستی فشار می‌آورد که این رژیم بار دیگر به مذاکرات فلسطینی- اسرائیلی بازگردند. این سیاست درست خلاف سیاست دولت پیشین ایالات متحده امریکاست که کاملاً خواهان فشار بر فلسطینیان برای پذیرش خواسته‌های یک‌جانبه اشغالگران صهیونیستی بود. دولت جدید واشنگتن معتقد است هر اندازه به حرکت‌های افراطی در منطقه دامن زده شود به ضرر منافع امریکا و متحدانش خواهد بود. شرایط نشان می‌دهد آینده مبهمی در انتظار این رژیم است و رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری بدون اینکه ابتکاری داشته باشد، فرو خواهد رفت.
تحولات صهیونیست‌ها موجب تغییر سیاست آن‌ها در برابر ایران می‌شود
وی با اشاره به اینکه تحول جدید در دولت‌ها در سیاست و رویکرد صهیونیست‌ها در قبال ایران تغییر ایجاد می‌کند، تصریح کرد: تغییر کابینه ممکن است تا اندازه‌ای در تلورانس تغییراتی ایجاد کند، اما حقیقت این است که جمهوری اسلامی ایران به شکل بنیادین، رژیم صهیونیستی را یک رژیم جعلی، متجاوز و اشغالگر می‌داند، به همین دلیل هم رژیم صهیونیستی دشمن اصلی خود را ایران می‌داند و اطمینان دارد ایران در عرصه مبارزه با این رژیم کاملاً جدی است.
دستمالچیان اضافه کرد: رویکرد ایران صحیح است و باید همین‌گونه باقی بماند، چراکه این رژیم سرزمین فلسطین را اشغال کرده است و هر کدام از نظام‌های اسلامی اصیل در منطقه را به نابودی کشید. فراموش نکنیم که بعد از انقلاب اسلامی ایران، رژیم‌صهیونیستی با قلدری به لبنان حمله کرد و رژیم دست‌نشانده تشکیل داد، برنامه بعدی آن‌ها هجمه به سوریه و اشغال این کشور بود و علاقه‌مند بودند به عراق برسند و با تصرف عراق دست‌های تجاوزکار خودشان را به چاه‌های نفت خلیج فارس برسانند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار