احتمال انتشار اظهارات مصلحی در جلسه شورا
کد خبر: 1052387
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Plz
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد

سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: فیلم اظهارات آقای مصلحی در جلسه شورا را دیدیم و اصلاً چنین حرف‌هایی زده نشده است و احتمال دارد با نظر اعضای شورا آن بخش از اظهارات ایشان را منتشر کنیم.
حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات چند روز پیش در یک مصاحبه تلویزیونی مدعی شده بود در سال۹۲ به دلیل پیش‌بینی پیروزی قطعی اکبر هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات، گزارشی علیه او نوشته و با قرائت آن در شورای نگهبان اعضای این شورا را متقاعد کرده است تا هاشمی را ردصلاحیت کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان طی سخنانی در نشست خبری روز پنج‌شنبه که در آستانه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری درباره انتخابات (رویداد سرنوشت‌ساز) گفت: این تعبیر رهبر معظم انقلاب انتخابات۱۴۰۰ را رقم می‌زند که دو انتخابات سراسری و دو انتخابات راجع به میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان را داریم. وی در خصوص وظیفه شورای نگهبان در امر انتخابات اظهار داشت: آنچه وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات بوده و است، بحث پاسداری و صیانت از آرای مردم است که در ادوار مختلف انتخابات انجام داده است.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: علاوه بر سلامت انتخابات که همیشه ملاک و وظیفه شورای نگهبان بوده و است، سلامت مردم را که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بود، مدنظر داریم و تدابیر لازم نیز در این خصوص اندیشیده شده است.
دکتر کدخدایی به بحث تعرفه‌ها و تأکیدات مقام معظم رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: در مراحل چاپ و توزیع تعرفه‌ها نظارت و تدابیر لازم را انجام داده‌ایم. سخنگوی شورای نگهبان افزود: در این دور از انتخابات ۱۰درصد تعرفه‌ها افزایش پیدا کرده و به صورت برخط با همه شعب در تماس هستیم تا مشکل کمبود تعرفه نداشته باشیم و در صورت کمبود تعرفه در هر شعبه‌ای به سرعت مشکل رفع شود.
دکتر کدخدایی یادآور شد: در راستای بحث سلامت مردم، چیزی حدود ۶۷هزار شعبه در سراسر کشور برای انتخابات پیش‌بینی شده که این میزان، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، ۷درصد و نسبت به انتخابات مجلس یازدهم، ۲۲درصد افزایش یافته است.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی در انتخابات آموزش ناظران با وجود شیوع ویروس کرونا از طریق فضای مجازی صورت گرفته است، گفت: نماینده نامزد‌ها هم در شعب اخذ رأی و هم در شورای نگهبان برای نظارت حضور خواهند داشت. سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: با کوچک‌ترین تخلف برخورد می‌شود.
دکتر کدخدایی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره بحث بررسی صلاحیت‌ها و گرایشات افراد تأیید صلاحیت شده گفت: در انتخابات ریاست‌جمهوری، از همه گروه‌ها در رقابت حضور دارند چراکه نظر شورای نگهبان بر اساس قانون است و نه گرایشات سیاسی نامزدها، شورای نگهبان هرگز صلاحیت‌ها را بر مبنای گرایشات سیاسی بررسی نکرده و نمی‌کند. وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت‌ها بر مبنای قانون انتخابات و قانون اساسی انجام می‌شود، اظهار داشت: رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است. ممکن است نواقصی در قانون انتخابات وجود داشته باشد که امیدوارم این اشکالات از سوی مجلس محترم شورای اسلامی بررسی و رفع شود.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره روند بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها نیز گفت: نحوه اعلام نظر در شورای نگهبان بر اساس قانون است. در جلسات بررسی صلاحیت، مستنداتی نسبت به هر فردی مطرح و قرائت می‌شود و نهایتاً اعضا باید نظر خود را بدهند. اینکه هر یک از اعضای شورای نگهبان بر چه اساسی رأی مثبت یا منفی می‌دهد، این را ما نمی‌توانیم بیان کنیم چراکه رأی اعضا مخفی است و ممکن است به یک دلیل رأی منفی داده شود و عضو دیگر هم به یک دلیل دیگری رأی منفی دهد، اما ملاک و میزان نهایی، رأی اعضای شورای نگهبان است.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره ادعا‌های وزیر سابق اطاعات اظهار داشت: طبق قانون، مراجع مختلف باید گزارش‌های خود را برای ما ارسال کنند، اما این گزارش‌ها صرفاً کارشناسی است. گاهی اوقات گزارش‌ها دقیق نبوده و شورای نگهبان هم بر مبنای این موارد نظر نمی‌دهد. وی افزود: روز چهارشنبه فیلم جلسه بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی را به همراه برخی از اعضای شورای نگهبان بازبینی کردیم و آقای مصلحی چیزی را که گفته بود، در آن جلسه بیان نکرده بودند.
وی با بیان اینکه گزارشات ارجاعی به شورای نگهبان مهم است، اما صحت و سقم آن از نظر ما بررسی می‌شود، اظهار داشت: خود آقای مصلحی هم مطالبی را که از وی نقل شده بود تکذیب کرد. بنده هم با توجه به دیدن فیلم جلسه، آن را به صورت محکم رد می‌کنم و در صورت صلاحدید اعضای شورای نگهبان، به زودی فیلم این جلسه منتشر می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه در صورت کشیده شدن انتخابات به دور دوم، سازوکار نظارت به چه نحوی است؟ خاطرنشان کرد: طبیعتاً همین مکانیسم نظارتی را در دور دوم هم خواهیم داشت. هیچ تفاوتی بین دور اول و دوم نیست.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا به نامه رئیس‌جمهور پاسخ داده شده است یا خیر، گفت: بله، پاسخی تهیه شده است و به زودی ارائه می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار