تل‌آویو: کشورهای عربی بیشتری سازش با ما را بررسی می‌کنند
کد خبر: 1051300
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PUS
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
آزار و اذیت فلسطینیان در قدس ادامه دارد و هنوز زود است که صحنه‌های حملات اخیر ویرانگر صهیونیست‌‌‌‌ها را از یاد برد اما ویروس سازش چنان سران عرب را آلوده کرده است که حتی مقاومت جانانه غزه در جنگ 12 روزه اخیر هم نمی‌تواند درمانی بر درد قدس‌فروشی آنها باشد. وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی شد که دیگر کشورهای عربی نیز در حال بررسی عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو هستند.

آزار و اذیت فلسطینیان در قدس ادامه دارد و هنوز زود است که صحنه‌های حملات اخیر ویرانگر صهیونیست‌‌‌‌ها را از یاد برد اما ویروس سازش چنان سران عرب را آلوده کرده است که حتی مقاومت جانانه غزه در جنگ 12 روزه اخیر هم نمی‌تواند درمانی بر درد قدس‌فروشی آنها باشد. وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی شد که دیگر کشورهای عربی نیز در حال بررسی عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو هستند.
روز سه‌شنبه، گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت که در سایه توافقنامه‌های عادی‌سازی امضا شده با امارات، بحرین و مراکش برخی از کشورهای عربی دیگر نیز در حال بررسی بهبود روابط خود با اسرائیل هستند. طبق گزارش رسانه‌های عبری، اشکنازی در مصاحبه با خبرنگاران فاش کرد که روزانه با هفت وزیر خارجه کشورهای عربی از طریق برنامه «‌واتس‌اپ‌» ارتباط برقرار می‌کند.
اشکنازی توضیح داد که با وزیران خارجه هفت کشور عربی از جمله کسانی که روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارند دائماً در تماس است و به طور روزانه با برخی از آنها از طریق واتس‌اپ ارتباط برقرار می‌کند.
وی گفت که به آینده خوش‌بین است زیرا حتی بعد از جنگ غزه نیز روابط با کشورهای عربی به سطح خوبی رسیده است.
اشکنازی افزود: «‌امیدوارم که یائیر لاپید، وزیر خارجه بعدی اسرائیل همچنان این روند را به جلو سوق دهد زیرا پیشرفت تاکنون در یک مسیر بسیار سریع انجام شده است. ظرفیت‌های زیادی وجود دارد و اگر ما به همین ترتیب ادامه دهیم، غیرقابل برگشت خواهد بود.»‌
وی خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود ایالات متحده به زودی یک فرستاده ویژه در خاورمیانه منصوب کند که برای تقویت توافقات انجام شده در دوران ترامپ و ترویج عادی‌سازی بین اسرائیل و کشورهای خاورمیانه و جهان عرب تلاش خواهد کرد. اشکنازی گفت که «‌مقامات ارشد دولت امریکا به او گفته‌اند پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل در این زمینه اقدام خواهند کرد.»‌ وی اظهار داشت که امریکایی‌‌‌‌‌ها گفته‌اند می‌خواهند قراردادهای عادی‌سازی بیشتری را ترویج کنند و تأکید کردند که با استفاده از اصطلاح «‌توافق نامه‌های ابراهیم‌» مشکلی ندارند. اخیراً منابع آگاه امریکایی اعلام کردند که وزارت خارجه این کشور از به کارگیری اصطلاح «‌توافق‌های ابراهیم‌» در اشاره به توافق‌های عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی اجتناب می‌کند.
همسو با این سخنان «علی راشد النعیمی» رئیس کمیته دفاع، داخلی و روابط خارجه در شورای ملی فدرال امارات طی یادداشتی که در نشریه امریکایی «نیوزویک» منتشر شد، با سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم صهیونیستی، مدعی شد که ایران و جنبش مقاومت اسلامی حماس، عاملان رنج فلسطینی‌‌‌‌‌ها هستند نه اسرائیل.
وی که خود از میانجیگران امضای توافق عادی‌سازی روابط موسوم به «آبراهام‌» میان رژیم صهیونیستی و چهار کشور عربی بوده، در این یادداشت خواستار «آزادی فلسطینی‌‌‌‌‌ها از دست جنبش حماس و ایران‌» شد. النعیمی که از حامیان سرسخت سازش با صهیونیست‌‌‌‌‌ها است، مدعی شد: «حقوق ملت فلسطین و آرمان‌های آن، از سوی حماس برای خدمت به برنامه‌های ایران، سلب شده است.»
این مقام اماراتی با تأکید بر پایبندی به توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو در سایه تشدید تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین افزود: «جنگ با افراط‌گرایی ایران باید ادامه یابد. از توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل با امارات، بحرین، سودان و مغرب بازگشتی صورت نمی‌گیرد. با وجود آنکه دیگر دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا در واشنگتن در قدرت نیست.»
وی گفت: «از زمان اعلام توافقنامه‌های آبراهام، ما دیدیم که می‌توان پل‌های اعتماد و احترام ایجاد کرد. ما پایه‌‌‌‌‌ها را در امارات ایجاد کردیم و عملاً نظام آموزش و پرورش و روایت شخصیت‌های مذهبی را تغییر داده‌ایم و ملت خود را برای مسیرهای صلح آماده کردیم.»
ادعای فشار برای توقف شهرک‌سازی
یک روزنامه صهیونیستی روز چهار‌‌‌‌شنبه مدعی شد، دولت امریکا در گفت‌وگوی محرمانه از طریق شبکه‌های دیپلماتیک میان واشنگتن و تل‌آویو به این رژیم برای توقف شهرک‌سازی‌‌‌‌‌ها در قدس به ویژه بخش قدیمی و اطراف آن فشار می‌آورد. این در حالی است که وزیر خارجه امریکا ضمن تکرار موضع‌گیری دولت بایدن در حمایت از «‌حق اسرائیل برای دفاع از خود‌» تأکید کرد که کشورش متعهد است انبار گنبد آهنین رژیم صهیونیستی را مجددا از موشک‌ پر کند.
روزنامه اسرائیل الیوم نوشت: دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا می‌خواهد وضعیت منطقه آرام بماند و از هرگونه تشدید که موجب شعله‌ور شدن مجدد حوادث می‌شود، ممانعت کند.
اسرائیل الیوم نوشت: این نخستین آزمایش پیش روی نفتالی بنت، نخست‌وزیر احتمالی رژیم صهیونیستی است که قرار است روز یک‌‌‌‌شنبه آینده پس از کسب رأی اعتماد از پارلمان این سمت را برعهده بگیرد.
این روزنامه در ادامه نوشت: این درخواست امریکا شرم‌آور است، ممانعت از ساخت و ساز در محله یهودی‌نشین منطقه «‌عطروت‌» که طرح ساخت آن از دو دهه پیش آماده شده و نیز ساخت و ساز در محله شهرک‌نشین «‌جفعات هاماتوس‌» در کنار منع تخلیه محله الشیخ جراح و حضور یهود در شهرک قدیم موسوم به شهر داوود باعث تجزیه قدس و شهرک‌سازی یهودی در آن می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار