احیای ۵۰۰ روستای محروم با اجرای ۵۰۰ پروژه آبرسانی برکت
کد خبر: 1050463
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PGx
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
چند سالی است که کمبود آب به یکی از مشکلات اساسی استان‌های ایران تبدیل شده است. معضلی که مناطق پرآب را هم فرا گرفته و حتی شهرستان‌هایی که شهره آب و سرسبزی بودند نیز امروز طعم خشکی و عطش را حس می‌کنند. بعد از اینکه طی ۳ سال اخیر خشکسالی سایه سنگین خود را بر سر استان‌ها پهن کرد، روستا‌ها یکی یکی در لیست کم آب و بی‌آب قرار گرفتند و در این میان روستا‌هایی که جز محرومین بودند دردهایشان دو چندان شد
محمدرضا هاديلو

سرویس ایران جوان آنلاین: چند سالی است که کمبود آب به یکی از مشکلات اساسی استان‌های ایران تبدیل شده است. معضلی که مناطق پرآب را هم فرا گرفته و حتی شهرستان‌هایی که شهره آب و سرسبزی بودند نیز امروز طعم خشکی و عطش را حس می‌کنند. بعد از اینکه طی ۳ سال اخیر خشکسالی سایه سنگین خود را بر سر استان‌ها پهن کرد، روستا‌ها یکی یکی در لیست کم آب و بی‌آب قرار گرفتند و در این میان روستا‌هایی که جز محرومین بودند دردهایشان دو چندان شد. بیکاری و مهاجرت اولین تأثیرات بی‌آبی در روستا‌ها بود، اما با ورود بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام به این موضوع و در دستور کار قرار دادن آبرسانی با اولویت روستا‌های محروم، طی ماه‌های اخیر ۵۰۰ پروژه آبرسانی به ۵۰۰ روستای محروم کشور به بهره‌برداری رسید و با امضای تفاهمنامه بنیاد برکت با دو وزارتخانه قرار است به ۵۰۰ روستای دیگر آبرسانی و با احیای ۳۰۰ قنات، ۱۲ هزار شغل نیز ایجاد شود.


کم آبی و در دسترس نبودن آب باعث مهاجرت‌هایی شده که ثمره آن خالی شدن روستا‌ها و ضعیف شدن و از بین رفتن محور توسعه و مولد در کشور است. اما حرکتی که از طرف ستاد اجرایی امام برای رساندن آب شرب به روستا‌ها آغاز شده است، نوید بخش روز‌های سبزی برای این مناطق است. طی ماه‌های اخیر و با افتتاح ۵۰۰ پروژه به همت بنیاد برکت، هم اکنون این تعداد روستای محروم کشور دارای آب شرب شده‌اند و برای آبرسانی به ۵۰۰ روستای دیگر هم تفاهمنامه‌هایی امضا و کار‌های عملیاتی آن‌ها آغاز شده است. در اولین روز هفته جاری بود که آئین «باران برکت»، با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران عامل بنیاد برکت و بنیاد احسان، مدیرعامل شرکت آبفا و معاون وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان این دو وزارتخانه در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام در تهران برگزار شد.
در این مراسم رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه حدود یکسال پیش تفاهمنامه‌ای را با وزارت نیرو امضا کردیم و متعهد شدیم که در آبرسانی به ۵۰۰ روستای محروم و بی‌آب کشور مشارکت کنیم و اینک با افتتاح این پروژه‌ها در نقاط مختلف کشور، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آب شرب برخوردار خواهند شد، گفت: حجم سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از این طرح‌ها بیش از ۶۱۰ میلیارد تومان بوده که ۴۰۰ طرح به صورت لوله‌کشی و ۱۰۰ طرح به‌صورت آبرسانی سیار صورت گرفته است.
محمد مخبر ادامه داد: در این سال‌ها هرجا در کشور مردم به مشکلی برخوردند و احساس کردیم معضلی در سطح بالا به وجود آمده، ستاد اجرایی فرمان امام درحد توانش ورود کرده و با مدل جهادی و مردمی برای رفع معضل اقدام کرده، چه در بحث واکسن و دارو و تجهیزات پزشکی، چه ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی، چه توزیع بسته‌های معیشتی بین آسیب‌دیدگان کرونا و امدادرسانی در سیل و زلزله و تأمین امنیت زنجیره غذایی و در این مورد هم آبرسانی به روستا‌ها و احیای قنات‌ها در مناطقی که از این بحران رنج می‌برند.
وی به بحث تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام اشاره کرد و گفت: همانطور که وزیرمحترم بهداشت اعلام کردند با توجه به موفقیت خیره‌کننده واکسن کوو ایران برکت در مراحل مطالعات بالینی، به زودی مجوز تزریق اورژانسی این واکسن صادر خواهد شد و یک میلیون دوز از این واکسن که قبلاً در کارخانه شفافارمد تولید و انبار شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
به گفته مخبر تا پایان خرداد حداقل ۳ میلیون دوز و تا شهریور ۵۰‌میلیون دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با تأکید بر امن و مؤثر بودن این واکسن افزود: اولین دوز این واکسن در مرحله تست انسانی به دخترم تزریق شد و خودم هم با افتخار همین واکسن ایرانی را با اطمینان کامل خواهم زد و همانطور که قبلاً هم اعلام کردیم به‌رغم درخواست هفت کشور برای خرید آن، تا زمانی که نیاز مردم داخل کشور تأمین نشود برنامه‌ای برای صادرات آن نخواهیم داشت.
قنوات باید حفظ و مرمت شوند
در ادامه این مراسم معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: از دکتر مخبر بابت ورود جدی و پیگیرانه به بحث آب و احیای قنات‌ها از طرف خودم و از طرف آقای وزیر تشکر می‌کنم، احیای قنات یعنی احیای زمین، احیای روستا و نهایتاً احیای کشاورز که مهم‌ترین عامل رونق یک کشور است. علیمراد اکبری افزود: امروز بنیاد برکت اسباب یک اتفاق کلیدی را فراهم کرده، با همکاری بنیادبرکت و به خدمت گرفتن توان خود مردم، باید قنوات که یک میراث بزرگ و محصول ابتکار خود کشاورزان است را حفظ و مرمت کنیم چرا که آن را بهترین مسیر برای حل مشکل و رونق کشاورزی می‌دانیم. به گفته این مسئول، با احیای ۳۰۰ قنات و آبرسانی به مناطق مختلف روستا‌ها بخصوص زمین‌های کشاورزی حدود ۱۲ هزار شغل ایجاد شده است.
حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آبفای کشور و معاون وزیر نیرو نیز یکی دیگر از سخنرانان مراسم بود که گفت: در کمتر از یکسال به همت ستاد اجرایی فرمان امام و ورود جهادی بنیاد برکت ۵۰۰ هزار نفر در روستا‌ها از آب شرب لوله‌کشی برخوردار شدند، این کار با قواعد دست و پاگیر دولتی قابل اجرا نبود و با دستور دکتر مخبر این پروژه‌ها بدون توقف و بوروکراسی معمول انجام شد، با توجه به سال کم‌آب و خشکی که در پیش داریم این پروژه‌ها می‌تواند موجب نجات جان بسیاری از روستا‌ها شود. وی افزود: از طریق بنیاد احسان و به‌کارگیری توان گروه‌های جهادی نیز آبرسانی سیار به ۱۳۰ روستا در سیستان و بلوچستان را آغاز کردیم که جادارد بابت راه‌اندازی این نهضت آبرسانی از ستاد اجرایی قدردانی کنم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار